הרפורמה ותיקי נתניהו

שו"תהרפורמה ותיקי נתניהו
ב שאל לפני 2 שבועות

שלום הרב,
הרב כתב כמה וכמה פעמים שלדעתו הרפורמה לא תשרת את נתניהו בתיקיו הפליליים. 
מה הרב חושב על טיעוניו ד"ר דותן רוסו שמסביר למה ריכוך עילת הסבירות זה מה שנתניהו רוצה על מנת לבטל את המשפט.
 
https://news.walla.co.il/item/3565215?fbclid=IwAR16bV73QJrII0QGp1y5E1Jew3npY4eJiQ9eL2SAnQ6z85PPYIXpgVUd8jU
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

טיעון ישן ולא משכנע. גם בגלל שלא סביר שיבטלו את התיקים כשהם כבר מתנהלים, וגם בגלל שעילת הסבירות אינה באמת קשורה לעניין ובפרט שהיא רק חלק קטן מהמכלול שבו מדובר.

משה השני הגיב לפני 2 שבועות

"עילת הסבירות אינה קשורה לעניין"? על סמך מה אתה קובע את זה? קראת את המאמר של ד"ר רוסו לפני שהגבת?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

לא קראתי. שבעתי מהטענות הללו, וראיתי לא מעט מהן. אם יש נקודה ספציפית אתה מוזמן להעלותה כאן.

ב הגיב לפני 2 שבועות

הוא טוען כי היועץ, כמי שעומד בראש התביעה הכללית הינו בעל הסמכות העליונה להחליט על חזרה מאישום, תיקון כתב אישום, התליית הליכים (שפירושה המעשי הוא ביטול המשפט) והגעה להסדר מקל במיוחד שיאפשר, בין היתר, את המשך כהונתו.

אלא מהי? על פי המצב המשפטי הנוכחי, בפני נתניהו עומדת משוכה בלתי עבירה. אם הממשלה תורה על פיטורי היועצת המשפטית לממשלה לצורך מינוי יועץ חדש (איש אמונו של נתניהו), חזקה על בית המשפט העליון שיפסול את הפיטורין והמינוי החדש בשל היותם בלתי סבירים באופן קיצוני ונגועים בניגוד עניינים מובהק. מכאן הצורך האקוטי של נתניהו לבטל את עילת הסבירות, כאמצעי למנות יועץ משפטי משלו, ולמלט עצמו מאימת הדין.

דווקא לי נשמע תרחיש סביר לצערי.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

אין כאן שום דבר חדש. איני רואה שום סיכוי לסצנריו הזה (המחאות של היום הן בדיחה מול מה שיקרה במצב כזה, וזה גם ייקח המון זמן). מעבר לזה, זה גם לא מסביר את כל הרפורמה. די ברור שכולה, כולל עילת אי הסבירות היא יוזמה של רוטמן ולוין שנכפית על נתניהו. גם לא רואים העמדת עילת הסבירות בראש תכנית החקיקה (כלומר הזדרזות מיוחדת לחוקק אותה). בקיצור, קונספירציה בגרוש, כצפוי.

משה השני הגיב לפני 2 שבועות

התחלת בזה ש"עילת הסבירות אינה קשורה לעניין" של ביטול המשפט. ואז התברר שלא קראת את הטיעון והסבירו לך איך עילת הסבירות דווקא כן קשורה. אז עברת לטעון שאין סיכוי שהמשפט יתבטל ושבכלל "עילת הסבירות היא יוזמה של רוטמן ולוין שנכפית על נתניהו". אתה לא חושב שזה מגוחך מצד מי שמתהדר בקריאות ביקורתיות והצבעה אובססיבית על "כשלים לוגיים" של אחרים?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

אם תטרח לקרוא שוב את מה שכתבתי תראה שאתה מבלבל את המוח. ראשית, לא דיברתי על כשל לוגי אלא על סבירות. שנית, הסברתי מדוע אפריורי לא סביר שהמגמה של המהלך היא עילת הסבירות וביבי. ושלישית, כתבתי שאני מכיר את הטיעון והוא אינו חדש, ואכן גם כשקראתי אותו זה בדיוק מה שציפיתי שיהיה. הוא אכן אינו חדש, וכתבו זאת רבים לפניו. לכן לא נכון ש"הסבירו לי כיצד עילת הסבירות קשורה". לא הסבירו והיא לא קשורה לעניין יותר מאשר חוק הגרביטציה או עמדת המפלגה הרפובליקנית בארה"ב ביחס להפלות.
אני יכול להעלות אפשרות שאם עמדתם של הרפובליקנים מנוגדת להפלות הם יתמכו בביבי השמרן ובקואליציה שלו ויתנו את הסיוע לישראל בכך שהוא יהיה ראש ממשלה, ואז נאלץ לבטל את המשפט שלו כי זה יציל אותנו כלכלית. אתה יכול להסביר שההשתלטות על הוועדה למינוי שופטים גם היא תצציל את ביבי בלי קשר לעיל תהסבירות (כי הוא יבחר את ההרכב שידון בערעור שלו). כל אלו הבלים היסטריים. תיאוריות קונספירציה מתייחדות בהנחה המופרכת שכל אפשרות רחוקה ככל שתהיה אכן תקרה או סביר שתקרה. אז זהו שלא.
לסיכום, כתבתי שהטיעון המופרך הזה לא מחזיק מים והוא אכן מופרך ולא מחזיק מים. ידעתי זאת עוד לפני שקראתי ולא השתנה מאומה אחרי שקראתי. כתבתי את דעתי לא מתוך קריאה שכן לא ראיתי טעם לקרוא דברים מוכרים, והתברר שצדקתי. אם חוזרים שוב על אותו טיעון חבוט לא משתנה מאומה לגביו ואין שום צורך לקרוא שוב ושוב את אותם דברים כדי לגבש עמדה לגביהם.
אם אתה רוצה להמשיך ולהטריל, אנא נסה למצוא משהו יותר משכנע ולהקפיד יותר על הבנת הנקרא ורמת טיעון סבירה. בהצלחה.

השאר תגובה

Back to top button