בקשה למציאת מאמר‎

שו”תקטגוריה: כלליבקשה למציאת מאמר‎
ק' שאל לפני 5 שנים

שלום הרב, ראשית תודה רבה על השיעורים והמאמרים באתר. אני נהנה מהם באופן קבוע 
באחד השיעורים האחרונים (לא זוכר איזה) הרב הזכיר בקצרה מאמר מסוים בקשר למחויבות של קבלת הציבור (מעמד הר סיני או סמכות התלמוד)
אשמח לדעת על מה מדובר וכן אם הרב כתב על זה באיזה מקום אשמח לדעת.
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

לא זכור לי מאמר כזה. קצת נגעתי בזה בספרי רוח המשפט. הטענה היתה פשוטה: שאם אני חלק מהציבור מה שהציבור מחליט מחייב גם אותי. לא כי לציבור יש סמכות לגביי אלא מפני שאני עצמי – כחלק מהציבור – החלטתי על כך. הסברתי כך את השאלה מה מקור סמכות חכמים בתקנותיהם וגזירותיהם לשיטת הרמב”ן (שזה לא יוצא מ”לא תסור”).
עסק בזה בהרחבה ר”ש פישר בספרו בית ישי-דרשות סי’ טו. מקור הרעיון הוא כנראה הראי”ה קוק שר”ש גם כשהוא נסמך עליו נוהג שלא להזכירו משום מה.

אבי הגיב לפני 5 שנים

האם אדם לא יכול להיות מחויב לתורה בלי להחליט להיות חלק מציבור?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

הוא מחויב (ולא רק יכול להיות מחויב), כי הוא חלק מהציבור על כורחו. אולי הוא לא מודע לזה.

y הגיב לפני 5 שנים

במחילה הרב, ר’ שלמה פישר מזכיר את הרב קוק בהקשר של קבלת האומה, בחלק ב’ סימן טו, עמ’ קי בסוף הערה ג’ (מובא בתוך ‘מסיני ללשכת הגזית’ עמ’ 204 הערה 403): “ושו”מ מצאתי גוף היסוד של קבלת כלל ישראל על עצמם בס’ אדר היקר”. וראה שם בעמודים 199-205 שהעמיסו אפשרות זו (שקבלת האומה היא מקור תוקפם של מצוות דרבנן) בתוך דברי הרמב”ן בשורשים.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אכן. זה מקום נדיר אצלו, וגם שם הוא מזכיר את הספר בלי המחבר. כנראה בתקווה שהקורא החרדי לא יכיר.

אבי הגיב לפני 5 שנים

יש כאן נקודה שחסרה לי כנראה. זה נכון שהוא חלק מהציבור עובדתית, אבל למה זה גורר חיוב לקבל את ההבנה שלהם? מה הבעיה אם כל פרט יעשה כהבנתו? האם זה כי לדעת הציבור זה יוציא אותו מן הכלל (שכן הוא כבר לא יוגדר שומר מצוות לדעתם)? ואם כן – מה בכך, אם זו הבנתו את דבר ה’?

אני מקווה שהובנתי, אני מרגיש שהניסוח חסר חדות אבל אינני מצליח להבין את מקור החיוב כאן.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זה כמו החיוב לקיים את החוק. יש נושאים שבהם אין חוק ואז כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. אבל כשיש חוק יש חובה לקיימו. מדוע? מפני שאני חלק מהציבור שנציגיו קבעו את החוק הזה וזה כאילו אני עצמי קבעתי אותו.
כך גם בהלכה. בנושאים שבהם אין בעיה שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה אין חובות הלכתיות. אבל כשההלכה קבעה משהו היא כנראה לא רוצה שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה.

אלחנן ריין הגיב לפני שנה 1

לא הבנתי מדוע כאשר הדור שאחרי התלמוד קיבל עליו.זה מכריח אותי.וכן שקיבלו אבותי במעמד הר סיני?
מה ההגדרה.
מהו התוקף של ” קבלת הציבור” ?
אני חלק מהציבור רק בגלל שבדברים חשובים אנו חושבים דומה.מה מחייב אותי?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

כאשר הציבור מקבל משהו על עצמו זה מחייב את כל מי שכלול בו. זה הבסיס לכל המחויבות לחוק מדינה ולתקנות של גילדות וקבוצות שונות. אתה חלק מהציבור לא בגלל מה שאתה חושב אלא כי אתה חלק ממנו. זה כמו שאתה חלק ממשפחה לא בגלל שאתה חושב כמו המשפחה. זוהי פשוט עובדה.

השאר תגובה

Back to top button