טרנסג'נדרים והספקטרום המגדרי

שו"תטרנסג'נדרים והספקטרום המגדרי
Shoel שאל לפני 2 שנים

שלום כבוד הרב,
לצערי לא מצאתי התייחסות שלך לנושא באתר (אולי כי אתה חושב שהנושא לא מצריך התייחסות?)
אני אנסה למקד את השאלה שלי;
האם לדעתך יש עניין בהיצמדות לקונסטרקציות החברתיות בענייני מגדר? או שכל אדם צריך לעשות את מה שנוח לו יותר? יש פה שני מישורים לשאלה בעיקרון:
1. גם במישור האינדיבידואלי; האם יש בעיה נורמטיבית (אסתטית?) בכך שאדם זכר ילבש שמלות ויאמץ לעצמו מנהגים ”נשיים“ (או ההפך).
וגם במישור הציבורי; האם ההתנהגות הראויה מצד החברה היא להתייחס לאדם הזה באופן חברתי כאישה (מה שלא גורר יותר מדי דברים בימינו בחברות המאוד ליברליות. בחברות השמרניות יותר (אבל לא ביותר מדי) לעומת זאת, יש הבדל מגדרי בכל הנוגע ליחסי החברה (אירועים לנשים בלבד לדוגמה).

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אם השאלה היא במישור המוסרי איני רואה שום בעיה. זו שאלה של נורמות מקובלות (מפורסמות, בלשון הרמב"ם) ולא של מוסר.

Shoel הגיב לפני 2 שנים

הגיוני. לכן שאלתי בסוגריים אם יש בכך בעיה אסתטית.
אז;

א. האם באמת יש בכך ”בעיה אסתטית“ בהנחה שאיכות החיים של האדם תשתפר בהרבה אם הוא ינהג בצורה שלא תואמת את הנורמות המגדריות (כלומר, האם השיקול המוסרי של שיפור איכות החיים גובר על השיקול האסתטי)?

ב. נראה לך הגיוני להתייחס למין של אדם לפי ההגדרה של האדם עצמו?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

א. ברור שמעמדן של בעיות אסתטיות, אם בכלל קיים, הוא נמוך, ואם יש צורך משמעותי הן נדחות.
ב. זו שאלה אחרת לגמרי. אני אתייחס לאדם כמו שאני מבין ולא כפי שהוא רוצה. התייחסות אליו כזכר או נקבה תלויה באיך אני תופס אותו ולא איך הוא רוצה. לדעתי אין בסיס מוסרי לתביעה ממני להתייחס לזכר כנקבה רק בגלל שהוא רוצה. אתה כמובן יכול להיענות לבקשתו, וגם זה לא איסור מוסרי.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

התביעה להתייחס לזכר כאישה היא משום שהתחושה הפנימית של הזכר הזה היא באמת תחושה של היות אישה. אם מבינים מה היא התחושה הפנימית הזאת (כמו שאומרים שלרוב הזכרים יש תחושה פנימית של היות גבר) אז ברור שאין שום סיבה עקרונית שהיא תלך תמיד יד ביד עם האיברים בגוף. לכן מניין לתפוס תחושה של אדם לפי צורתו ולא לפי עדותו.

אם כן מדוע אין בסיס לתביעה:
1. או לומר שהתחושה הזאת בכלל לא קיימת (אני באופן אישי באמת לא חש את היותי גבר באופן מיוחד ומובחן. למרות שלא ידועה לי שום בעיה עם עצמי בנוגע למיני ומגדרי ונטיותי וכו' וכו').
2. או לומר שהתחושה קיימת אבל היא תמיד הולכת אך ורק יחד עם צורת הגוף.
3. או לומר שהתחושה קיימת וייתכן שהיא לא מתאימה לצורת הגוף אבל אין סיבה להאמין לפלוני מסוים שטוען שהוא חש אישה (כנראה שקרן מוזר שרודף צומי).
4.או לומר שהתחושה קיימת וגם לפעמים נפרדת מצורת הגוף וגם מאמין לזכר שטוען שהוא חש אישה אבל אבל אתה משתמש בשפה דווקא לפי צורת האיברים ולא לפי תחושות ותודעות (כי ככה מתחשק לך להשתמש בשפה, או כי השפה ההו כה מקודשת נקבעת לפי צורת הגוף מזה אלפי שנים)
5. או שמצד הדין באמת ראוי לפנות לפי התחושה אבל זה עלול להוביל לתוצאות רעות מסתוריות כלשהן (ערעור מעמד המשפחה, פירוק הלאומיות, חור באוזון וכו')
6. דעתך האמיתית שלא עמדתי עליה?

מיכי הגיב לפני 2 שנים

דעתי האמיתית היא שההחלטה מסורה לי ולא לו. לא משנה אם אנע מחליט לפי הצורה או התחושה. טענתי היא שאדם לא יכול לדרוש ממני שינוי הגדרה של מושג בניגוד לדעתי.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

ומה היא ההגדרה של המושג לפי ההחלטה שלך

מיכי הגיב לפני 2 שנים

למה זה משנה? אין לי נימוקים מיוחדים, אבל נטייתי ללכת לפי הצורה. אבל כאמורסעתי לא משנה לדיון הזה. אחדד יותר: למרות שאין נימוקים מכריעים ולכאורה היה מקום לומר שדווקא בגלל זה ראוי להיענות לדרישתו של המדובר, אני טוען שלא. מכיוון שמדובר בהגדרת מושג איני מוכן לקבל דרישות ביחס להגדרות.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

עוד לפני שדורשים משהו קודם מנסים לשכנע
מה הכוונה הגדרה של מושג? אם יש שני דינים (צורה ותחושה) אז אין פה שום מושג להגדיר (איזה מושג מגדירים?) אלא רק שאלה מי משני הדינים יכריע את הלכות דיבור

מיכי הגיב לפני 2 שנים

ייתכן, אם כי איני בטוח (אסנציאליזם). כך או כך הלכות הדיבור שלי מסורות לי.

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

אדעתא דאסנציאליזם שאלתי. איזה מושג יש כאן ולמה שהמושג הזה ישלוט על הדיבור (ולא התחושה למשל).

הדיבור הוא תולדה של דעה או מגמה ואותה מנסים לברר. הניסיון לכפות לא נובע מכפייה של עקרונות אלא מטענה (שנשמעת לי אישית לא מספיק מוצקה) שהנמענים נפגעים וזה מטפח אווירה לא מכילה וכו וכו. אבל בכל אופן אני לא דן כאן בכלל על כפייה ועל דרישות.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

השרשור לא עסק בשאלה מהי ההגדרה הנכונה אלא בשאלה מוסרית. אתה רוצה לפתוח דיון על ההגדרה עצמה? לגבי זה, אמרתי שאיני בטוח. אסנציאליסט יכול לטעון שיש מושג אמיתי של זכר או נקבה, ולשאלה מה ההגדרה שלו יש תשובה נכונה אחת.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

אנסח זאת כך: אם מדובר רק על צורת דיבור אז באמת םחות סביר שיש תשובה נכונה. אבל להבחנהבין זכר לנ-בה יכולות להיות השלכות ואז בהחחט יכולה להיות תשובה נכונה. למשל, פטור מעשין שהזמן גרמם, מי רשאי להתחרות בליגת נשים, מי רשאי להשתמש בשירותי נשים, מי רשאי לפרוש לפנסיה בגיל 62. כמובן שייתכנו תשובות שונות לכל הקשר, וזה ישוב ויעורר את שאלת ההגדרה של המושג זכר או נקבה עצמם (האם צריך להיות קשר בין התשובות בהקשרים השונים?)

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

אכן רציתי לפתוח דיון על ההגדרה עצמה (אלא שהוא נפתח וכנראה מסתיים). האסנציאליסט (אני כזה כנראה, מתנדנד ושב בעל כורחי) גם יטען שמה ששולט על הדיבור זה המושג הזה ולא התחושה, וגם יטען שבאופן מפתיע ומוזר לעניין קביעת המושג הטמיר הזה התחושה פחות משמעותית מהצורה (הבעיה שלי היא שאין לי שום תחושה כזאת משום סוג אז אני לא כזה מבין על מה מדובר. אבל פעם חקרתי טרנסגנדרית אחת שתי וערב בניסיון להבין מה התחושות, יצאתי עם רושם שקיבלתי דקלומים אבל כנראה אני לא מדובב תחושות מספיק מוצלח. בכל אופן היא התעקשה שזאת תחושה שמציפה אותה עוד מגיל ילדות וכל מיני תיאורים עזים. גברים/נשים רגילים ששאלתי אם הם חווים זהות מגדרית אמרו לי כל מיני דברים שנשמעים לי כלאחר יד)

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

השתהיתי בתגובה ולא ראיתי שהוספת. אני מקבל לגמרי את החידוד שהוספת. כשיש השלכות צריך לדון בהן לגופן לפי הסיבה הרלוונטית

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

אדם שמה שעומד בראש מעייניו זה מה ללבוש אינו ראוי להיקרא אדם.

השאר תגובה

Back to top button