"גדויל הדויר" וחיסון כנגד קורונה

שו”תקטגוריה: פילוסופיה"גדויל הדויר" וחיסון כנגד קורונה
בנימין גורלין שאל לפני 3 שנים

שלום,
“גדויל הדויר” מבני ברק, המפורסם בברכותיו, בירך את כל התורם 3000 ש”ח ל”קופת העיר” (עד 30 תשלומים) שיזכה שלא ידבק בקורונה, אך למרבה הפלא, כעבור 30 שעות (מידה כנגד מידה כדלעיל) מפרסום הבטחה זו פרסם ביטול קבלת קהל בביתו מחשש לקורונה, האם יש בכך משום הודאת בעל דין שברכותיו לבטלה ?
בברכה, בנימין
נ.ב: אני שואל במלוא הרצינות, כיצד להתייחס לתופעה מפליאה זו ?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

זה שאתה שואל ברצינות הוא הדבר הכי מדאיג כאן. העובדה שהוא מברך אותך שלא תידבק לא אומרת שהוא בטוח שלא תידבק. הוא עושה את ההשתדלות שלו בברכה. לולא מגמתיותך הבוטה אני בטוח שהיית עולה על התירוץ ה”מופלא” הזה לבד.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

בקישור דלהלן מפורש ש”גדויל הדויר” יכול לקחת על עצמו את כל העולם כולו, דהיינו, שברכתו מובטחת שתתקיים שהרי זוהי האחריות העצומה שהוא נוטל על עצמו ?
בברכה גרידא אין שום אחריות, זה ברור לכל בר דעת…
https://www.kupat.org.il/news/235?source=kikr15

שאלה לבנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

******לא בכדי מחקתי את השאלה המטופשת הזאת, אז מה טעם לדון בה?*******

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא יודע מה התכוון הכותב, אבל בדבריו של ר”ח קנייבסקי לא ראיתי הבטחות אלא איחולים וברכות. גברא אגברא קרמית?

חיים הגיב לפני 3 שנים

מדוע הרב סבלן בצורה יוצאת דופן לבנימין גורלין? (הלוואי שגם אלי יהיה סבלן ככה…)

מיכי הגיב לפני 3 שנים

היכן לא הייתי סבלן אליך? אם היה לא כראוי מבקש מחילה. יש לינק לדוגמה?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זה אתה מהניק ‘שאלה לבנימין’ שמחקתי למעלה? חשבתי שאין טעם לדון בשאלה שנמחקה. אם מחקתי לבנימין את שאלתו לא היייתי סבלן בעניין זה גם אליו, אז לא הבנתי את טענת האפלייה. השאלה שטותית וקנטרנית ואין טעם לדון בה. זאת בניגוד לשאלה על ר”ח קנייבסקי כאן שאמנם נגועה במגמתיות אבל יש שם שאלה ולכן עניתי עליה.

חיים הגיב לפני 3 שנים

אני הוא.

אין בי ‘קנאה’ לגבי הייחס לבנימין גורלין. אני מבין לגמרי מדוע הורדת את השאלה שלו ואת ההערה שלי.

אני פשוט מתפלא מאוד מדוע אתה נותן במה להקנטות כפיתיות שלו, שמנוסחות בצורה של שאלה, ומחפות על הבעת עמדה (בפרט שהשואל מפורסם בציבור כטרול ידוע).

הטענות שטחיות ומובעות בצורה שמורידה את הרמה באתר שלך.

השאלה שהורדת היא דוגמה, אבל יש עוד שאלות שלו כאלו, למשל: “מדוע חריידים מפחדים מכלבים?”

https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A4%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%9B%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9D

מיכי הגיב לפני 3 שנים

יש שם שאלה ועניתי מה שעניתי, ואז עזבתי את הדיון. כפי שהסברתי, מגמתיות קיימת בהרבה מקומות וזה כשלעצמו לא פוסל שאלה/הודעה. מה שחשוב הוא האם יש כאן שאלה לדיון ולא מה מגמתו של השואל.
אני לא מתיימר לפעול לפי קריטריונים חד משמעיים ובטח לא מנוסחים, ולכן ייתכנו מקרי גבול. אבל בגדול מה שתיארתי כאן זו המדיניות שלי. ככלל, אני מאד משתדל לא לצנזר הודעות.
אוסיף שהיום צנזרתי עוד הודעה, של מישהו בעל הניק לוי. הייתה שם גסות רוח, אבל לא זה מה שגרם לי למחוק (גסות רוח כלפי אחרים כן נמחקת. אבל גסות לגביי, זה ממש לא מפריע לי. להיפך, אני די משתעשע מזה). פשוט לא הייתה שם שום טענה או שאלה אלא רק גידופים, ולכן זה נמחק. וגם כתבתי שם שזה נמחק בגלל היעדר תוכן רלוונטי ולא בגלל גסות רוח.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

בוקר טוב כולם,
הרב מיכי לא מחק לי ולו שאלה אחת, איני יודע למה הכוונה בתגובה דלעיל, ושמא היה זה מתחזה ?
כתובת האימייל שלי חשופה וגלויה בפני כ”ת, כידוע…

גנימין בורלין הגיב לפני 3 שנים

אם מדובר על שאלה שהזכירה תפוזים, אז אכן אני חמדתי לצון (בשם הרצ”ב). אך כמובן שלא ניסיתי להתחזות (כלומר להטעות) אלא רק לתת וריאציה על השם.

גנימין בורלין הגיב לפני 3 שנים

לטעמי השאלה הייתה ביקורת סרקסטית נאותה, אבל אם מישהו חשב שאתה (בנימין גורלין המקורי) הוא בעל השאלה, ובפרט אם הרב מיכאל אברהם עצמו חשב כך, אז אני מתנצל בפניך בנימין.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

מתוך הקישור דלעיל:
“עם זאת המונח טרול משמש גם כהטרלה ונעשה בו שימוש על ידי טרולים כנגד אדם שאיננו טרול במטרה להמעיט בהשכלתו, להשפיל ולהפוך את דברי הנאשם לחסרי משמעות, וזה כדי שלא יקבל התייחסות הולמת מהחברים האחרים בדיון. או בגלל חוסר היכולת האינטלקטואלית של המאשים להתמודד עם דבריו, למצב זה קוראים “הטרלה הפוכה”[1][2]. מצב נוסף כאשמה באופן שגוי כי דבריו לא הובנו נכונה- אם בגלל צורת ביטוי, שגיאות כתיב, או טיעון חדש או שונה מהמקובל.”

עמי הגיב לפני 3 שנים

כבוד הרב, העניין הוא לא עצם השאלה אותה כל אחד היה יכול לשאול בצורה נורמלית, העניין הוא הנימה והסגנון, הוא מתעקש כל פעם לעוות את המילה “חריידי” ועוד (מלעיל ולרע וכו’) והוא כל פעם מתעקש להכליל ולקבוע בלי כל הסתייגות.
אני עוקב בקביעות אחרי השו”ת באתר והסגנון הזה מעצבן ומאיב מאוד, והוא גם יוצא דופן משאר השאלות.
אין בעיה בלצחוק או להכליל מדי פעם, אבל כאן זה בעקביות, בבוטות ועם אג’נדה ברורה.
אני אמנם חרדי כך שאני נוגע בדבר, אבל אני לא עשוי מסוכר ואני יודע לקבל ביקורת. לטעמי הוא חורג מגבול הטעם הטוב.
אני לא קורא לצנזר את עצם השאלות, אבל כדאי מאוד למתן את הסגנון כי זה באמת נמאס.

בס”ד עש”ק ונתנו איש כפר נפשו תש”פ

התפילה התשובה והצדקה יפים אחרי שאדם מילא את חובת ההשתדלות הסבירה שלא לסמוך על הנס. ומכיוון שמומחי משרד הבריאות ממליצים להימנע מהתקהלות של רבים ובבפרט כשהם צפופים במקומות סגורים, ולכן חששו וביטלו את קבלת הקהל אצל הגרח”ק.

אחרי ההשתדלות הסבירה עדיין צריך האדם להרבה סייעתא דשמיא, וצריך להרבות בתשובה תפילה וצדקה המעבירים את רוע הגזירה, ודומני שהוראת קבע ל’קופת העיר’ היא צדקה ראויה, ובפרט לתושבי בני ברק שלגביהם יש לזה דין ‘עניי עירך קודמין’ , ולנותנים מצצטרפת גם תפילתו וברכתו של חכם וצדיק כהגרח”ק,

וקריאה נרגשת לבאי האתר:

לענ”ד באתרא הדין, מחוייבים אנחנו ב’עניי אתרך קודמין’, יש לנו טרולים מסכנים הרעבים לתשומת לב (‘צומי’ בלע”ז), וכל המאכילם – מקיים בזה מצוות צדקה בהידור. ובפרט שיש בהם כמה תלמידי חכמים צנועים המסתירים את זהותם – שהאכלתם היא מצווה מהודרת של ‘מתן בסתר’, הכופה את האף מלנזול, ואת הגרון מלשעול, וברכת טוב מהזן את הכול..

וכמובן, עיקר הצדקה היא כשנותן לעני במאור פנים ובנפש חפיצה, ולכן כשמאכילים את הטרול, יש לעשות זאת בפנים שוחקות מקרב הטחול 🙂

בברכה בכל מכל כל, מומין-טרול

מיכי הגיב לפני 3 שנים

אכן, התייחסתי לשאלת התפוזים. חשבתי שזו באמת שאלה של בנימין (מה שכשלעצמו אומר דרשני. אם זה היה תחת ניק אחר כנראה לא הייתי טועה בזה).

אני בהחלט מצטרף לבקשה למתן את המגמתיות ולהתמקד בשאלות רלוונטיות, אבל לגבי מדיניות המחיקות דבריי אמורים למעלה.

גנימין בורלין הגיב לפני 3 שנים

כל הרעיון היה לתת את האשליה הראשונית שזה אכן בנימין גורלין, ואז למתוח את גבולות הנלעגות עד שהקורא ישתומם ויבין שזה סאטירי (סאטירה על חשבון השואל המקורי כמובן, לא על מושאי התקפותיו המגוחכות)

חיים הגיב לפני 3 שנים

כל אחד שמעט שכל בקודקודו מבין שלמרות ההכחשות, גנימין בורלין הוא הוא בנימין גורלין.

ואני שוב מבקש ממנו לעדן את כתיבתו, וזאת למרות שאני חרדי לשעבר שמחזיק בעמדות אתאיסטיות.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

חיים, תרפה. אני מקווה ששכל בקדקדי ואני אומר לך מידע שזה לא הוא. זהו.

Back to top button