האם שייך להשוות בחוק בין שוטר שמכה אזרח לאזרח שמכה שוטר

שו"תקטגוריה: כלליהאם שייך להשוות בחוק בין שוטר שמכה אזרח לאזרח שמכה שוטר
ק שאל לפני 2 שנים

בס\"ד
שלום הרב,
בזמן האחרון באתרים החרדים מתפרסמים השכם וערב סרטונים רבים מאוד (לעיתים מעל לכמה סרטונים ליום) בהם נראה ששיקול דעת איננו הצד החזק של השוטרים ופעמים רבות נראה בברור שהם משתמשים בכוח פיזי לא סביר לביצוע עבודתם כנגד אנ\"ש, וכן פעמים רבות מבצעים כל מיני מעשים ללא סיבה חוקית בכלל.
כך שרציתי לשאול, האם הרב חושב שראוי להשוות בחוק בין אזרח שמכה שוטר שבו יכול לשבת לתקופה ממושכת בכלא לחוק שבו שוטר מכה אזרח ללא סיבה. (או לחשב את פער היחס בין הראוי למה שנעשה בפועל וכלפיו לאמוד ולהענישו).
למשל לפני כמה חודשים פורסם בכיכר השבת על כך שהיה מישהו חרדי שישב 101 יום במעצר רק על סמך זה שירק על שוטרת לטענתה , ורק לאחר תקופה ארוכה הצילחו להשיג צילום שהראה שלהד"מ… כמובן שלשוטרים לא עשו כלום על עדות שקר לטובת חברתם…
או שסתם חבר שלי לפני כשבועיים לטענתו נגרר באלימות ע"י כמה שוטרים שאיימו עליו שאם ימשיך לצלם אותם ולא יסתלק מן המקום אז יקחו אותו לניידת ויעשו לו בעיות.
אומנם נראה שכן ניתן להבין שוטר שנמצא בזמן הפגנה שיתנהג בצורה עצבנית לעיתים. מאידך, אין ספק שאם ימצו את הדין עם שוטרים אלימים כמו שמצופה מהם לנהוג אז תהיה הרתעה רצינית משוטר להתנהג בצורה שכזאת.
בכל אופן, אשמח לשמוע מה דעת הרב בעניין? 
 
נ.ב
כל זה בהנחה כמובן שמח"ש יטפלו בתיקים אבל ככל שזכור לי מדברים כיום שמעל ל80% מהתיקים בכלל לא מגיעים לידי כתב אישום…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

איני יודע לתת כאן תשובה כללית. יש צדדים לכאן ולכאן. אני לא חושב שהשאלה היא שוטר מול אזרח אלא כל מקרה לגופו. יש צדדים לקולא ולחומרא. לא רק שהשוטר נמצא במצב קשה אלא שיש חשיבות רבה יותר לשמור על סמכותו של השוטר מאשר על זכויותיו של האזרח.
אגב, החרדים נזכרים לנזוף במשטרה כשזה נוגע אליהם, אבל המשטרה נוהגת כך גם כלפי אחרים.

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

בניגוד למה שאנו חושבים, מטרת השוטר אינה להגן על האזרח אלא על השלטון.
ומקובלנו שכל דאלים גבר.

זהיר בגחלתן הגיב לפני 2 שנים

הרב הפוסק. בהרבה שרשורים אתה מבליח עם נקודת מבט שונה. אבל טכניקת הכתיבה הקצרה שלך לא מאפשרת להבין מה בדיוק הדעה אומרת, מה הנימוקים שלה ואיך היא מתמודדת עם טיעוני נגד פשוטים. אולי במקרה יש לך בלוג? דף פייסבוק פעיל?

ק הגיב לפני 2 שנים

אכן צפיתי שתעלה את הטיעון הזה, גם אני חושב שקיימת חשיבות לשמור על סמכות השוטר, אבל השאלה הגדולה מה קורה כאשר נראה ששוטרים רבים משתמשים בסמכות הזאת לטובתם האישית בידעיה שלא יעשו להם כמעט בטוח כלום…
זהו מעין החידוש שלך לדין בא במחתרת וכו', שאם הוא חשב לבוא מהצד התורני של שמירת שבת אז התורה התנערה ממנו.

לצערי הרב אני גם נוטה לחשוב שאתה צודק שהחרדים נזכרו לנזוף כשזה פוגע בהם, אבל אני כן חושב שקיים ניכור יותר גדול אליהם.
אני יכול לספר סיפור שאני פגשתי, כמובן שתוכל לטעון שמדובר בחוק המספרים הקטנים… אבל כשאני לא מזמן הלכתי בלבוש חרדי ונתקלתי בגרפיטי כנגד חרדים בעירי, אז רציתי לפנות לאיש הביטחון שיעביר שיטפלו בזה, אז ברגע שראו אותי אותו אחד הוציא את ראשו מהניידת ועשה לי כזה "נה נה נה נה" עם הפרצוף (כאילו בגלל שאני חרדי). וטסו עם הרכב למעלה. אף פעם לא נתקלתי בכזה יחס מחפיר כשהייתי בלבוש לא חרדי.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

מה הקשר? כשמשווים בין פגיעה בשוטר לפגיעה באזרח ההבחנה שכתבתי רלוונטית מאד. דבריך לא קשורים לדיון, גם אם הם נכונים, כי הם לא אומרים שיש השוואה בין השניים. לא כתבתי שאין מקום הביקורת השוטרים והתנהגותם.
לגבי היחס המפלה שתיארת, אתה עצמך הזכרת את חוק המספרים הקטנים. חסר כל משמעות. וכמובן שכשיש ברקע את התנהלותם של החרדים זה עוד הרבה יותר מובן (כמה חרדים יש במשטרה, למשל?).

ק הגיב לפני 2 שנים

אכן ברור שזה לא קשור, אבל בעקבות חוסר הסימטריה הזה נוצרת מציאות מעוותת ביותר… אז אף אם בתחילתה היא מאוד מוצדקת, כאשר השוטרים מנצלים זאת לטובתם האם לא ראוי לחזור למצב המקורי של להשוות את הדין בין אזרח לשוטר לקולא או חומרא. דווקא בגלל שהסיבה הלא ישירה הזאת נותנית להם עדיפות.
אפרופו דיני שבת, בטח שמעת את הסיפור עם מנדלבליט והשבת 🙂 , הנה דוג' למשהו שנראה שערורייתי ביותר אבל כמובן לא יעשו איתו שום דבר.
נראלי בשבת הקרובה ראוי שהשכנים יברכו אותו ב"מי שפרע".

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא שמעתי.

. הגיב לפני 2 שנים

https://rotter.net/forum/scoops1/662664.shtml

השאר תגובה

Back to top button