ברכה לפני אכילת מזון מן החי

שו”תקטגוריה: הלכהברכה לפני אכילת מזון מן החי
יוני שאל לפני שנה 1

שלום הרב,
לצערי דווקא כשאני מדבר עם אנשים דתיים, אפילו האידיאליסטים שבהם, אני מוצא אוזניים אטומות לכל עניין הטבעונות. עושים אידיאליזציה לאכילת בשר (חזון הצמונות והשלום), נמנעים מעצם ההתלבטות כיוון ש”התורה התירה” וכד’. לכן כשראיתי מה שכתבת אתה על טבעונות כל כך שמחתי. 
רציתי לשאול שאלה שמטרידה אותי זה זמן רב. כבר שנה שאני בעקרון טבעוני, אבל זה קשה לי מאד ולפעמים אני לא מצליח להתגבר ואוכל מזון מן החי. האם אני אמור לברך על אוכל כזה?
אני כל הזמן חושב על הגמרא שאומרת שאסור לברך על מצה גזולה משום ש”בוצע ברך ניאץ ה'”. יש ביזיון כלפי שמיא כשמברכים על אוכל שהושג בדרכים לא מוסרית.
האם אני, בתור אחד שיודע את המחיר של אכילת בשר, חלב וביצים, אמור לברך עליהן כשאני נכשל ואוכל אותם?
תודה רבה,
יוני

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שלום יוני.
אני חושב שלא סביר  לא לברך כשאוכלים את זה. הלכתית מדובר על ברכה על אוכל שהושג באיסור (כמו גזל) ולא בבעייה מוסרית. וגם לגבי איסורים לא בהכרח בכולם. האוכל לא עובר איסור הלכתי ברור. הוא אולי מסייע למגדלים שמתעללים בבעלי החיים, אבל אין די בכך כדי לא לברך.
אני חושב שהעובדה שאתה לפעמים לא עומד בסטנדרט הזה (וגם אני), אומרת שגם בעיניך זה לא איסור הלכתי רגיל (כמו חזיר וכדומה). בתוך עמנו אנחנו יושבים, ולצערי כיום זה סטנדרט. לא סביר בעיניי להכריז על מצב סטנדרטי שהוא איסור ברמה שאין לברך על המזון.

יוני הגיב לפני שנה 1

שלום ותודה על התשובה.

מה שכתבת מתייחס לסטטוס ההלכתי של האוכל (בעיה מוסרית ולא הלכתית). אבל מה לגבי התחושה הסובייקטיבית שלי כשאני אוכל את זה? אני מרגיש חוטא ושהברכה היא ניאוץ כלפי שמיא.

מיכי הגיב לפני שנה 1

אבל זה לא מטנע ממך לאכול

יוני הגיב לפני שנה 1

גם הגזלן לא נמנע מלגזול ועדיין מתעוררת שאלה אם הוא צריך לברך, כי זה לא בסדר להשיג משהו בדרכים לא מוסריות ואז לבוא עם זה אל ה’ ולברך.
מנקודת המבט שלי – מוצרים מן החי זה אותו דבר. אני מאד משתדל לא לאכול אבל בגלל שזה כל כך מצוי אני לפעמים חוטא בזה. וכשאני מברך אני מרגיש שזה ממש לבוא לפני ה’ עם ידיים מגואלות בדם.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

הגזלן באמת לא שואל האם לברך. ואם הוא ישאל, אענה לו בדיוק כך. וגם אם לא היה דין של בוצע ברך (שאסור לברך על אוכל גזול) הייתי אומר לו אותו דבר: אל תשאל האם אפשר לברך על גזל אלא פשוט תפסיק לגזול. אם בעיניך במצב כזה הידיים מגואלות מדם אז עליך להפסיק עם זה ולא להפסיק לברך על זה. לכן לטענתי גם אתה מבין שההשוואה לרצח ולידיים מגואלות מדם אינה מדויקת. לכן אתה מרשה לעצמך בכל זאת להיכשל (אני מקווה שבגזל או אכילת חזיר אינך נכשל), ולכן לדעתי זה לא מצב שמצדיק לא לברך. ושוב, את כל זה אני כותב למרות שאני מזדהה עם הבעייתיות שאתה מדבר עליה. אבל אנחנו חיים בעולם כלשהו, וצריך להיות מפוכחים וריאליים.

יוני הגיב לפני שנה 1

לא שאתה צריך את ההסכמות שלי, אבל רציתי לכתוב שמבחינתי זו הייתה תשובה חכמה ועמוקה. תודה.

מיכי הגיב לפני שנה 1

תודה

השאר תגובה