לוגיקה ועיקרון הסיבתיות

שו”תקטגוריה: מחשבהלוגיקה ועיקרון הסיבתיות
איש שאל לפני 9 חודשים

שלום הרב,
קודם כל, תודה רבה על הטרילוגיה. מעמוד לעמוד (ואני לא מפסיק לקרוא מכולם במקביל. לא יודע עד כמה זה טוב שזה קורה לתלמיד בישיבה תיכונית…) מתחדדת אצלי ההבנה עד כמה מדובר ביצירה אדירה.  
קראתי בימים האחרונים בספר השני בטרילוגיה על סתירות לוגיות ועל “כפיפותו” של הקב”ה להימנעותן.
מה שלא הבנתי זה שאם הלוגיקה קיימת כיש הכרחי ולא מכוח סיבה קדומה (=הקב”ה), ו”היא פשוט שם” – כיצד היא לא סותרת את עיקרון הסיבתיות? הרי יוצא ממהלך כזה שגם הלוגיקה היא ראשונה בשרשרת סיבתיות, כי הקב”ה הוא לא זה שחולל אותה. 
מצד שני, ברור לי שגם הדיון הזה נעשה במסגרת הכללים הלוגיים ולכן נראה בפשטות לומר שזה פשוט דיון שאי אפשר לעסוק בו, כי דיון על הלוגיקה לעולם ייעשה במסגרת שהיא עצמה קובעת. אבל אם פשוט אי אפשר לדון בנושא אז גם אי אפשר לומר שהקב”ה “כפוף” לכללים הלוגיים, ומה שאפשרי הוא רק לא לומר דבר (“מה שלא ניתן לדבר עליו…”).
אשמח אם הרב יוכל לחדד לעני בדעת שכמותי את העניין. 
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

תודה רבה.
אין כללים מי אמור לקרוא ומי לא. מי שזה מעניין אותו ורלוונטי לגביו כנראה צריך לקרוא.
הלוגיקה לא קיימת כי היא לא יש כלשהו. כך גם חוקי הלוגיקה אינם חוקים במובן שחוקי הפיזיקה הם חוקים. משולש עגול לא קיים כי המושג ריק מתוכן ולא בגלל שיש חוק (לוגי) שאוסר על קיומו.
כדאי לך אולי לחפש באתר דיונים על חוקי הלוגיקה (למשל על האבן שהקב”ה לא יכול להרים), שבהם אני מבהיר זאת קצת יותר. לשמל כאן (ויש עוד הרבה): https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A2-%D7%95%D7%94%D7%A1%D7%91%D7%9C

איש הגיב לפני 9 חודשים

פשוט צריך ללמוד גם לבגרויות… וגם תורה (בחפצא כמובן).

שאלה בעקבות הדיון שם על הרוע הטבעי כתוצאה הכרחית לעולם שמנוהל לפי חוקים –
לכאורה מהפסוק (ישעיהו כה) “בילע המוות לנצח ומחה ה’ אלקים דמעה…” נראה שישנה אפשרות לקב”ה לכונן עולם עם חוקים בלי רוע טבעי (ושכך גם יהיה מתישהו). איך הפסוק מסתדר עם שיטת הרב שהתנהלות לפי חוקים מחייבת את התוצאות הרעות?

מיכי הגיב לפני 9 חודשים

לא את העולם שלנו. זה כנראה יהיה עולם שונה שבו יהיו דברים שלא יוכלו לקרות. בעולמנו הם כנראה חשובים והקב”ה לא רוצה לוותר עליהם.
הרי כבר היה פעם עולם בלי מוות (לפני חטא אדם).
כל זה בהנחה שמוות הוא רע. אבל ייתכן שהמוות אינו רע ולכן ההחלטה שיהיה מוות אינה תוצאה בלתי נמנעת של החוקים אלא תוצאה מתוכננת. ולפי זה, לעתיד לבוא זה יהיה רע ואז באמת הקב”ה ישנה זאת.
וכל זה נכתב בהנחה שבאמת יש לפרש את דברידהנביא כפשוטם, שהמוות אכן יבולע לנצח.

איש הגיב לפני 9 חודשים

תודה
שבת שלום

השאר תגובה