בגתן ותרש

שו”תקטגוריה: הלכהבגתן ותרש
נורי שאל לפני חודש 1

האם ניתן לדמות רב שמפיץ הקלטה של אדם שבא להתייעץ איתו כאשר לדעתו יש תועלת עצומה בכך (מניעת שלטון רשע) למרדכי שהפיץ את האזנת הסתר לבגתן ותרש(לתועלת עתידית?)?
יש אומרים שאסור לדבר לשון הרע על גוי
https://www.dirshu.co.il/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%9C%D7%93%D7%91%D7%A8-%D7%9C%D7%A9%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%A8%D7%A2-%D7%A2%D7%9C-%D7%92%D7%95%D7%99/

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

יש דמיון מסוים. אבל הדיון האם ראוי לעשות כן או לא, לא צריך להיות תלוי בשאלת הדמיון למרדכי. אם אכן, טובת הכלל דורשת שהמועמד דנן לא יהיה ראש ממשלה באופן מובהק ומהיכרות אישית, בהחלט יש הצדקה לפרסום הדברים. השאלה אם זהו המצב אצלנו (שבאמת גנץ הוא כזה, ושהדברים באמת נעשו בגלל הדאגה לעם ישראל) היא כמובן שאלה אחרת שאיני מביע כאן עמדה לגביה.

בס”ד יום חמישה עשר לחודש שנים עשר הוא חודש אדר

הנני מוחה נמרצות על הפגיעה בבגתןנ ותרש, שני ‘שומרי הסף’ המופקדים על אכיפת החוק במלכות פרס ומדי.

בגתן ותרש מילאו את חובתם כ’שומרי הסף’ וביקשו להגיש כתב אישום נגד המלך אחשוורוש על שחיתותו השלטונית, שהתבטאה במשתאות בזבזניות כדי לקבל סיקור אוהד של הציבור; בהטרדה מינית כלפי המלכה ושתי שנדרשה להציג את יופיה בפני באי המשתה;; חטיפת נערות בלא הסכמתן; ואחרון חמורף מינוי אסתר למלכה ללא בירור רקעה וזהותה.

התנהלותו של אחשוורוש כרוכה בעבירות פליליות חמורות ביותר: שוחד והפרת אמונים, אונס והטרדה מינית, חטיפה ושעבוד נשים. אף השימוש במשתה בשמפניות ורודות ובסיגרים והבאת חמגשיות למי שרצה בכך – אף היא מצביעה על התנהלות פלילית.

צדקו איפוא ‘שומרי הסף’ בכוונתם להעמיד לדין (בכפוף לשימוע) את המלך אחשוורוש. שלטון החוק והשוויון בפני החוק הם מיסודותיה של חברה מתוקנת, והפגיעה ב’שומרי הסף’ המופקדים על אכיפת החוק – עלולה לדרדר את מלכות פרס ומדי לריקבון וסיאוב שאין כמותו.

מעשהו של מרדכי, שכשופט מכהן היושב בשער המלך שותף ע”י עמיתיו הפרקליטים בגתן ותרש במידע מסווג – מהווה הפרת אמונים חמורה, שיבוש הליכי חקירה ומשפט ופגיעה בעובדי ציבור. ועשיית הדין לעצמו של אחשוורוש שהורה להוציא להורג את שומרי הסף המסורים ללא שימוע וללא משפט הוגן – מניפים דגל שחור על ממלכת פרס ומדי.

כל מי שאופיה של מלכות פרס כמדינת חוק – נדרש למחות נמרצות על העוול שנעשה ל’שומרי הסף’.

בברכה, שמשי ספרא
פרשן לענייני דת ודין של העיתון לאחשדרפנים חושבים

השאר תגובה