האבולוציה יוצרת סדר?

שו”תקטגוריה: אמונההאבולוציה יוצרת סדר?
ר' שאל לפני 6 שנים

במכון דוידסון טוענים שלא.
האבולוציה סותרת את החוק השני של התרמודינמיקה
הטיעון הזה משלב כשל בהבנת המנגנון האבולוציוני עם שיבוש הנחת יסוד של  התרמודינמיקה. החוק השני של התרמודינמיקה קובע כי סך האנתרופיה (סוג של מדד לאי סדר – גם לא ממש מדוייק) במערכת מבודדת תמיד יעלה עם הזמן. יש אנשים, שטוענים כי היות שתהליך האבולוציה יוצר סדר, הוא סותר במהותו את החוק השני של התרמודינמיקה.
כצעד ראשון ראוי לדון אם האבולוציה אכן יוצרת סדר. זה דיון פילוסופי שאפשר די בקלות להסביר למה היא לא.
(יש המשך שלא רלוונטי לשאלה: אבל את הטיעון הזה אפשר לשלול בצורה הרבה יותר חדה וחותכת: החוק השני של התרמודינמיקה עוסק בסך הכולל של האנתרופיה, כך שייתכנו איים של סדר בתוך אוקיינוס הבלגן כל עוד האנתרופיה הכוללת ממשיכה לעלות עם הזמן.)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

זה ההסבר המקובל של האתאיסטים, והוא יכול גם להיות נכון מדעית (זו היפותזה בעלמא שככל הידוע לי אף אחד לא יודע לאושש אותה בחישוב ממשי). השאלה מה משמעויותיו התאולוגיות-פילוסופיות. ביסודו של החוק השני עומד שיקול הסתברותי פשוט: דבר מורכב לא נוצר מעצמו. כעת צא וחשוב האם היווצרות ספונטנית של חיים, גם על חשבון הגדלת האי סדר במקומות אחרים, היא סבירה לדעתך.
חישובים של חסמים די פשוטים מראים שהסיכוי להיווצרות ספונטנית של חיים לפי משך הזמן ומספר הניסיונות שיכלו להיות הוא זניח. בספרי הבאתי חישוב כזה של דה רוב (=חתן פרס נובל לביולוגיה).
כל זה הוא שיקול שבתוך החוקים. אבל מעבר לזה, כפי שהסברתי גם במאמר, הראיה הפיסיקו-תיאולוגית המדויקת יותר מבוססת על טיעון שמחוץ לחוקים: בתוך החוקים (=חוקי הטבע של העולם שלנו) אולי תיתכן היווצרות מקרית, אבל השאלה החשובה היא מי אחראי לכך שאלו החוקים בעולם.
חשוב על אוסף חלקים של טלוויזיה (ברגים, חוטים וכדומה) שמוטלים בתפזורת בחדר. אחרי עשרה מיליארד שנים אתה חוזר לחדר ורואה טלוויזיה פועלת. האם תקבל שמדובר בהיווצרות ספונטנית? ואם יבוא כעת מישהו ויאמר לך שיש חוקים בחדר הזה שמרכיבים טלוויזיות מחלקיהן, זה יפתור את הבעיה? הרי אתה מיד תשאל מי חוקק את החוקים הללו. יתר על כן, אפילו בתוך החוקים, האם תקבל שזה קרה במקרה, שכן מסביב נוצר בלגן גדול יותר כך שסך כל הסדר בחדר נשמר. סביר בעיניך?

ר' הגיב לפני 6 שנים

סליחה רבינו, אבל התכוונתי למשפט הזה: “כצעד ראשון ראוי לדון אם האבולוציה אכן יוצרת סדר. זה דיון פילוסופי שאפשר די בקלות להסביר *למה היא לא*”.
לכן שמתי את הטענה השנייה (אליה התייחסת) בסוגריים.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

עניתי גם על זה. זה בהחלט יוצר סדר. חיים הם יצור עם אנטרופיה נמוכה מאד. הטענה היא שהאי סדר מסביב מקזז, ועל כך עניתי.

השאר תגובה

Back to top button