הנשמה והמוח האנושי

שו"תקטגוריה: פילוסופיההנשמה והמוח האנושי
ברק שאל לפני 2 שנים

שמעתי שיעורים של הרב שבהם הוא מתאר שהנשמה יכולה לבחור להנהיג את הגוף אבל שברוב המקרים הגוף פועל מעצמו והנשמה יכולה להטיף וטו על החלטות שהגוף רוצה לקבל.
אני רוצה להציע תאוריה שהמוח האנושי הוא בעצם מערכת ממוחשבת של machine learning שמתפתחת כל הזמן בהתאם לבחירות שאני עושה במהלך החיים וכל בחירה משפיעה על מערכת האלגוריתמים במוח כך שיוכל להתנהל באופן עצמאי ללא התערבות תמידית של הנשמה ובמטרה לחזות מה הנשמה היתה בוחרת אם היא היתה בשליטה באותו רגע.
כך יוצא מצב שאדם יכול לנהוג במכונית ולקבל החלטות מהירות בהתאם למתרחש סביבו באופן אפקטיבי ואוטונומי לגמרי תוך כדי שהנשמה מהרהרת לה או נהנית לצלילי מוסיקה או שיעור. וגם רואים שאותו אדם כלל לא זוכר מה בדיוק היה באותה נסיעה שכן המודעות שלו היתה במקום אחר ונתנה למוח להתנהל במצב טייס אוטומטי.
ואולי זה גם מסביר את דברי חז"ל שמצווה גוררת מצווה שככל שאתה בוחר יותר בחירות מודעות לכיוון חיובי, כך מערכת ה machine learning מתפתחת בכיוון הזה וזה יהפוך להיות הנטיה הטבעית של הגוף לבצע פעולות בכיוון החיובי ללא התערבות של הנשמה.
 
האם לזה הרב התכוון או שזו תאוריה שונה משל הרב?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

תה מתאר תהליכים שבהם יש בחירות שלנו, אבל משום מה המסגרת היא דטרמיניסטית (משין לרנינג זה תהליך דטרמיניסטי). כך שלא הבנתי את התיאור שלך.
אני לא זוכר אמירה כזאת שלי, אבל בכל מקרה איני רואה קשר בינה לבין מה שאתה מציע. כל מה שאתה מציע הוא צורת התנהלות, אבל אין לה קשר לשאלה האם יש לנו בחירה או לא, והאם זה נעשה במוח או בנשמה. זו שאלה נפרדת.

השאר תגובה

Back to top button