מניין בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהמניין בשבת
דוד שאל לפני 7 שנים

שלום הרב, יש לנו מנין נוער בביה\\\\\\\"כ בשבת וההתנהגות של המשתתפים מאוד מאוד מבזה את קדושת המקום ובמיוחד הדיבורים (ובקול רם) במשך התפילה וקריאת התורה, ושיא המהירות של הש\\\\\\\"ץ והבעל קורא. עד כה לא הצליחו לפתור את הבעיה. אך הגיע עכשיו רב חדש ונראה כתלמיד חכם וכשהוא ראה את המצב הוא הזדעזע מאוד וכתוצאה פנה להנהלה ואמר שהוא לא ימשיך כך אא\\\\\\\"כ יתנו לו לקצר את התפילה (להתפלל עמידה ביחד בלא חזרה, לקצר את ה\\\\\\\"מי שברכ\\\\\\\"ים ואפילו לקצר את קריאת התורה לשליש) ולעשות אותו איטי יותר וגם הוא ימסור דבר תורה קצר ולעניין לפני הקריאה וכמובן שלא יהיו שום דיבורים בתפילה. נראה שכוונתו שאם יגיד לכולם להיות בשקט זה לא יעבוד. לכן הוא רוצה לקצר את זה לזמן קצר יותר שאנשים יוכלו לעמוד בזה ושבאותו זמן יתפללו בכוונה ושתהיה תפילה משמעותית. אבל רציתי לדעת מה דעת הרב בנושא. האם מותר הדבר? תודה.

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

סליחה על האיחור בתשובה, פשוט פספסתי את השאלה (אורן העורך החרוץ שלנו הפנה את תשומת לבי. תודה לו).
לשאלתך, אשמח מאד לשמוע מי הרב המעניין הזה והיכן מדובר (אפילו במייל האישי אליי). מסור לו יישר כוח גדול מאד בשמי, ויהי רצון שיפוצו מעיינותיו חוצה. תחזיקו בו חזק ואל תתנו לו ללכת. איש נדיר.
 

דוד לוי הגיב לפני 7 שנים

שלום, שכתי לכתוב לפני כן, אבל הרב הזה אמר שהוא גם רוצה להוריד את ההפטרה לשם מטרה זו! האם זה בסדר?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

עקרונית קשה לוותר על קריאת הפטרה (שכיום היא מן הדין), אבל אם המצב דורש זאת יש מקום לשיקולו של הרב בעניין.
אמנם מעיקר הדין ניתן לבחור קטע מתאים כרצוננו ולקרוא אותו (ולא חייבים להיצמד לסדר המקובל. זה רק מנהג), ולכן אולי כדאי לבחור קטע קצר מהנביאים ולא לבטל לגמרי.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

באמת מעניין אותי מי זה ואיפה. תוכל לשלוח לי במייל האישי? mikyab@gmail.com
תודה

דוד לוי הגיב לפני 7 שנים

ביקשתי רשות מהרב לפרסם את שמו בזה והוא אמר שהוא בינתיים לא רוצה שיפרסמו את שמו בזה.

השאר תגובה

Back to top button