עין הרע

שו”תעין הרע
חזי שאל לפני שנה 1

שלום רב  
יש לי ידיד שמספר לי שלאחרונה יש לו הרבה אסונות והוא חושב שזה מעין הרע לי זה נשמע מוזר העניין הוא שיש מקורות בחזל שיש מושג כזה  מה דעת הרב  על עניין עין הרע בימינו ?ומה כדי לי לייעץ לידידי המפוחד?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

הגמרא עצמה אומרת שעין הרע לא פוגע במי שלא מאמין בה. בעיניי פירוש הדבר שמדובר בנזק פסיכולוגי בלבד. אבל גם אם לא – עדיין אם הוא יאמץ עמדה רציונליסטית לא ייפגע.
המקורות בחז”ל יכולים לבטא עמדה שהייתה מקובלת אז. אין הכרח לומר שחז”ל הבינו בזה יותר מאיתנו. ייתכן גם שהמציאות השתנתה וכיום עין הרע לא פוגע. לפחות איני מכיר ראיות לכך שזה עובד.

נחום הגיב לפני שנה 1

הגמרא מדברת על זוגות יש גם גמרא על עין הרע ?לא ידעתי ? איפה היא נמצאת?

מיכי הגיב לפני שנה 1

למשל ברכות נה ע”ב. וכן בבא בתרא ועוד. תוכל לחפש ברשת (גם ויקיפדיה) התייחסויות לעין הרע, ותמצא לא מעט דברי הרגעה. הרמב”ם השמיט באופן סיסטמטי את ההלכות המיסטיות הללו, והרב עובדיה כותב שרק נודניקים חוששים מזה בימינו.

פה הגיב לפני שנה 1

אבל מפורש בגמרא שלמרות ‘מאן דלא קפיד’ צריך אבל לחשוש. כלומר, זו לא רק פלצבו. אולי באמת חכמים לא ידעו מתי זה פלצבו ומתי זה אובייקטיבי. ולכן, אמרו לחשוש. דעתך?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

הכל ייתכן. אבל אם הם לא ידעו הם גם לא יכולים לומר לי לא לחשוש כשאיני חושש. אולי אני טועה ובמקרה זה דווקא צריך לחשוש? לכן ספק אינו הסבר.

השאר תגובה