האם התנועה הציונית נוגדת את המוסר?

שו”תקטגוריה: כלליהאם התנועה הציונית נוגדת את המוסר?
אדיר שאל לפני שנה 1

שלום הרב, ראיתי שהגדרת את עצמך “ציוני דתי”, בלי מקף, כדי להדגיש שציונותך נובעת (רק, או בעיקר) מערכי מוסר אוניברסליים. לכן, רציתי לשאול אותך מה דעתך על הטקסט הבא:
“מהי גזענות?

גזענות היא אפלייה או איבה על בסיס 
אתני.

מהי ציונות?

ציונות היא תנועה להקמת מדינה יהודית על החוף הדרום מזרחי של הים התיכון, חבל ארץ שבזמן הופעתה של הציונות היה מיושב ברובו בלא-יהודים – פלסטינים-נוצרים ומוסלמים.

אוקיי, אבל איך זה הופך את הציונות לגזענית?

פשוט מאוד. זוכרים את ההגדרה לגזענות? בואו נשתמש בה:

אפלייה על בסיס אתני – הציונות מעולם לא שאלה את דעתם של הפלסטינים הילידים על הקמת מדינה יהודית במולדתם שלהם. זוהי הפרה חמורה של עקרונות הדמוקרטיה: למרות שהם היוו קרוב ל-100% מהאוכלוסייה, אף אחד לא טרח לשאול מה הפלסטינים הילידים חושבים. למה? כי הם פשוט לא יהודים. העקרון הדמוקרטי הבולט יותר – רצון הרוב – נשלל מהאוכלוסייה הילידית של הארץ, כי אם הגיעו מהרקע האתני הלא נכון. הפלסטינים הילידים כמובן תמכו בעצמאות ערבית, אבל דעתם לא הייתה מעניינת. זאת הסיבה אגב שהציונים התנגדו בכל תוקף לאורך שנות המנדט להקמת מועצה מחוקקת – כי רצון הרוב היה מבטל את המפעל הציוני.

איבה על בסיס אתני – מאז הופעת הציונות, הפלסטינים הילידים, שחיו במולדתם, נראו ונתפסו כ”מכשול”. למה? כי ציונות – הקמת מדינה “יהודית” – מחייבת רוב יהודי בארץ. ומכיוון שהיה רוב מובהק לפלסטינים הלא-יהודים באותו זמן, עצם הנוכחות של אוכלוסייה ילידית זו הפכה לבלתי-רצויה. הציונות גרמה לתופעה שלא תיאמן: אנשים נתפסו כבלתי-רצויים – רק בגלל שהם גרו בבית שלהם. וכשפוליטיקאי ישראלי בימינו מכנה פלסטינים “קוץ בתחת” (כנראה כותב הטקסט התכוון כאן למי שהיום הוא ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, שאמר זאת אולי על רקע התיסכול שנוכחותם של הפלסטינים בשטחים “מפריעה” לישראל לספח אותם)  – תבינו כמה נזק גרמה התפיסה הזו, שהשפעותיה נשארו עמנו עד היום.”
האם לרב יש מענה לטענות אלה? אלה נשמעות כמו טענות רציניות מאוד. מכיוון שאמרת שאתה ציוני כמו שדוד בן גוריון היה ציוני, לא היית עונה עליהן בתשובה “ככה צווה עלינו בתורה”. השאלה היא, אם כן, מה המענה שלך עליהן, כ”ציוני חילוני”.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

דעתי היא שהטקסט הבא הוא שטויות.
ראשיית, הציונות שלי אינה מבוססת על ערכי מוסר, כמו ששייכותי המשפחתית לא מבוססת על מוסר. אלו הן פשוט עובדות. אני שייך למשפחתי ואני שייך גם לעם שלי. וכמו שהמשפחה שלי צריכה בית העם שלי צריך גם הוא בית.
בחבל הארץ הזה ישבו ילידים חסרי זהות לאומית, בלי ריבונות ובלי מדינה. לא הייתה שום בעיה להגיע להתיישב כאן ולחתור להקמת בית לאומי תוך שמירה על זכויותיהם. בפרט שהציעו להם חלוקה והם סירבו. יצאו למלחמה ואכלו אותה. אז שלא ייללו.

ציון היא דורש אין לה הגיב לפני שנה 1

חשוב גם לציין שמספר יושבי חבל הארץ הזה בזמן התחלת הציונות היה זעום ביותר, וגם הם רובם היו מהגרים מארצות שכנות. עם התגברות התנועה הציונית והתפתחות המסחר והכלכלה בחרו רבים נוספים להגר לכאן. כעבור כמאה שנה גם החליטו שהם עם, והשאר היסטוריה.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני שנה 1

אפליה לא על בסיס אתני כי אם בעלותי. כשאתה שומר לעצמך זכות להחליט איזה זרים יכנסו לביתך אינך “מפלה על בסיס אתני”. אין הבדל עקרוני בין מניעת כניסה מראש לבין הוצאת הזרים בדיעבד במידה ופלשו לביתך בזמן שלא נכחת.

עם ישראל מורכב בעיקרון מצאצאי מגורשי בבל ורומא (כולל אותם גרים שאימצנו במשך הזמן לתוך המשפחה) ומאז ועד היום נחשבים היורשים ולכן הבעלים החוקי היחיד על שטחי הארץ.

עמנואל הגיב לפני שנה 1

אבל למרות זאת הרב מיכי חושב שיש עתיד יכולה להיות בשלטון וגם בעד העדפה “מתקנת”: הנה המטורלל בן ברק :https://www.srugim.co.il/620627-%d7%a8%d7%9d-%d7%91%d7%9f- %d7%91%d7%a8%d7%a7-%d7%90%d7%9d-%d7%9e%d7%95%d7%97%d7%9e%d7%93-%d7%9e%d7%9b%d7%a4%d7%a8-%d7%9e%d7%a0%d7%93%d7%90-%d7%a8%d7%95%d7%a6%d7%94-%d7%9c%d7%94%d7%99%d7%95%d7%aa

השאר תגובה

Back to top button