לחיות עם פילגש כמוצא של ברירת מחדל לחיי רווקות מאוחרת

שו”תקטגוריה: הלכהלחיות עם פילגש כמוצא של ברירת מחדל לחיי רווקות מאוחרת
Ori שאל לפני 11 חודשים

שלום כבוד הרב . 
ראה ראיתי בספרות השות בעיקר מתקופת הראשונים פתח והיתר לחיי אישות מלאים כאשר הינם בתקן פילגשות . המתחשבים כמובן בהלכות טהרת המשפחה.. או הפילגש במקרה הזה .. האם גם למחמירים ולמתנגדים ניתן להיאחז בעדיפות מצב זה על פני מצב הקדושה המעורער בוודאות של רווק מתאחר בזיווגו והוא בבחינת מה יעשה הנער ולא יחטא…או מצד אין צדיק בארץ אשר לא יחטא . וחומרת הוצאת שזל גדולה כאשר היא כצורת המקור בתורה .היינו מחוץ לגוף אשה . ובכלל מצב רווק בדורינו יתכן בכלל ההגדרה של אנוס ? וכו וכו שאר השיקולים והעוגנים שבזה . אודה מראש על משנה סדורה מתוך מחשבה פרקטית ומה שיותר מקילה שהרי מוטב שיהיו שוגגין או בהיתר ולא באיסור . וכו . תודה 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

קשה להתיר חיי אישות ללא קידושין, שהרי בפשטות זה נגד ההלכה. נכון שיש שכתבו היתר בפילגשות (כמו היעב”ץ), אבל הסוגיא עמומה למדיי. עסקו בה צבי זוהר במאמרו הקונטרוורסלי (והבעייתי מאד) באקדמות, וראה תגובת הרב שמואל אריאל בעניין (דומני שלא פורסמה באקדמות אבל בוודאי ניתן למצוא ברשת). אני מניח שתוכל למצוא חומרים וסקירות ברשת.
אבל יש כאן שיקול כללי שאיני מבין לגבי הרקע לשאלתך. אם מדובר על קשר קבוע – אז למה שלא תינשאו כדמו”י, ולא תחיו במכניזם של פילגשות שוודאי אינו הדרך ההלכתית הראויה? ואם זה קשר מזדמן – אזי אין כאן פילגשות, וזה ודאי אסור.
בקצרה, איני רואה אפשרות להתיר דבר כזה, אלא אם יש סיטואציה מיוחדת שלא חשבתי עליה.
“מוטב יהיו שוגגין” לא שייך בכלל בשאלה כזאת, שכן אני מניח שאתה לא מצפה שאטעה אותך כדי שתחטא בשוגג. אם אתה שואל אתה רוצה לדעת ולא להיות שוגג.

י.ד. הגיב לפני 11 חודשים

אצל גרושים וגרושות שכבר קיימו פרו ורבו לפעמים יש תנאים שמקשים על הקמת זוגיות חדשה. הילדים לא תמיד יקבלו טוב את בן או בת הזוג החדשים. מספיק רע להם שההורים שלהם התגרשו עכשיו הם צריכים להתרגל לאנשים חדשים? אם מישהו רוצה להביא עוד ילד עם בת זוג חדשה אז ממילא הוא הולך לחיות איתה ולכן זה לא שיקול. אבל אם שני הצדדים לא רוצים להביא ילד (או כבר לא יכולים להביא ילד), נוח להם יותר להישאר בקשרי חברות מאשר לחשוף אותם בפני הילדים ולהרוס את הדו קיום השברירי שנוצר אחרי הגירושין. במצב הזה לא הייתי שולל את הטענה שמדובר בשעת הדחק ולתת להם פתח עם שיטת הרמב”ן (כל כמה שלא נפסקה להלכה באופן כללי).

Gil Dahary הגיב לפני 11 חודשים

אולי זה יכול להיות פיתרון לכהן וגרושה

השאר תגובה