הטרגדיה במירון

שו"תקטגוריה: הלכההטרגדיה במירון
חיים שאל לפני 2 שנים

שבוע טוב הרב,
אבקש לשאול כמה שאלות:

  1. הבנתי שהאסון ארע כתוצאה של אפקט דומינו, כאשר דחיפות של הראשונים בשורה הביאו לרמיסת האחרונים בשורה. השאלה היא מה גדר האחריות של האנשים השונים, האם כ'שוגג' או 'שוגג הקרוב לאונס' או כ'שוגג הקרוב למזיד' וכו'. נפקא מינא לחיוב גלות. ניתן לומר למשל שהראשונים בדומינו חייבים גלות, כי הם דחפו כדי שיהיה רווח ואוויר סביב מקומם, ואילו אלו שנדחפו ורמסו את האחרים הם כאנוסים כי נדחפו ורמסו את הנהרגים שלא מבחירה. מה דעתך?
  2. מי שקנה מראש כרטיס נסיעה למירון ולא הגיע לשם אם בגלל שהאוטובוס לא יצא לדרך ואם כי הסתובב תוך כדי נסיעה והחזירו לאותו מקום ללא הגעה ליעד, האם זכותו לדרוש חזרה את כספו? והאם נפקא מינא האם כבר שילם או שלא?
  3. כעת מדברים שבשנים הבאות יוגבלו מספר העולים להר כדי למנוע סכנה. האם כשיבנה ביהמ"ק בב"א גם תהיה הגבלה כדי למנוע סכנה? ועל מי תוטל האחריות (סנהדרין, כהן גדול, מישהו אחר). ואם לא, האם יכול אדם להימנע מלעלות לרגל בגלל חשש שיימחץ למוות?
  4. האם אמנם ניתן לומר ש'כדאי הוא רבי שמעון בר יוחאי לסמוך עליו בשעת הדחק', או שכבר הוכח שלא?

אשמח שתענה לי מפורטות לפי הסדר.
 
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים
  1. זה תלוי בנסיבות, אבל דומני שיש כאן לכל היותר שוגג קרוב לאונס. בפרט שהמעשה בשוגג נעשה להצלת עצמך, ולכן בפשטות אין כאן פעולת רצח בכלל (סברא זו עלתה על ידי החזו"א, כידוע).
  2. ראשית, גם אם הכל היה יוצא בסדר איני יודע אם מגיע לו החזר. אבל אני מניח שאתה שואל בהנחה שכן, האם התוצאות מבטלות את זכאותו להחזר. אני לא חושב כך. הוא תמיד יכול לטעון שהוא היה ניצל.
  3. ברור שאדם יכול להימנע מלעלות אם יש חשש ממשי. הוא צריך להימנע ולא רק יכול. האחריות תהיה על הגורם שינהל את העניינים. אם יהיה מלך או ממשלה אז זה עליהם. סנהדרין נוטלת את הסמכות החילונית רק בהיעדר מלך או ממשלה. כתבתי על כך כאן באתר (חפש "תאונה היסטורית").
  4. אני מניח שהשאלה הזאת היא ליצנות בלבד.
. הגיב לפני 2 שנים

קשה לי להאמין שאלה שדחפו ידעו מה ההשלכות של הפעולה שלהם. אתמול הראו איך הם התפרעו כשהשוטרים סגרו את המקום. החסידים ברוב המקרים שוטים וחסרי קשר עם המציאות.

השאר תגובה

Back to top button