הלבנת שוק שחור

שו"תהלבנת שוק שחור
טולגינוס שאל לפני 2 שנים

נניח לצורך העניין שהפלה בכל זמן היא אסורה מוסרית. ונניח שמספר ההפלות (וזהות המפילות) לא יושפע בכלל מאיסור חוקי על הפלה. כלומר נניח היפותטית שחוק למניעת הפלות יגרום *רק* לפיראטיזציה של ההפלות כלומר לסכנת פציעה/מוות למפילות ואולי לשוק שחור, אבל לא ישנה לטובה שום תוצאה.
האם תחת ההנחות המסוימות האלה יש חובה מוסרית לאפשר עבירות-מוסריות כדי לא להכביד על העבריינים ולהזיק להם. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא הבנתי את השאלה. כוונתך לשאול האם יש חובה מוסרית לא לחוקק חוק שאוסר הפלות?
אני הייתי מתחיל בשאלה אחרת: האם יש בכלל חובה לחוקק חוק כזה? לפני שאתה שואל האם יש  איסור לחוקק אותו, יש לבחון האם יש ערך בחוק הזה, ואז לשאול האם הערך הזה גובר על הערך של פגיעה באנשים ללא צורך.
זה כמובן תלוי בהבנות השונות לגבי החובה לחוקק. אם אתה תופס את החוק כהצהרה בלי קשר לתוצאות, אז יש ערך בחקיקה כזאת גם בלי שתהיינה לה תוצאות מעשיות. אם אתה רואה בחוק אמצעי להשיג מטרות אז במצב כזה אין בחקיקה כזאת שום ערך.
אם תמצי לומר  שיש לחוק ערך הצהרתי, כעת יש לדון האם הערך הזה דוחה את איסור הפגיעה באנשים ללא צורך.
אמנם גם כאן ניתן לשאול אולי יש ערך לפגוע בהם על עבריינותם, ואם יש עבריין שנפגע ממעשיו – הוא גרם לעצמו וטוב שגרם. לא רק במישור התוצאתי שזה יגרום לו ולאחרים לחדול ממעשיהם (שהרי זה לא קיים כאן להנחתך), אלא מעצם הנקמה ברשעים. זה מחזיר אותנו לוויכוחים עתיקים שלנו.
כשלעצמי, אני נוטה לחשוב שאין ערך בחוק שאין לו תוצאות מעשיות, אבל ייתכן שלמרבה האירוניה, דווקא בגלל זה יש עניין לחוקק אותו כדי לגרום רע לרשעים כסנקציה (וגם היא ללא תוצאות מעשיות). בזה אני בצ"ע. אמנם אם הרע ייגרם גם לאחרים (לא לעבריינים עצמם) אז כנראה אין הצדקה, אבל איני רואה כאן אחרים שנפגעים.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

כן זה מה שהתכוונתי (גם חובה לא לחוקק חוק שאוסר, וגם חובה לחוקק חוק שעוזר. כמו שיש באתרים חובת נגישות לנכים כך שתהיה במרפאות חובת נגישות לרופא מפיל).
האם האפשרות שהעלית שהוא הלעיט את עצמו וטוב שגרם היא גם אם התוצאות חמורות יותר מאשר העונש שהרוצה היה רוצה להשית על הרשע? כלומר האם האפשרות הזאת היא שמקפיאים את הדאגה לזולת עבריין או שפשוט חוסכים במאמצים ומלאכתו של מעניש נעשית על ידי אחרים.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לא יכול לקבוע מסמרות. אם זה לא דורש ממני משהו, אז סביר שלא אפגע מעבר לדרוש. אבל אם יש לזה מחיר מבחינתי יש מקום לשקול זאת כנגד הפגיעה העודפת.

השאר תגובה

Back to top button