מכונית חשמלית בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהמכונית חשמלית בשבת
אופיר גל-עזר שאל לפני 5 שנים

לכבוד הרב שלום,
האם יש בעיה במכונית חשמלית בשבת רק משום החשמל או שיש בעיה כלשהי של הבערת אש?
האם האיסור הוא מדרבנן או מדאורייתא? (אם בכלל. אני בחיי הפרטיים בכלל לא סובר שאסור חשמל בשבת, ונוהג להדליק אור ומאוורר, אני גם רואה זאת כעונג שבת.)
האם יש במכונית חשמלית איסור אחר חוץ מלהסוברים (רוב העולם ההלכתי) שאסור חשמל בשבת?
בתודה רבה והערכה,
אופיר

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

אם אתה מחליט לבד על איסורים כמו חשמל אז איני מבין מה אתה שואל אותי. לשיטתי אסור להשתמש בחשמל בשבת, ושאלת עונג שבת לא קשורה בשום צורה לכאן. עונג שבת גם לבשל מטעמים בשבת לסעודה. מאימתי עונג שבת מתיר לחלל אותה באיסורי מלאכה?!

ד הגיב לפני 5 שנים

דרך אגב, הדלקת אור (לפחות בנורות להט) כרוכה באיסור הבערה גם לשטת מי שיתיר חשמל (לפחות מדרבנן)

אופיר גל-עזר הגיב לפני 5 שנים

אני רוצה להתייעץ עם מי שמבין בבעיות שיש בשבת גם מלבד חשמל. לא באתי לקבל דעתך מראש. ברור שעונג שבת לא מתיר עשיית מלאכה. אני רק טוען שאין מלאכה שאוסרת חשמל ולכן זה עונג שבת. הרי חשמל לא היה בזמן הגמרא, ואני לא חושב שיש לאסור חשמל משום מוליד ריח, בונה, או מבעיר. הן מתוך ההכרות שלי עם ההלכה, הן מתוך זה שהרבנים האורתודוקסים שללו אחד את טעמי האיסור של השני בעניין זה, והן משום פלגים במסורת הקונסרבטיבית שהתירה שימוש בחשמל מאז גילויו.

mikyab צוות הגיב לפני 5 שנים

השאלה האם זה עונג שבת או לא לא קשורה לשאלה האם יש בזה איסור. לכן דל מהכא את המילה "לכן". השאלה האם זה מותר או לא, וממש לא משנה אם זה עונג שבת (כאמור, גם לבשל מטעמים זה עונג שבת).
אני לא יודע כיצד עובדת מכונית חשמלית ולכן איני יודע לענות על שאלתך. כאמור, לדעתי אסור להשתמש בחשמל בשבת, ולהבנתי סביר מאד שזה איסור דאורייתא.

השאר תגובה

Back to top button