מה בין הפונדמנטליזם החריידי לזה המוסלמי ?

שו”תקטגוריה: מחשבהמה בין הפונדמנטליזם החריידי לזה המוסלמי ?
בנימין גורלין שאל לפני 8 חודשים

שלום וברכה,
אבקש לשאול מה בין הפונדמנטליזם החריידי לזה המוסלמי, לכאורה בשורשם שווים הם אך נופם שונה בתכלית, הראשון מתנזר מהעולם המודרני וקורא עליו למלחמה בעוד השני משתף פעולה ברצון, בין בתחום הלימודי/חינוכי ובין בתחום היישומי ?
בתודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 8 חודשים

אני חושב שאתה מכליל. גם אצל החרדים לא כולם מחרימים את העולם המודרני ולא לוחם נגדו, וגם אצל המוסלמים יש כאלה ויש כאלה.
בכל אופן, לא הבנתי את השאלה: הרי אמרת מה ההבדל בין זה לזה, אז מה השאלה אליי?

בנימין הגיב לפני 8 חודשים

התכוונתי בעיקר לתוצאות החינוך, העולם המוסלמי מוציא מתוכו מדענים (גם אם בהיקף מצומצם) לעומתו העולם החריידי לא, מה הסיבה לגישה זו, האם העולם החריידי “גרוע” מהעולם המוסלמי ובמה ומה הגורמים לכך ?
אני יוצא מתוך נקודת הנחה שהפונדמנטליזם הדתי (כמעט בכל הדתות) לא שולל הישגים מודרניים

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

אתה שוב מכליל באופן חסר בסיס. יש לך נתונים? בחנת אוכלוסיות חרדיות ומוסלמיות שונות וראית את התופעה הזאת? הבחנת בין מוסלמים פונדמנטליסטים לשאינם כאלה? הרי אצל היהודים אתה לא מחבר חרדים עם אחרים.
לעצם דבריך, העולם החרדי הוציא מתוכו לא מעט מדענים (לדעתי הלא מבוססת, משמעותית יותר מהעולם המוסלמי). מדובר בכאלו שפרשו ממנו. אלו שלא פורשים ממנו פשוט לא לומדים מדעים אז איך הם ייצאו מדענים? הסבר פרוזאי ובנאלי, אבל מה לעשות? זו האמת.
הייתי מציע לך לבחון כמה שחקני כדורגל יצאו מהחינוך החרדי מול זה המוסלמי. אני חושב שכאן יהיה יתרון ברור למוסלמים. ושוב, התשובה העמוקה לעניין היא שחרדים לא משחקים כדורגל.
אסיים בתרגיל מחשבתי: מדוע אתה מוצא יותר חובשי מגבעות ליטאיות ושטריימלים אצל החרדים מאשר אצל המוסלמים? הרי הם פונדמנטליסטים באותה מידה.

Gil הגיב לפני 8 חודשים

בנימין מה קרה? אתה חרד לכתוב חרדים בלי הדבל יו”ד הזו?! חריידים?! יותר צדיק מהאפיפיור…. אם זה לא מכוון אז פשוט קח זאת כהערה להבא.ולעצם השאלה, המוסלמים לא חוו גלות קשה וזה תורף העניין. ואידך זיל גמוייר

בס”ד י”ח בסיון ע”ט

כפונדמנטליסט יהודי גאה שהדרכתם של חכמי ישראל בימי הביניים [ = רבותינו הראשונים. בלשוני הפונדמנטליסטית 🙂 היא נר לרגליו, אני מתרשם שחכמי ימי הביניים הכירו היטב את המדע של זמנם, הן את הרפואה ומדעי הטבע והן את הפילוסופיה, והתמודדו עם מסקנותיהם של אנשי המדע בני זמנם, קיבלו דברים מסויימים ודחו דברים אחרים. כמובן לא הרי הרמב”ם כהרי הרמב”ן, ולא הרי חכמי צרפת ואשכנז כהרי חכמי ספרד ואצות האיסלאם. אבל הכרה והתמודדות היתה.

לגבי החרדים של ימינו אולי אינם מספיק פונדמנטליסטים 🙂 על כל פנים שמעתי על פיזיקאי בשם הרב ד”ר מיכאל אברהם שלמד שנים רבות במעוז החרדים בבני ברק, שידיו רב לו במדעים, והוא גם קיצוני בפונדמנטליזם שלו, באשר אינו מתבטל אפילו כלפי הראשונים ורק לרובד הקדום יותר, לתלמוד, הוא נותן סמכות.

נמצאנו למדים שפונדמנטליזם ומדע לא בהכרח סותרים זה את זה.

בברכה, ש”צ

אחת הסיבות שבעלי הפונדמנטליזם המוסלמי עוסקים במדע היא מפני שהמדע מסייע בידם לפתח את אמצעי הלחימה המסייעים למצוות הג’יהאד,מצווה שהיתה חביבה עליהם כמורשת אביהם ישמעאל שנתברך ‘ידו בכל ויד כל בו’, וגם כשקיבלו עליהם את השפעת היהדות והתעדנו במקצת, עדיין השפעת המורשת הקדם-איסלאמית משמעותית.

ומאידך אצל הפודמנטליסטים היהודים, גם הדתיים-לאומיים שחושבים שחזרנו לקוממיות של ימי המקרא והחשמונאים, יש מאידך נטיה להדגיש גם את דרכי הנועם שלפי שלמה המלך הם מדרכיה של התורה, ומחפשים דרכים שונות לקיים את מלחמת הקודש במידת האפשר בדרכי שלום שהשפעתן יעילה יותר. ועל אחת כמה וכמה החרדים המחוייבים יותר לשלוש השבועות המונעות מלהתגרות באומות (ולדעת ה’אחיעזר’, גם באומה הישראלית אין להתגרות…)

ובקיצור יש הבדלים בין הפונדמנטליסטים בהתאם לפונדמנטים השונים עליהן מיוסדת השקפת עולמם.

Gil הגיב לפני 8 חודשים

הרב מיכאל אברהם איננו חרדי שכן באחד הסרטונים הוא עוטה חולצה כחולה ועובר בכך בשני לאווין;
1. בכל עת יהיו בגדיך לבנים
.2. יעטה שחורים ילך למקום שלא יראוהו וייעשה מה שליבו חפץ!

יש פתרון לשתי הבעיות (לגיל) הגיב לפני 8 חודשים

לגבי הערה 1. על החולצה הכחולה’ ניתן למנות את רמד”א ל’ראשון לציון’ שמתוקף תפקידו עוטה גלימה כחולה,

לגבי הערה 2. ‘ילבש שחורים’ – ניתן למנות את רמד”א כשופט בבית המשפט העליון, ואז יוכל מתוקף תפקידו לקיים ‘ילבש שחורים ויתעטף שחורים’ והעיקר: ‘יעשה מה שליבו חפץ’ 🙂

בקיצור:
יתמנה רמד”א לראשל”צ, וגם לחבר הבג”ץ, כהמלצת ש”צ, וכולנו נגיל ונעלץ

דניאל הגיב לפני 8 חודשים

לדעתי באופן גס, המוסלמים קוראים למלחמה על העולם המערבי המודרני ושואפים לחזור לתקופת ימי הבניים שם הובילו את העולם.
אפשר לראות בכל ארגוני הטרור את רגשי הנחיתות מול העולם הנוצרי והמערבי, ואל השאיפה שלהם “לכבוש את רומא וניו יורק”.

החרדים, לעומת זאת, לא מעוניינים במלחמה, אלא בהתבדלות וניתוק מן העולם.
זה לא דבר חדש ביהדות רק שהחרדים כתנועה שקמה כריאקציה לתנועת ההשכלה, מתנגדים לכל סוג של השכלה, וזה בניגוד לאז, שלמרות ההתבדלות של היהודים בגולה, לא הייתה התנגדות ללימודי חול ולעיסוק במדע.
השילוב של התבדלות, ומלחמה בהשכלה יצרו את החרדיות המודרנית.

זה לפחות השאיפה הרעיונית של שני הקבוצות, בפועל גם החרדים וגם המוסלמים חלוקים בתוך עצמם לגבי ההתמודדות עם העולם המודרני, ולגבי ההשתלבות בתוכו.

בועז הגיב לפני 8 חודשים

דניאל

לדעתי ההשואה לא נכונה החרגים אינם יכולים להילחם כמו המוסלמים, אם היתה להם אפשרות אולי היו עושים זאת.

עובדה היא שאצל הדתיים (מתנחלים) יש כאלו שנלחמים כמו המוסלמים.

מיכי הגיב לפני 8 חודשים

בועז, נסחפת לגמרי.

השאר תגובה