הכרעה בין ערכים

שו”תקטגוריה: מחשבההכרעה בין ערכים
קובי שאל לפני 8 חודשים

בס”ד
שלום (ה)רב,
רציתי לשאול כיצד ניתן להכריע בין ערכים שלא על אותו הציר מדידה? 
למשל כאשר מדברים האם לקיים מצווה X או מעשה מוסרי Y? צריך שתהיה לנו דרך הכרעה מה עדיף, אבל כיצד ניתן להכריע בין ערכים שונים? הרי הם שונים… 
זה כמו מה עדיף לאכול שוקלד כי זה מתוק או לחם כי זה מזין. אם אתה מחפש דברים מתוקים אז ייתכן ששוקלד נמצא בשיא הסקלה ואם אתה מחפש דברים מזינים את ייתכן שמצה עדיפה מלחם. אבל כיצד ניתן להכריע בין סקלות שונות לחלוטין?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 8 חודשים

אין אלגוריתם כיצד להכריע. אבל זה לא אומר שאין הכרעה (אלא רק שאין אלגוריתם). האינטואיציה מכריעה. דוגמה לדבר שלקוחה  ממאמר של שי ווזבר. שחקן מתייעץ עם ידידו הרופא האם לקבל עבודה בסרט פרסומת לסיגריות. ישלמו לו מיליון דולר, והוא יצטרך לעשן עשר סיגריות. ידידו אומר לו שבכובעו כרופא הוא אוסר זאת עליו כי העישון לא בריא. אבל בכובעו כידיד הוא ממליץ לו על כך בחום, כי זה מיליון דולר. ההבדל הכמותי לכאורה לא משנה, כי אלו כמויות בסקלות שונות, ובכל זאת אינטואיטיבית ברור שהעצה הנכוונה היא לקבל את התפקיד.
אבל הדבר לא מיוחד דווקא לסקלות שונות, גם התנגשות בין שני ערכים מוסריים לא ניתנת להכרעה. עמדתי על כך בכמה מקומות (חפש אינקומנסורביליות של ערכים, אם כי אני חושב שזה בעיקר בשיעורים מוקלטים. חפש בסדרות על מוסר וערכים).

קובי הגיב לפני 8 חודשים

תודה, חיפשתי את המונח הזה שפעם שמעתי ממך שהזכרת בדרך אגב. תודה כשאני יסיים את הסדרה הנוכחית יהיה לי זמן לעבור לבאה :).
דרך אגב, לפי דעתי אתה צריך לשפר את מיקום המיקרופון שלך בשיעורים כי אני צריך לשים על וויליום כמעט הכי גבוהה כדי לשמוע נורמלי.

מיכי הגיב לפני 8 חודשים

באיזה שיעורים? של פ”ת? וידיאו או אודיו?

ג הגיב לפני 8 חודשים

באודיו, לא יודע היכן זה מצולם… ווידאו אני בקושי מכיר.

מיכי הגיב לפני 8 חודשים

אודיו זה לא מצולם.

השאר תגובה