סתירות בין המדע לתורה ואמונה

שו"תקטגוריה: תורה ומדעסתירות בין המדע לתורה ואמונה
עדי שאל לפני 4 שבועות

שלום רב,
1)מזה זמן אני נתקלת בכל מיני טיעונים שונים בין אם ארכיאולגיים,ביולוגיים וכדומה שלא עומדים באותו קנה עם מה שהתורה מציגה.
אשאל על הנושא שבעיני הכי מהותי ובסיסי לכל אדם דתי ולכל אדם בכלל-על האבולוציה.
הבנתי שהרב(תקן אם אני טועה) מקבל את האבולציה,אשמח מאוד לדעת איך זה מסתדר אחד עם השני(אשמח להסבר יחסית פשוט וכללי אני לא מונחת בנושאים האלו…) 
2)אל כל הנושאים האלו הגעתי תוך שאלות שצפות ורצון למענה,למרות שהרבה אומרים לי לא לחפור בזה כי זה יכול להביא לכפירה ושאני צריכה לחפש תשובות רק במקומות כשרים נקרא לזה אבל בשביל להבין את התמונה הכוללת אני חייבת היחשף לשני הצדדים,השאלה באמת אם מה שאני עושה מתבקש והגיוני או שאני צריכה להאמין ככה בלי לבסס את זה יותר מידי?,אציין שאני מכירה באופן אישי אנשים שלא צריכים את זה כי הם יותר רוחניים מטבעם ולא מחפשים רציוניליות,האם הם באמת יותר מאמינים ממני? כי כשאני באמת חושבת על זה אם אנשים לא היו רציונלים לא היינו כחברה מתקדמים לשום מקום.
3)האם אתה מכיר את הרב לורנס קלמן? יש לו הרצאה ביוטיוב בה הוא מסביר מכמה בחינות על טיעון העד שהתורה הועברה מאב לבן וזה מוכיח את אמיתותה,וזה מאוד התיישב לי,ואני ממליצה מאוד,השאלה שלי האם זה הקשר המדובר בין האל שהוא סיבת היקום לבין אותו אל ממעמד הר סיני שם עמ"י קיבלו את תורה? הרי בסוף יש לי את שני הרעיונות הללו,זהו החיבור בין השניים?
  תודה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

שלום רב.
שאלות שדורשות הרחבה ואין כאן המקום. אז תמחלי לי על שאתייחס בקצרה.
1. יש על כך כמה יישובים. בעיניי הסביר ביותר הוא שהתורה לא מוסרת לנו מידע היסטורי. הוא מיועדת להעביר לנו את ההלכה וכל השאר בה זהו מיתוס מחנך (ראי ברש"י הראשון על התורה שתוהה מדוע בכלל נכתב כל ספר בראשית). מבחינת התורה התיאור של היווצרות העולם הוא בשישה ימים אבל אין כאן  בהכרח תיאור של מה שקרה בפועל. אלו שלבים שמתוארים מטפורית כימים. הסדר אולי מבטא את ההיררכיה בין היצורים השונים. מהיום שבו נבראו הצמחים החלה האבולוציה, והימים הבאים מתארים בצורה עממית שלבים אבולוציוניים. מפרשים שונים (כמו הרמב"ן על התורה) כבר עמדו על כך שפרקי הבריאה אין בהם פשט אלא רק סוד, וכוונתם לומר שהם לא באים לספר עובדות כפשוטן אלא להעביר מסר.
2. הטענה שלא לחפור בשאלות כאלה כי זה עלול להוביל לכפירה היא מגוחכת וטיפשית. בעצם מה שאומרים לך שאת לא באמת מאמינה (שהרי אם תחפרי תגלי שאינך מאמינה) ולכן עדיף לטמון את הראש בחול ולא להיות  מודע לכך שאיני מאמין. בה במידה רבותיהם של הפגאנים אומרים להם לא לחפור כי הם עלולים לגלות שהמונותאיזם (ובפרט היהדות) נכון. זו דרישה סבירה? אדם צריך לגבש עמדה. זה שנולדתי במקום כלשהו לא מהווה ערובה לכך שמחנכיי צודקים. כל אחד נולד במקום כלשהו, וגם השמרנים שנוזפים בך יודו שרוב העולם נולד במקומות שלא מחנכים לאמת. אז מי אמר שאני נולדתי במקום שכן מחנך לאמת? את זה עליי לגלות במחשבה ועיון. ראי טורים 6 ו-576. ראי גם בטור 74.
אותם "רוחניים" שלא צריכים לחשוב ולחפור הם בדרך כלל (אם כי לא תמיד) אנשים שמרמים את עצמם והם פחות מאמינים ממך.
3. לא מכיר. הקשר בין האלוהים הפילוסופי לאלוהים הדתי מוסבר בשיחה החמישית בספרי המצוי הראשון. זה כמובן לא אותו דבר, ניתן להאמין בראשון בלי השני (ואולי גם ההיפך). אבל אחרי שהגעתי למסקנה שיש אלוהים פילוסופי, המסורת לגבי אלוהים דתי כבר נשמעת סבירה הרבה יותר. אין כאן המקום לפרט בזה יותר.

עדי הגיב לפני 4 שבועות

תודה רבה,לגבי השאלה הראשונה-אני הבנתי שחלק מהתורה כן מאומתת ארכיאולוגית אבל זה שהיא לא נותנת לנו מידע היסטורי באופן כללי בהחלט מיישבת המון דברים,לגבי הנושא האמוני שאלה קטנה-הבנתי מדבריך שאי אפשר לדעת בוודאות מוחלטת על קיומו של האל-לעומת זאת אורח חיים של אדם דתי (גם אם לא שמרני) מתנהל באופי של וודאות,כלומר אדם מהצד מבין שהוא בטוח בכך,לדעתך זה לא סותר?
ושוב תודה רבה על המענה.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

החלק המרכזי של ספר בראשית מצטייר כמו סיפור עובדות. הבריאה נראית כמו מיתוס. לא אמרתי שאין ממד עובדתי בתורה אלא שלא כל מה שהיא אומרת הוא עובדתי.
זה בהחלט סותר. אבל מי שחי מתוך ודאות מרמה את עצמו או אותנו. אין ודאות לאף אחד בעולם. גם אדם דתי הוא אדם ואין לו שום דרך לדעת משהו בוודאות.

אשכול הכויפער הגיב לפני 4 שבועות

חז"ל תיקנו לברך על רעידות אדמה וכן ברקים וכל מיני תופעות טבע
ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם 'עושה מעשה בראשית'
והרי בתורה לא כתוב בסיפור הבריאה על רעידות אדמה וברקים ?
בהכרח שאפי' חזל עם מיעוט המדע שהיה אז הבינו שתהליך בריאה כל כך רציני יש גם שלבים של רעידות אדמה וכד'
וזה שזה לא כתוב בתורה ?
לא הטריד אותם

ורוב שהיו בטוחים שיש שלבים של בריאה שלא כתובים בתורה תיקנו לברך על התופעות טבע האלו מעשה בראשית לא פחות.

אז מי אנחנו יבחושי בני יתושי יתמי דיתמי שנתווכח עם חזל שהיו בטוחים שבבריאה יש חלקים שלא כתובים בתורה

צ'רלס דרווין הגיב לפני 4 שבועות

עדי, בהקשר של האבולוציה יש ספר מאד מעניין של אברהם יצחק גרין "יהדות רדיקלית", והוא מפתח תיאולוגיה שבה האבולוציה עומדת במרכז העולם הרוחני. אולי יעניין אותך

השאר תגובה

Back to top button