השפעת תורת הקוונטים על המציאות

שו”תקטגוריה: תורה ומדעהשפעת תורת הקוונטים על המציאות
אבישי שאל לפני 9 חודשים

אינני בקי בפיזיקה, אז אני מקווה שהשאלה לא כוללת שגיאות רציניות. אב
קראתי היכן שהוא בדבריך שלמרות שברמה האטומית יש איזושהיא אקראיות/ מספר אפשרויות שונות למצב מסוים על פי תורת הקוונטים, אין לכך השפעה ברמת המאקרו.
אני מבין שהדבר נכון למשל בתנועה של חפץ דומם למשל, שכיון שהסתברותית הרוב של המולקולות יתנהג באופן מסוים החריגות הקטנות לא ישפיעו, אבל אם למשל נדבר על תחומים בביולוגיה כמו היווצרות של מוטציות, שמספיק שנוקלאוטיד בודד יהיה בקונפרמציה מרחבית אחרת בגלל איזה אלקטרון שזז בו למקום לא צפוי, ובגלל זה הוא לא יתועתק כמו שצריך ואז יש מוטציה שיכולה למשל לגרם לסרטן.
קראתי גם מאמרים שמתייחסים להשפעה של תורת הקוונטים בתחום של ביולוגיה מולקולרית. ואולי זה רלוונטי בכל מיני מצבים ששינוי קטן יכול לשנות את כל התמונה. 
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

איני מתמצא דיי בביולוגיה ולכן איני יודע לענות. ככלל, המיקרו לא משפיע על המקרו ברוב המקרים. אני יודע שיש טענות על השפעות קוונטיות בביולוגיה, אבל על פניו זה נשמע לי מאד מוזר. אבל כאמור איני מתמצא מספיק.

דוד הגיב לפני 9 חודשים

אני אשמח אם הנושא הזה יתפתח בשרשור הזה.
בספרים כמו “מדעי החופש” כתוב שאין אקראיות אמיתית בטבע מהסיבות שמיכי ציין פה.

אם בכל זאת מסתבר שיש אפשרות לאקראיות שיכולות להיות לה השלכות עצומות (אם אדם יהיה חולה במחלה קשה או לא) אני חושב שכדאי לנסות לדון על זה פה.

הפוסק האחרון הגיב לפני 9 חודשים

תלוי לאיזה רמה אתה מתכוון.
לולי מכניקת הקוונטים כל האלקטרונים היו קורסים אל תוך האטום והכל היה מושמד.

ואף מעבר לזה, ישנם תהליכים ביולוגיים (ידועים מעטים) שמכניקת הקוונטים באה בהם לידי ביטוי הפוטוסינתזה שלאחרונה אף היו גילויים חדשים בתחום.

דוד הגיב לפני 9 חודשים

אז יש אקראיות בטבע שבסופו של דבר משפיע גם על מאקרו?

mikyab צוות הגיב לפני 9 חודשים

יש במצבים מאד קיצוניים וייחודיים (ובטמפרטורות נמוכות), כמו על נוזלים ועל מוליכים. כך גם לגבי תופעות של חצאי מוליכים במובן מסוים. אבל בד”כ אין השפעה כזאת.

דוד הגיב לפני 9 חודשים

“אבישי” ו”פוסק”, האם תוכלו להרחיב להפנות למקורות להדיוטות (משהו בסגנון כמו אתר “הידען”)?

לפי מה שאני מבין יש פער בין מה שאתם כותבים למה שמיכי כותב

השאר תגובה