האם ידיעת ההיסטוריה תשפיע על התפיסה הדתית

שו"תקטגוריה: הלכההאם ידיעת ההיסטוריה תשפיע על התפיסה הדתית
שולי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב
מידי פעם אני מפנטז לעצמי. נניח והייתה לי אפשרות לשוחח עם יעקב אבינו, ועם משה רבינו, ועם דוד המלך, ועם הנביא ישעיהו והמלך יאשיהו וחגי הנביא ושמעון הצדיק – מה הייתי שומע מהם? איזה מן יהדות – תיאורטית ומעשית – הייתי רואה? ברור לי שלא אמצא שם מודעות לסעיפים קטנים במגן אברהם שסוכה שנעשתה לשם אוצר ודירה ולא לשם צל פסולה, אבל מה כן? עד כמה מה שאשמע יטלטל את תפיסת עולמי? תפיסת עולם מיינסטרימית למדי (סביבי): ה' נתן תורה לעם ישראל לפני כך וכך שנים, ותמיד הייתה קבוצה נבחרת בעם שנשאה את הלפיד ושימרה את המסורות ולמדה ועיינה בתורה והקפידה על המצוות, ובתהליך של משמוש ופיתוח הגענו בעיקרו של דבר לקיצובים יותר מדויקים של דיני התורה ולתוספת של המון גזירות ותקנות חז"ל.
אבל האם שאול המלך שמע על הרעיון שמוציאים מהתורה תלי תלים של רעיונות מתוך רמזים קלים בניסוח? האם הוא ראה כמרכז חייו שלו או של מישהו בסביבתו את עבודת ה' על ידי הגות בתורה וקיום מצוותיו הלא ממש פולחניות (להניח תפלין ולשלח קינים ולא לאכול פירות עורלה. זאת להבדיל מקרבן תמיד במזבח וזרוע לחיים וקיבה לכהנים). אני חש פחד סמוי מהאפשרות לדבר איתו על זה. הפחד הזה מצביע לי על אי-אמונה שחבויה מתחת לפני הקרקע וכנראה הודחקה. ובכן נניח ואכן אדם כמו שאול המלך לא ראה בתורה משהו שונה במיוחד משאר אוספי החוקים שהסתובבו באיזור, אף שידע שהחוק הזה הגיע משמים. אלא הוא ראה בה אוסף של סיפורים וחוקים שמתפרשים בנקל ומובנים באופן טבעי ואין בהם רבדי רבדים ודקויות מייגעות. האם ההנחה הזאת היא סבירה בעיניך? מה תחושתך כלפי האפשרות לשוחח עם שאול המלך? (סקרנות נלהבת? אדישות? חשש?). האם בהנחה ששאול לא היה מודע לרעיון שהתורה גדושה ומעמיקה, יש בעיה באורתודוכסיה הנוכחית (או שהתהליך מקדש ומה שיוצא אני מרוצה)? אשמח לתשובה
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

את ה תצטרך לשאול אותם. כשלעצמי איני מוטרד מהשאלות הללו. מבחינתי מה שאנחנו מבינים זה מה שנדרש מאיתנו. אותנטיות אינה תנאי למחויבות.

אלחנן ריין הגיב לפני 3 שנים

אני מה זה מתחבר לשאלה!
מעניין באמת מה היה קורה עם החרדים של היום היו פוגשים את משה רבנו!!
בטח היה מכות רצח!!!

א. הגיב לפני 3 שנים

אם החרדים הם תורת משה, אני כושי.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

אלחנן ריין, מניין לך שמוישי לא היה חריידי ?

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

פשיטא שעם ישראל לא מקיים את התורה. ולכן אנו נענשים.

ק הגיב לפני 3 שנים

הרב האם אתה יכול להאריך בתשובות מעין אלו לגבי הנושאים הללו שעולים די הרבה פה? הרי ברור שהדברים הללו לכאורה מחודשים וזוקקים יותר הסבר מחצי שורה. אולי אפילו פוסט?
אני אישית חושב שזה עדיף מאשר לכתוב באריכות עד כמה הדרך החרדית (שהרב טרם יצא ממנה) לא קוהרנטית או בעלת שקרים קדושים לציבור המאמינים הפתיים ועוד שלל בעיות.

שולי הגיב לפני 3 שנים

מבחינה תיאורטית פורמלית גם אני מבין את ההסברים. לדעתי הם נשענים על השערה היסטורית שהשינוי הוא לא דרמטי מידי. גם אני באופן מודע משער ככה. לכן אני שואל על התחושה הראשונית כלפי האפשרות לדבר עם גיבורי ההיסטוריה. עם כל הכבוד וההערכה אני לא יכול להאמין לטענה ש"השאלות האלה" לא מטרידות.
זה מזכיר לי את התחושה כשחושבים על איזה חבורה שמבארת את דברי הרשב"א הקצרים והסתומים בצורה חדשה ומתקבלת ומרוצים ממנה מאד, ואז מגלים מקור חדש שגם בו הרשב"א עוסק בנושא. מיד יש איזו מין דריכות וחשש מה הרשב"א עלול לכתוב שם שיהרוס לי את כל החידוש. ואז אם רואים שהרשב"א לא כתב כלום או כתב גם שם בצורה סתומה יש איזה מין אנחת רווחה. זאת תחושה אולי ילדותית ובעייתית אבל לדעתי כל בחור ישיבה חווה אותה.

מיכי הגיב לפני 3 שנים

יש בטרילוגיה וגם כאן לא מעט

... הגיב לפני 3 שנים

נניח ?

השאר תגובה

Back to top button