ההשגחה

אלחנן ריין שאל לפני 2 חודשים

שלום רב.
קראתי בשבת האחרונה בספר השני על נושא ההשגחה.ויש לי כמה שאלות:
1.אולי האדם לא תמיד נמצא במצב של בחירה,אולי רק חלק מהיום או הזמן יש לו בחירה,וא”כ הוא יכול לרצוח רק מי שנגזר עליו למות.וה’ מזמן איליו מישהו שמגיע לו למות?וכך אדם גם אולי לא מחליט תמיד אם מי הוא מתחתן,כיון שלא בטוח שכל האנשים יש להם בחירה להתחתן עם פסולה,ולכן לדוגמא אדם צדיק כן יגזרו עליו אשה מסוימת?
2.בנושא חוקי הטבע והתערבות אלוקית:
אז וודאי שרוב הזמן חוקי הטבע קיימים.אבל יכול להיות שחלק מהזמן אלוקים שובר את חוקי הטבע בסתר- כיון שיש לו מלא מקום לפעול.לדוגמא:הוא מכניס לאדם מחשבות לא לרדת למטה וכך הוא ניצל מתאונה.ציפור תעשה רעש ואמא תשמע ותסיט את מבטה ותראה שבנה פרץ לכביש וכך היא תציל אותו.
יש מליוני מקומות שאלוקים יכול להתערב ואף אחד לא ישים לב.אז מה ההוכחה? שהרי רוב הזמן חוקי הטבע כן פועלים אבל 20 אחוז נגיד אפשר לשנות ע”י תפילה וכך לא קשה מהמקרה שהבאת על מחקר תרופות.?
3.בצונאמי למשל אפשר לומר שאלוקים זימן את כל מי שצריך למות.ושלח לטיול שבוע לפני את כל מי שחי.
ואולי גם רוב האנשים בעולם בעיקרון צריכים למות על עוונותיהם ולכן צונאמי פוגע במלא אנשים אקראיים ל”כאורה” ללא חשבון.אבל באמת כן יש חשבון שלרוב מגיע,ואת המיעוט אלוקים מבריח או מציל?
אז נכון שאתה רותח מזעם כי מה שאני אומר נשמע דחוק: אבל אולי כן, בגלל:שאלוקים ענק ואולי בכוחו לשחק את המחבואים הזה?ועוד ש99 אחוז מגדולי ישראל חשבו שיש השגחה.זה נראה מאוד מוזר לומר שאנשים שחשבו וחקרו בנושא הזה המון,טעו טעות כ”כ פטאלית,זה פאדיחה מוזרה מידי ,לא?
מה תאמר לדוגמא על ר’ חיים קניבסקי שישנם אינספור עדויות מאנשים מהימנים שהוא משחק ברמות של רוח הקודש: לדוגמא,זיהה גוי מתוך יהודים, ידע שמות של אנשים שלא הכיר,וכן הסיפור הידוע אם המפכ”ל? הכל חרטא?!
בנושא ידיעה ובחירה: לא הבנתי מה הרמב”ם הסתבך הרי הרמב”ם בעצמו אמר שאין סתירה לוגית גם אצל ה’ במקרה של משולש שהוא מרובע,אז מה פתאום כאן הוא מיסתבך? שיגיד שאלוקים לא יודע וזהו.
אל תפטור אותי בכלום, הנושא חשוב לי,אין לי מושג מה לעשות בטרמפיאדות.תנסה שאבין.אני מרגיש שאתה צודק.
תודה רבה רבה.
נ.ב.אם אפשר לטפל בבעיה שאני לא מצליח לישלוח לכתוב שאלות המשך.וכך איני יכל לברר דברים חשובים.זה קורה תמיד.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אי אפשר להגיב בשרשור שרק התחיל, עד שאני מגיב. כך בנוי האתר.
לעצם דבריך, אני לא רותח מזעם על כלום. נכון שסבלנותי מעט מתקצרת כי השאלות הללו חזרו שוב ושוב ועניתי עליהן לעייפה. לכן אענה בקצרה.

  1. אולי. ואולי לא.
  2. אולי. ואולי לא. לך יש הוכחה? כשאנחנו עושים הכללות זה תמיד על בסיס מקרים שבהם צפינו. כך בנויים כל חוקי הטבע. אם גם בהם אתה מטיל ספק באותה צורה, אז אתה ספקן ואין לי מה לענות לך. אבל אם זה רק כאן, אז אתה סתם לא ישר.
  3. בהחלט אפשר. אפשר גם לומר שכל פעם שחפץ נעזב באוויר בא שד וזורק אותו למטה, או לחלופין זורק אותי למעלה כך שנדמה לי שהוא נופל, ואז בא שד אחר ומשכיח ממני כל מה שקרה.
  4. אנשים לא חקרו מאומה. הם אמרו מה שנראה להם, ולכן חובת הראיה אינה עליי יותר מאשר עליהם. אך בדיוק חוקרים דבר כזה? מה עוד שכפי שהראיתי יש כאלה שסברו כמוני, גם אם רבים נוטים להתכחש לזה.
  5. סיפורים כמו על ר”ח קנייבסקי יש כאן על אורן זריף וגם על קדושים נוצריים לאלפיהם. אם אתה נוטה להאמין לסיפורים כאלה – לבריאות. אני לא מאמין עד שהדבר  ייבדק כראוי. אנשים שלא מיומנים בחשיבה מדעית וסטטיסטית נכשלים כל הזמן בראיית תופעות כאלה ובפרשנות מוטעית עבורם. מעשים שבכל יום.
  6.  אני מודה לך בשם הרמב”ם על ששמת דברים בפיו, למרות שהוא כתב את ההיפך (הוא כותב להדיא שהקב”ה אינו יכול לעשות סתירות לוגיות כמו ריבוע שאלכסונו קצר מצלעו. וכן הוא בשו”ת הרשב”א ועוד. הכל מובא בספרי). חן חן.

 

נבוך הגיב לפני 2 חודשים

סליחה שאני מתערב, חושבני שיש לשואל טעות בניסוח ולכן מרא דאתרא הבין אותו לא נכון. באלה 6 הוא התכוון לשאול- מכיוון שהרמב”ם סובר שאין לקב”ה יכולת על הנמנעות ואינו יכול לעשות משולש שהוא מרובע, מה הבעיה לומר שנמנע ממנו לדעת את העתיד? נגיד שיש בחירה ואין ידיעה

מיכי הגיב לפני 2 חודשים

זו גופא טענתי (ואולי גם של הרמב”ם). ראה בסדרה הנ”ל

השאר תגובה