מערכת חוקים וטעמי המצוות

שו”תקטגוריה: מחשבהמערכת חוקים וטעמי המצוות
יוסף שאל לפני 5 חודשים

שלום וברכה הרב.
יש לי שתי שאלות:

  1. במספר הזדמנויות הרב אמר שככל הנראה אין אפשרות למערכת של חוקי טבע שלא תיצור הרס וחורבן מסוימים (לדוגמא בדיון על אסונות טבע בספר השני בטרילוגיה וכן פה באתר בהקשרים אחרים). רציתי לשאול על עצם ההנחה הזו – האמנם כל כך מסובך לקב”ה לתכנן מערכת שלא תיצור על הדרך נזקים ואסונות? מה הבעיה להגדיר מעט אחרת קבוע פיזיקלי מסוים ובכך למנוע צונאמי ורעידות אדמה?
  2. לפי הבנתי הרב לא רואה ערך וטעם בעיסוק ולימוד טעמי המצוות. אך לפי שיטת הרב כל היהדות מתמצה להלכה, הלא היא הציוויים שהקב”ה ציווה אותנו. אם כן מדוע לא יהיה ערך בלימוד ובהבנת הטעמים של הדבר היחיד שקיבלנו מה’, ושמגדיר אותנו כיהודים?

בהזדמנות זו אבקש להודות ולהוקיר את פועלו של הרב. אני חושב שהרב לא מודע באמת עד היכן דבריו מגיעים, משפיעים ובונים. 
בתודה מראש וחג שמח, יוסף.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים
  1. לא אמרתי שאין אפשרות. אמרתי שנטל הראיה על כך שיש מערכת חוקים כזאת היא על המקשה. אחרת אין קושיא. מסיבות מתמטיות אני אכן חושד שאין מערכת כזאת (אם כי אין לי הוכחה). שים לב שאתה רוצה מערכת חוקים קשיחה שתיתן לך את כל מה שקורה בעולם שלנו פרט לאירועים הרעים (הסבל). קשה להאמין שיש מערכת כזאת. כל שינוי יביא לשינוי בעוד תוצאות, ואז חוזרת השאלה האם זה מה שהקב”ה רוצה שהמערכת הזאת תעשה (הוא רוצה עולם כמו שלנו, מסיבותיו שלו). סוף דבר, הקושיא על הקב”ה מכוח הרוע בעולם דורשת הוכחת דברים שאיני רואה כיצד ניתן להוכיחם.
  2. לא הבנתי את הטיעון. אכן יהדות היא רק ההלכה, אבל לא טעמיה. מעבר לזה, החיפוש אחרי טעמים הוא חסר סיכוי. מדובר בספקולציות כאלה או אחרות, שכמעט אף פעם לא משכנעות אותי. אם הייתה לך דרך למצוא טעמים משכנעים אשמח לשמוע על כך. זה בהחלט עשוי להיות מעניין (אם כי לא בטוח שחשוב כל כך).

בשמחה.

השאר תגובה