היתר לראות סרטים עם סצינות לא צנועות

שו”תקטגוריה: הלכההיתר לראות סרטים עם סצינות לא צנועות
אבישי שאל לפני 3 חודשים

שלום הרב,
לפני כמה שנים (בגיליון צהר מב תשע”ח, https://www.tzohar.org.il/wp-content/uploads/membet.pdf , עמ’ 71) פירסם הרב אברהם סתיו מאמר המתיר צפייה בסרטים שש בהם סצינות לא צנועות (עד רמה מסוימת, ועד כמות מסוימת) ובלבד שיעצום הצופה את עיניו.
הרב מכיר את הסוגיה? מה דעת הרב בנידון?
אציין שהשאלה היא הלכתית בלבד, ולא השקפתית או חינוכית על צפייה בסרטים כאלה (כמו המאמר).
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

לגמרי מסכים. ואפילו לא בטוח שצריך לעצום עיניים (דן בזה הח”ח בבאר מים חיים). כתבתי על כך כאן באתר.
כעת מצאתי כאן: https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9D-%D7%9E%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%90-%D7%A6%D7%A0%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%9D

דביר הגיב לפני 3 חודשים

בבאר מים חיים מסיק [מכוח סתירה מהגמרא בפסחים] להחמיר באיסור הסתכלות בעריות.
כך שלציין אותו כמקור קצת קשה…

דביר הגיב לפני 3 חודשים

בנוסף, אשמח לדעת כיצד אתה מיישב את השאלה שלו מהגמרא בפסחים שמחמתה הכריח את חילוקו שנראה שאינך מקבל אותו

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

כאן לא הסתמכתי עליו, אלא כתבתי שהוא דן בזה. אכן בלינק שנתתי משתמע שהוא עצמו מתיר, אבל אולי טעיתי בזה, אני ממש לא זוכר את מסקנתו שם. זה גם לא מאד חשוב בעיניי.
לעצם העניין, בסוגיא בפסחים עולה שכשליכא דרכא אחרינא מותר. והראשונים שם מסבירים שליכא דרכא אחרינא פירושו שהדרך האלטרנטיבית קצת יותר קשה. לא מדובר על דין אונס. וביאור העניין הוא שכשיש דרך אחרת ובחרת בדרך הזאת פירוש הדבר שאתה מתכוון לאיסור, ולכן זה קא מכוון ואסור. אבל כשהדרך אחרת מעט ארוכה יותר, אז הבחירה בקצרה אינה בכוונה לאיסור אלא כי היא קצרה, ממילא הוי אינו מתכוון ומותר.
ככל שאני זוכר דווקא פשט הסוגיא בב”ב יוצא שצריך לעצום עיניים (למינס נפשיה), אבל מפסחים עולה שלא. כעת אין לי פנאי להיכנס לזה, ואני מתכנן בעתיד טור על העניין.

השאר תגובה