מה לחשוב כשעולם התורה שסמכנו עליו מתמוטט ?

שו”תקטגוריה: הלכהמה לחשוב כשעולם התורה שסמכנו עליו מתמוטט ?
משה סידי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב, 
אני שמעתי מה שהרב קנייבסקי אמר ואיך שהציבור החרדי הגיב לגבי מחלת הקורונה והבקשה להחריג מההגבלות שהמשרד הבריאות קבע. אני לא מבין, יש כללים בפסיקה וכל מה שאני שומע מתנגד לכללים האלה ? לנטוש את השכל לאמונות טפלות ולדברי נביאות, האם זה עולם הדתי שאנחנו מאנינים בו? איפה הגאונות של הסטייפלר נעלמה? הרב קנייבסקי בן 92 שנה, מנותק מהעולם כבר עשרות שנים, כשרואים את האנשים ששואלים אותו שאלה, לא ברור בכלל שהוא מבין במה מדובר ? לעומת הרב שטיינמן שהיה נכנס בחריפות באנשים שרצו להכניס לו את המילים בפה.
נראה שהציבור החרדי בוחר את הגדולים שלו ומסתמך על האנשים שאינם יכולים להתנגד למה שהוא רוצה באמת ולא לפי תכונותיו של המנהיג האמיתי?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ראיתי סימן שאלה בסוף. מה השאלה? אתה שואל לאן נעלמה הגאונות של הסטייפלר? ככל הידוע לי הוא נפטר לפני למעלה משלושים שנה. 

nqv הגיב לפני 3 שנים

למה יש תהום בין הלימוד הנלמד בישיבה לבין החלטות הנלקחות על ידי אותו הציבור שאינן מתאימות כלל לשיטת לימודם?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

בכל תחום יש הבדל בין התמחות תיאורטית לבין עבודה מעשית. המנהיגות הרבנית של הציבור החרדי אינה מעורה במה שקורה בעולם ובחשיבה לא תורנית בתחומים שונים, ובכל זאת מייחסים להם שלא בצדק כוחות שאמורים לחפות על כך.

שי זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

משה,
אני לא בטוח בכלל לגבי הניתוק של הרב קנייבסקי. מאיפה אתה יודע במה הוא מעורב ובמה לא ?

פעם אמרו את זה לרב קנייבסקי עצמו, תראה איך הגיב:

https://youtu.be/bem8USSurLI

יהושע הגיב לפני 3 שנים

איך אדם יכול להעיד על עצמו שהוא מעודכן? אם קורא חדשות ומפטפט עם אחרים אז יכול להרגיש האם הוא יודע כמוהם. אבל מי שהכניסה אליו מסוננת (ואולי מתודרכת) לא ברור לי איך הוא אמור לדעת שהוא לא מעודכן? רק אם יש חורים רציניים בעלילה הוא יכול לחשוד שהסיפור שהוצג לו לוקה בחסר.

הדבר מזכיר לי הודעה הזויה שראיתי בפורום אוצר החכמה מאת אחד שמעיד על עצמו שהוא דיין בבית דין לענייני ממונות וכותב בלשון הזו: “אם שני הצדדים מוכנים לדין תורה, אז בית הדין דן – ואם אחד מהם אנחנו מגלים זאת, ב”ה”. זאת אמירה תלושה באופן יוצא דופן (כי אם הוא לא זיהה הערמה אז הוא לא יודע שהוא לא זיהה אותה) ונדהמתי לקרוא אותה מדיין.

כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=17&t=9787&hilit=%D7%A7%D7%90%D7%99&start=40#p96843

יהושע הגיב לפני 3 שנים

בציטוט נשמטה מילה עיקרית (“מערים”), ואני מעתיק אותו שוב, ירא הציבור וישתומם:

אם שני הצדדים מוכנים לדין תורה, אז בית הדין דן- ואם אחד מהם מערים, אנחנו מגלים זאת, ב”ה.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

שי, אני חיב להעיר לך על כך שהגנתך על אותם המכונים “גדוילי הדויר” אומרת דרשני, האם כאדם בר דעת אינך מסוגל להבחין בסוציאומטיות ובסוציאופטיות האוחזת בהם, עד כדי כך שמוכנים הם לסכן חיי מאמיניהם ?
באהבה רבה, בנימין, המעיר לעולם כולו, בנימין

שי זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

בנימין,
כי אותם גדוילי הדור אנשים נבונים מאוד ואני לא חושב שהם כאלה מנותקים כפי שמנסים לצייר אותם. אחד מהמטופלים במקום בו אני עובד ניגש לפני כמה שבועות לרב קנייבסקי שיגרש ממנו דיבוק שאחז בו (התקף פסיכוטי). הרב קנייבסקי אמר לו שיבקש מהפסיכיאטר תרופה ספציפית במינון מסויים כדי לשפר את מצבו. אני לא חושב שהוא כל כך מנותק.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

בנימין, אתה מפריז לגמרי. מעבר לזה, הם לא מסכנים את חחיי מאמיניהם אלא את כלל הציבור. זו כל טענתי בטור האחרון.

שי,
התמונה שאתה לוחם נגדה היא שהרב קנייבסקי הוא מיסטיקן הזוי. גם אני שמעתי ממנו אמירות שמראות לא כך (אם כי יש גם דוגמאות נגדיות). אבל הטענה שהוא מנותק מהעולם היא חלשה יותר. פשוט אין לו ידע רלוונטי והיכרות עם צורות חשיבה שונות. זה ודאי נכון.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

הרב מיכי, כל שכן “כלל הציבור” !!!
חבל ש”גדויל הדויר” לא למד חכמה יוונית, ממנה היה לומד את הכלל המפורסם של אחד מ”גדוילי היוונים” – ” אני יודע שאינני יודע” – וכך לא היה בא לכלל טעות נוראית שכזו (בכלל שאר הטעויות)

שלמה הגיב לפני 3 שנים

א.נראה לי שגם אדם עם כישרון מעל לממוצע עם עבודה רבה לא מגיע לתוצאות כאלו של הרב קנייבסקי-לדוג’ כתיבת הדרך אמונה שזהו ספר באמת מדהים,עוצר נשימה וחשוב בתרומתו!
חוץ מזה שהוא יודע עוד כמה דברים בתורה.
וא”כ נראה לי שאפשר לתת לו קצת קרדיט שהוא מבין מה קורה! ולנתח את הדברים עם מנת המשכל הרצינות וההתמדה שהביאו לתוצאות הללו
ב.מה כ”כ מסובך? נניח שאמרו לו: יש נגיף שגורם לתחלואה קשה בעיקר בגילים מבוגרים מספר הנדבקים המאומתים הוא כך וכך-משרד הבריאות הורה לסגור מסדות לימוד(חות דעת רפואית עד כאן)
נראה לי שכל אדם עם מנת משכל ממוצעת ומעלה יכול לחשוב כמה שלבים קדימה
כמה עלולים להידבק בהשערה גסה(מספר שעולה בטור הנדסי)
כמה מתים עלולים להיות
ולעשות שיקול ערכי שעליו אמון רב ( מיכי טען פעם שרבנים יכולים להכריע אם לצאת למלחמה כאשר הם קיבלו מידע מקצועי) לימוד תורה בישיבות עם שמירת הכלל של קבוצות קטנות או לשלוח את כולם הביתה
והרב ע”י מנת המשכל הנמוכה שלו הכריע…
ג.לטעון שהנכדים שלו מטים אותו אז אין לדבר סוף הוא מחליט לסמוך עלהם וכנראה הוא מכיר אותם קצת…
אפשר גם לומר שהרופאים במשרד הבריאות ממליצים לדרג המדיני על מנת שכשתיפתח ועדת חקירה לא יתפסו אותם ברשלנות – והכלכלה שתקרוס!

gil הגיב לפני 3 שנים

כל האמור להלן אינו מכוון אל רב ספציפי חלילה אלא לעקרון. גם הדוגמאות של הרב שך וסולוביציק הן רק על פי המפורסם מפי שמועות, אין לי מידע בנושא:

יש לי תחושה שרבים מבין הציבור החרדי מבינים שיש לעיתים בעיה בהנהגה של גדול פלוני ועדיין הציבור מוצא עצמו נאלץ להמשיך ולציית להוראותיו כי אין אלטרנטיבה. ממש בדומה לליכודניקים שחשים בבעייתיות שיש בביבי אך ממשיכים לבחור בו כי לדידם אין אלטרנטיבה. גם פה: ההחלטה הקשה להצהיר על גדול שהאמננו בו שהוא כבר סנילי או שיחשפו שמעולם לא היתה בו דעת זו החלטה אמונית שאין ממש דרך להתמודד עמה – ופשוט מחכים בשקט עד שההנהגה תתחלף

ובכלל יושם לב שאין איזה מנגנון הלכתי – שידוע לי – להחלפת מנהיג תורני כשמזדקן או “משתכחת תלמודו”. אז בדרך כלל מבודדים אותו מן הציבור, כפי שעשו לרב שך וי”א לרב דב סולוביציק. הסיבה היא שחשיפת היותם סניליים – אם נכונות השמועות – יפגעו מאד באמון הציבור שתורה מגנא ומצלא וש”זקני תלמידי חכמים דעתם מתיישבת עליהם”. לעיתים כשאי אפשר לבודד את המנהיג כי הוא לא עד כדי כך סנילי, אלא מצוי במצב גבולי שלא מתגלה לעין בלתי מזויינת – אז מקיפים אותו במשבכי”ם ושאר סוללות הגנה והוא ממשיך להיות פעיל דרך תיווכם. בקיצור: יש פה בעיתיות מסוימת וייתכן שההחלטה היא לאבד כמה שנים שלך עצות נכונות ובלבד להשאיר את האמונה בכח התורה על עומדה. דבר זה דומה לגישה של הרמב”ם שהתורה לא תשתנה וקרבנות לעולם יהיו כי אילו היו מחוללים שינויים מוצדקים ככל שיהיו בתורה הרי שהאמון של העם בתורה היה ניזוק (כמדומני זהו גם ההגיון בהסבר של החינוך למצוות לא תסור). על דעה זו של הרמב”ם יש מאמר ארוך שכעת אינני זוכר שמו ושם מחברו.

Back to top button