מורכבות מראה על מתכנן

שו"תקטגוריה: אמונהמורכבות מראה על מתכנן
אסף שאל לפני 6 שנים

שלום הרב,
במחברת הרב רוצה לחדש את העניין שכאשר רואים דבר מורכב מקשרים זאת לתכנון בגלל שרוב המצבים לא יאפשרו מצב מורכב.
ומכאן אם קרה לפנינו קרה מצב מיוחד וייחודי מסתבר שמישהו גרם אליו. מצב מיוחד לא נוצר במקרה.
 
יש לי שתי שאלות כלפי טענה זאת.
א. האם סבירות ההיפותזה לכך שיש אלוקים איננה פחותה מסבירות ההיפותזה שהעולם הוא אקראי.
ב.  A) האם הרב רואה 'מעלה מיוחדת' דווקא בקריטריון מורכבת או שמא B) הרב רואה את הקריטריון מורכבת רק בתור אינדקציה למשהו מיוחד.
B) דוג' להבנה השנייה – למשל רוב דרוב מערכות החוקים ייצורו ייקום עם כוכבים במרחק של עד ס"מ בודד. ומערכות חוקים בודדות תיצור ייקומים עם כוכבים באורכים של מילארדי ק"מ. נוצרה מערכת חוקים שמייצרת את כוכבי הענק. האם הרב יבקש עבורה מתכנן?
A ) או שמא בקריטריון של מורכבות טמון משהו עמוק יותר. כאשר אדם רואה דבר מורכב הוא רואה בתוכו את 'נשמת' המתכנן…. [ככה להבנתי ד"ר משה רט תופס את הראיה]

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 6 שנים

א. אין שום אפשרות להעריך את הסבירות לכך שיש אלוקים והיא גם לא עומדת לדיון כאן. יש לפניו מצב מורכב, ויש שתי אפשרויות או שיש לו סיבה או שלא. ההנחה שיש לו סיבה עדיפה, וזה הכל. אם לסיבה הזאת קוראים אלוקים או יענקלה זה לא משנה מאומה.  ב. מורכבות היא דוגמה מובהקת לייחודיות, אבל בהחלט יש מקום להבחין בין השניים. זה לא משנה כי העולם הוא גם זה וגם זה.  

אסף הגיב לפני 6 שנים

תימה עצומה לי על דבריי הרב פה. הדברים ששאלתי פה אינם נמצאים במחברות האמונה, והם חלק משמעותי ביותר לדיון בראיה הפיזקו-תאולגית בפרט(שאלה ב'), וברוב רובם של הראיות ככלל.(שאלה א').

א. הרב כאן כותב שלא חשוב מה הסבירות לכך שיש אלוקים, אך הרב כמובן שכח שבמידה ויש לי היפותזה אבל היא איננה סבירה, אז אע"פ שכוח ההסבר שלה חזק וטווח ההסבר שלה גדול, סוף סוף כל עוד היא לא סבירה בגופא (למשל מורכבת/מסורבלת) אז נשמטת נכנותה במיידי!
ולכן יש לנו לחקור האם הטענה שיש אלוקים (ברמה הפריורית) היא יותר סבירה מאשר התופעות עצמם.
(ג. [שאלה חדשה שקשורה להמשך כאן]) והאם ניתן לגזור מתוך האמירה שיש אלוקים ברמה דדוקטיבית או עכ"פ בצורה סבירה שיווצר עולם שכזה. ז"א שגם אם אכן המושג אלוהים הוא סביר עדיין צריך להיות סביר שירצה ליצור עולם שכזה.

ועל כן שאלתי את השאלה השנייה, שבאה לפתור את הראיה מתוך ים החקירות(שהרב התעלם מהם במחי יד)
ב. קיימת נפק"מ עצומה לחילוק האם קרטריון של מורכבות היא A) ייחודיות בעלמא או B) משהו מעבר:
A) הרי גם עולם ייחודי ככל שיהיה, כאשר לא מצינו שההיפותזה תסביר כדבעי את העולם (בגלל שההיפותזה בעצמה מורכבת מדיי למשל, או לא ניתן לגזור ממנה שאכן העולם יווצר) אז עדיף שנניח שלא קיים הסבר לתופעה המיוחדת שמצינו מאשר לעמוד על הסבר יותר מורכב שממילא יזקוק הסבר אחר…

אבל אם בקריטריון של מורכבות טמון משהו עמוק יותר. כאשר אדם רואה דבר מורכב הוא רואה בתוכו את ‘נשמת’ המתכנן. אז לא משנה בכלל ההיפותזה האם יש או אין אלוקים. האם יש לנו סיבה להניח שהוא רוצה לברוא את העולם או שלא.
את אלוקים כבר השגנו מהעולם עצמו.
בבחינת – את השתקפותו ראינו ורוחותיו שמענו מתוך העולם ממש.. (מבוסס על דברים ה')

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אני רק יכול לחזור שוב על דבריי, ואם נשארת לך "התימה העצומה"ואתה עדיין חושב שאני מתעלם מהמון דברים, תצטרך לחפש תשובות במקום אחר.
יש עולם מורכב. יש בפניך שתי אפשרויות: 1. יש לו מרכיב. 2. אין לו מרכיב. בלי להיכנס לשאלה מיהו המרכיב הזה. אני בוחר בא'. זה הכל.
גם אם אשאל מה הסיכוי שהטלת קוביה הוגנת תיתן תוצאה גבוהה מ-1, התשובה היא 5/6. כעת אתה יכול לטעון הסבירות לכך שתצא תוצאה מ-1 היא אפסית לדעתך? למה" ככה. לכן אינך מקבל את החישוב. אז לבריאות.

השאר תגובה

Back to top button