כמה שאלות על מוסר

שו”תקטגוריה: מוסרכמה שאלות על מוסר
יוספון שאל לפני שנה 1

שלום לרב שליט”א.
1.האם ניתן לאסור דברים השייכים למוסר האישי כגון לאסור אדם על כך שהוא צופה בפורנוגרפיה פדופילית(היום מכניסים לכלא על דברים כאילו) ואם כן מה נשתנו אילו מהמוסקסואליות או ערום מלא וכדומה שנחשב היום ‘באופנה’?
2.האם מזה גם ניתן ללמוד על כך שהמוסר האנושי האונברסאלי(כמו שאתה אוהב לכנות אותו) הוא לא רק בדברים שפוגעים בחברה אלא בדברים לא תיקניים(סוטים) המשחיתים את הנפש ובסופו של דבר יביאו גם להרס החברה.
3.ומהו מוסר בכלל לדעתך האם זה כמו מצפן פנימי שמצביע על הצד הטוב הרי בכל אדם יש טוב ורע והמצפן מצביע שדברים כמו אכזריות או היתעללות הם רעים ואילו רחמנות וחסד הם טובים לסוציפתים אין את הדברים האילו נראה לך? הם לא חושבים שלהרוג זה רע?( רק הם לא מצליחים להיתגבר על תאוותם) או שבכלל הם לא מבינים על מה מדברים.
4.בעולם נהוג לפרוץ את גדרי המוסר בשל סיבות של ‘ביטחון המדינה’ וכדומה האם זה אומר שהסיבות האילו נאסרו בגלל שהם מזיקים לחברה ולא בגלל שהם רעים באמת(כי במצב של מלחמה האיסור על רצח בטל) ואם הם רעים ומשחיתים למה הם לא משחיתים את החיילים או הסוכנים המבצעים אותם?

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1
  1. לא הבנתי. מה פירוש “ניתן לאסור”? בחוק? מבחינת המוסר? ההלכה? ומה ההשוואה להומוסקסואליות? אופנה או לא אופנה. סינית.
  2. יש עקרונות כאלה, אבל לא כולם יסכימו שהם שייכים למוסר. נדמה לי שזה נכנס לקטגוריה שהרמב”ם מכנה מפורסמות (של המגונה והנאה. במו”נ ח”א פ”ב). אם לדעתך זה יביא להרס החברה אז זה חוזר למוסר הרגיל.
  3. עד כמה שאני מבין יש כאלה ויש כאלה.
  4. 4. מה פתאום? זה אסור בעצם, אבל נדחה בפני ערך אחר. ומי אמר שהם לא משחיתים? על כך נאמר בעיר הנידחת “ונתן לך רחמים וריחמך”, שלא תישחת בגלל קיום המצוות.

השאר תגובה