כיצד להתייחס אליהם ? ולערכים שהם מייצגים ?

שו"תקטגוריה: מטא הלכהכיצד להתייחס אליהם ? ולערכים שהם מייצגים ?
הני כלבין דחציפין. שאל לפני 2 שנים

ראיתי רבנים שפירסמו בזעקות שבר על קבוצה של נערים [שנחשדו ?] שסקלו רכבים ערבים. כאשר כמובן יש בזה מעשה של רציחה. המשטרה קראה להם לעצור. והם חלף לעצור ככל אדם ישר ובמורא מלכות בסיסי בחרו ב… לברוח.
במהלך מנוסתם מפני נציגי החוק והסדר, רכבם התהפך ואחד הנוסעים מת.
[יתכן שהסיבה להתהפכות היא נגיחה של הרכב המשטרתי ברכבם, ויתכן שאין קשר, אלא במנוסתם הפרועה איבדו שליטה, הדברים בבדיקה] 
חלף קריאה לחשבון נפש על מעשה של רציחה של ניסיון לסקול כל עובר ושב ערבי… או לכל הפחות ביקורת על הבריחה מהמשטרה. בחרו רבנים מסוימים להפנות את ביקורתם דווקא למשטרת ישראל…
 
ולא עוד. אלא שכבר למעלה משבוע יוצאים מידי לילה, למסע פרעות תחת הכותרת התמימה 'הפגנה' ובה סוקלים באבנים ואף בסלעים את שוטרי ושוטרות ישראל.
שוב מעשה חמור של רציחה. ואני לא שומע שאותם רבנים מגנים את המעשים השפלים האלו.
 
איך על כל אדם ישר להתייחס מעתה ואילך לאותם רבנים ולאמירותיהם ?
מעשים של רציחה אין שום גינוי. [בכל אופן לא פורסם בפומבי] ורגלים לדבר שתלמידיהם או תלמידיהם הרעיוניים שותפים למעשים השפלים הללו, או לכל הפחות לסביבה שמייצרת הצדקה למעשים אלו.
ודווקא משוטרים ושוטרות שלולא הם איש את רעהו חיים נבלע, מפנים האשמות חמורות. ודורשים רף מוסרי עליון שלא רק שלא אפשרי במציאות. אלא שהרבנים האלו עצמם לא מתקרבים בכלל לאותו רף שהם קוראים למשטרה להתנהג על פיה…
[ומה עוד שבעיתונים של סוף השבוע שלהם כינו אצת התאונה כ'רציחה'… לא פחות… ואת הסקילה והלינץ' שהם מבצעים בשוטרי ושוטרות ישראל, אין מילה של ביקורת, עכ"פ ברבים] 
 
איך להתייחס אליהם ולאמירותיהם ולרמת הערכים [?] שהם מייצגים.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

איני מכיר את פרטי המקרה, אבל מהתרשמות כללית נראה לי שהתיאור שלך נכון. אני באמת חושב שיש כאן בעיה חמורה של התייחסות של איפה ואיפה כלפי מפגעים יהודים וערבים. מצד שני, תיאורים שיוצאים מהמשטרה לא מאד אמינים בעיניי, לא ביחס ליהודים ולא ביחס לערבים. המשטרה בד"כ דואגת לכסות את עצמה ולא באמת חוקרת ביושר מקרים כאלה, ולכן הדיווחים שלה לא מעוררים בי אמון רב. כדי לגבש עמדה צריך לבדוק את העובדות, ואני משער שאותם רבנים שאתה מתאר (אני לא שמעתי ולא מכיר) לא עשו זאת, ולו רק מפני שאין להם כלים לעשות זאת. ובטח לא המפגינים שיוצאים בהמוניהם ללינצ'ים ברחובות. זה עדר מוסת, וחבל שיש רבנים (אם יש כאלה) שמשתפים פעולה עם זה.
אבל לשאלתך איך להתייחס לאמירותיהם, איני מוצא מקום שכן לא צריך להתייחס לאמירה של אף אדם בגלל מה שהוא אלא לגופה. אם הם אומרים אמירות נכונות יש לקבלן ואם לא אז לא. בלי קשר להתנהגותם.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אוסיף אולי עוד משהו. כשרואים מישהו בורח מהמשטרה, לדעתי מן הראוי להתיר לירות כדי לעצור אותו, גם אם זה מסכן את חייו. צריכה להיות נורמה ברורה שלא בורחים משוטר כשיש הוראה שלו לעצור. לטווח הקצר זה עלול להביא לנפגעים בנפש, אבל בטווח הארוך זה יחסוך לא מעט חיי אדם, הן במישור הלאומני והן במישור הפלילי. אם אנשים יודעים שלא בורחים מהמשטרה, יימנעו תאונות דרכים ויימנעו נזקים עתידיים בנפש וברכוש שאותם בורחים יגרמו. לפעמים מדיניות נוקשה שעולה חיי אדם בטווח הקצר חוסכת חיי אדם בשורה התחתונה (ע"ע אינתיפאדה).

הני כלבין דחציפין הגיב לפני 2 שנים

ברוך שכיוונתי בעניין המרדף וההימלטות מזרועות החוק.
איך אפשר להבין את ההתעלמות מסקילת שוטרי ושוטרות ישראל ערב אחרי ערב ואין פוצה פה ומצפצף ?

פגע וחקר הגיב לפני 2 שנים

בס"ד י"ט בטבת פ"א

גירסת המשטרה מליאה סתירות. בהתחלה הכחישו שרכבם של השוטרים נגח את רכבם של הנערים וטענו. רק אחרי שהצליחו לצלם את סימני הפגיעה, וניתן דו"ח של בוחן תאונות שקבע שרכב המשטרה נגח את רכבם של הנערים – החלו (אחרי שלושה ימים…) לחקור גם את השוטרים.

החקירה של השוטרים הנוגחים נעשתה בכאילו, נעשתה ע"י יחידה אחרת של המשטרה, שמפקדה הודיע מראש שהשוטרים הנחקרים הם 'מלח הארץ'. כשארוסתו של אהוביה ז"ל באה לימ"ר ת"א לקחת את התפילין של המנוח, הכניסו אותה לשלוש שעות של 'חקירה' שבה אמרו לה על ארוסה שנהרג שהיה 'ערס' ואדם רע וכיו"ב.

אז אפשר לסמוך על חקירה כזו, שנעשתה מתוך שנאה לקרבן ואהדה לפוגע תוך סימונו מראש כ'מלח הארץ'? השופט המחוזי ציון קאפח שהורה ביום ששי לשחרר את העצור האחרון למעצר בית, ציין בפסק דינו שהחשדות נגדו אינם ברף גבוה.

הפעם הקריאה לחקור את התנהלות המשטרה, יצאה מקונסנזוס רחב של רבני הציונות הדתית, לרבות 'ממלכתיים' ו'ליברלים'. פשוט הבינו שהיתה כאן השתוללות משטרתית שטעונה חקירה חיצונית אובייקטיבית.

בברכה, ש"צ לוינגר, כוכב השחר

תושבת כוכב השחר שנסעה בכביש נתקלה אף היא ברכב האזרחי שבו נסעו השוטרים הסמויים שנסע בפראות וחשבה שמדובר במחבלים ורק בנס לא פגעו גם בה. רגליים לדבר שאף הנערים פחדו שהרכב הרודף אחריהם הוא רכב של מחבלים ולכן נמלטו אל הבסיס הצבאי בבעל חצור.

תיקון הגיב לפני 2 שנים

פיסקה 1, שורה 2
… וטענו שרכבם של הנערים התהפך בשל איבוד שליטה של הנהג. רק אחרי…

ישי הגיב לפני 2 שנים

ברוב ההפגנות אל מרביצים לשוטרים. ממליץ לך להתרשם במציאות ולא רק בתקשורת שידועה באובייקטיביות שלה ובאהבה שלה לנוער הגבעות. עובדה היא שהרכב היה אזרחי כלומר למה שהנערים יעצרו ושאהוביה נתקע מתחת לאוטו הרבה זמן. דבר זה דורש חקירה דחופה שלא תתבצע על ידי המשטרה המושחתת.(יכול להיות שזה באמת אשמת הנערים אבל המשטרה היא לא מקור אמין לבדוק את זה) וכי זה סותר את זה שסקילה של ערבים זה דבר מזעזע? אני לא מבין מה זה קשור? אפשר גם לא לתמוך במעשים של נערי הגבעות האלימים וגם להזעזע מהמשטרה. למרות שאני מתפלל שהיחס הקשוח שמקבלים נערי הגבעות יקבל כל ערבי שזורק אבנים.

בס"ד כ' בטבת תשפ"א

כדאי להביא כאן את דברי הרב אוהד קרקובר, הרב של כוכב השחר, שבישיבתו למד אהוביה ז"ל

במאמרו 'צדק לאהוביה – מתוך אהבה' (באתר 'ערוץ 7') מסביר הרב קרקובר שיש כאן בעיה יסודית יותר מאשר 'שוטרים, שמתוך להיטות יתר ועבירה על החוק – נגחו ברכבו והביאו אל מותו'. יש כאן אוירה של שנאת חינם.

'השוטרים בניידת לא היו מתנהגים כך לשום אוכלוסיה אחרת. רק מסע ארוך של דה-לגיטימציה כלפי נערי הגבעות, על כך שהם טרוריסטים ויבי המדינה, הכשיר את האוירה שגרמה לשוטרים לרדוף אחריהם כמו שרודפים אויבים מסוכנים'.

את השוטרים שפגעו יש להביא לדין, אך לא זה מה שיפתור את הבעיה. 'הבעיה היא הניכור וההסתה שהיו הרקע למעשה', אבל הליכה אחרי נטיית הלב להשיב שנאה תחת שנאה לא מביאה לתיקון אלא מעמקה את הקר ומחריפה את הבעי, ולכן קובע הרב:

'לרפא את השנאה ישנה רק דרך אחת – באהבה. אין שום קיצורי דרך… המחאה על מותו של אהוביה – אין צודקת ממנה, אבל חייבים לדייק אותה, כדי שתביא תיקון ולא נזק. ודבר פשוט הוא שגם בה אין מקום לשנאה, אלימות פיזית ואפילו אלימות מילולית חלילה. אין מתקנים שנאה בשנאה אלא באהבה גדולה'.

ולפיכך פירסם הרב אוהד קרקובר הנחיות באיזה אופן צריכה להיות ההפגנה (ככתבה: 'ראש הישיבה של אהוביה סנדק: יש הפגנות שהן טריפה', באתר 'סרוגים'). יש לבדוק מראש שההפגנה מאושרת, ואף אם מתפתחת בהפגנה אלימות כלפי המשטרה – יש לברוח ממנה כמו מאש. אלימות ושנאה – מולידות אלימות ושנאה מהצד השני ומרחיקות את הציבור הרחב מלהזדהות עם תוכן המאבק שלנו.

בברכה, ש"צ לוינגר, כוכב השחר

עכ"פ, מהשטח עולות עדויות, שגם בהפגנה שאושרה כחוק, הופעלה אלימות משטרתית כנגד מפגינים אף שצייתו להוראות המשטרה, ולא חרגו מהמקום המאושר. ראו בכתבהה של יהונתן גוטליב 'גם בשטח המאושר: מכתז"יות נגד ילדים בהפגנות הימין', באתר 'ערוץ 7'

אז מה יעשה מי שבא להפגין כחוק, ונתקל באלימות יזומה מצד המשטרה?

בברכה, שצ"ל

. הגיב לפני 2 שנים

הרב כל זה, זה רק בתאוריה, למעשה כיום יש נהלים מסוימים, והשוטרים לא עמדו בהם. השאלה האם ניתן לשוטרים להיות אנריכסטים? נראה בבירור שלא..
וקיים די הרבה מקרים בצורה תמידית שהשוטרים לוקחים את החוק לידיים שלא בתפקידם או סמכותם. למשל, לגבי סוגיית העצורים ברה"ר. אבל כמובן שאף אחד לא עושה עם זה משהו..
בכל אופן, די ברור שיש יותר מידיי דברים מסריחים מאותה "התאונה" החל מן ההכחשה הראשונית והשינוי של 3 גרסאות לפחות. זה שסגרו את השטח כמה שעות גם לחכי"ם (מה שלא חוקי), הפינוי התבצע הרבה אח"כ, ההרוג נשאר זמן רב בשטח, השוטרים נחקרו רק ימים רבים אח"כ, ועוד ועוד… ברור שאי אפשר לתת אמון רב בארגון שעסוק בכסת"ח.

השאר תגובה

Back to top button