סתירה ביכולות האל?

שו”תקטגוריה: מחשבהסתירה ביכולות האל?
Gh שאל לפני 3 שבועות

מה הרב חושב על טענת הפילוסוף מאקי שאלוהים לא יכול להיות גם כל יכול,גם כל יודע(לפחות בנוגע להווה),וגם טוב עד אין קץ? אם היה כל יודע הרי שהיה מודע לכל הרע בעולם,ואם היה כל יכול היה מונע את הרע בעולם,ואם היה טוב בתכלית גם היה חותר למנוע את הרע,ולכן לכאורה אלוהים הוא מוגבל בכוחו,בור לגבי מה שקורה,או מרושע ,אבל לא יתכן שמחזיק בכל היחוסים הללו?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

לא נכון. עניתי על כך כמה פעמים כאן באתר. ראה למשל כאן:
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%94-%D7%98%D7%95%D7%91-%D7%90%D7%95-%D7%A8%D7%A2

א. הגיב לפני 3 שבועות

טיעוניו של מיכי מופרכים בקלות. אם אין התערבות וכ”ש אם יש התעברות כלשהי של הבורא, אם בהנחה והוא כל-יכול וכל-יודע, איך שלא תהפוך את זה הוא רשע. הן מסיבת רוע טבעי שזה גופא הוא והיה צריך להתערב מפעם לפעם בעולמו ולא התערב. והן מסיבת רוע אנושי שהוא האחראי לתוצאותיו ולא התערב. לכל הפחות יכולים להחזיק בטענה שהוא לא כל-יכול ולכן הוא חסר אונים. ודו”ק. וכבר טען ריצ’רד רובנשטיין כי השואה מוכיחה חד-משמעית את פשיטת-הרגל של התיאולוגיה היהודית המסורתית.

א. הגיב לפני 3 שבועות

אלוהים עמד מול שחר מי יודע כמה של אפשרויות וזה העולם שהוא ברא. הוא פשט רגל מזמן, אם היה צריך להתערב בכל סבל לפרטי פרטים בבריאתו הנכשלת זה לא היה נגמר לעולם.

דוד זיגל הגיב לפני 3 שבועות

עקרון הטעם המספיק מכריח שיש סיבה לכך שהאל העניק כוח בחירה לאדם. האם אותה סיבה עלומה לא מכרסמת בטענה שאלוהים כל יכול? עם מה אלוהים התמודד בכך שהעניק בחירה לאדם? ואז טענת היעדר כל יכולתו נסוגה שלב אחד אחורה מעצם מציאות הרוע בעולם,אל הרצון להעניק לאדם בחירה חופשית

א. הגיב לפני 3 שבועות

אלוהים נתן בחירה חופשית כזו, כדי שיהיה משחק סדיסטי שהוא יוכל לצפות בו ולפצח גרעינים.

א. הגיב לפני 3 שבועות

על החיות הוא ויתר על בחירה חופשית, הם רצונו הישיר, שיטרפו זה את זה באכזריות. אני מתעב חיות טורפות.

ק הגיב לפני 3 שבועות

אני חושב שמספיק שאתה מוכן לתמוך בגישת הרב מיכי פעם אחת לגבי רוע טבעי (שחייב סדר בעולם), כדי לטעון כבר שזה לא רע. בטבע טבוע גם “הרע” כהכרח. כי הטבע עיוור פועל בחוקיות והיא עיוורת כלפי מי. אלא אם כן, אתה מאפשר התערבות. אבל אם זה יהיה ברמה תמידית בכל נק’ אז לא יהיה טבע בכלל. וכיצד תלמד שאש היא גורמת לכאב? זה יוצר אנרכיה הבנתית שלמה.
ולכן עד כמה שאתה מאפשר סבל מה לי קצת מה לי הרבה? כך אני מבין את דבריו.
בפרט שיש שיגידו שהעולם נברא בחלקו שבור עם “רוע” מצד השבירות, כדי שיתקנו אותו.

דוד זיגל הגיב לפני 3 שבועות

א היקר, שאלתי הופנתה לרב. אנא אל תטביע את השרשור בהגיגיך שמא הרב יפספס את שאלתי שאני מאד מעוניין לקבל עליה תשובה.
תודה מראש על סבלנותך

א. הגיב לפני 3 שבועות

ק.

ללמוד שהאש גורמת לכאב, לא פותרת את הבורא מהאחריות אם אדם מעד ונפל לאש והוא לא הציל אותו. מגפות או סרטן שהאדם לא יודע מאיפה בא לו, הם אחריותו של הבורא. שיתערב הכל יכול.

א. הגיב לפני 3 שבועות

גם על צדיקיו הוא לא חס. אם הוא צדיק – רע לו. אבל דרך הרשעים צלחה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

זיגל, עקרון הטעם המספיק לא חל על מעשים שהתחוללו על ידי בעלי רצון. שם הטעם המספיק הוא רצונם. הקב”ה לא היה חייב לתת לנו בחירה. הוא רצה בכך ולכן נתן לנו.

א. הגיב לפני 3 שבועות

כדי שיאנסו אשת יפת תואר. מעניין שאלוהים טבע באדם יצר מין ואלימות שהגוון שלהם ביסודם הוא כל הרוע בהתגלמותו. וכבר עמד על כך ר’ זיגמונד פרויד.

דוד זיגל הגיב לפני 3 שבועות

תודה

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שבועות

ודאי שיתכן. תשאל את הילדים בארה”ב. קוראים לו סנטה קלאוס.

השאר תגובה