עם ישראל ושרידתו

שו”תקטגוריה: אמונהעם ישראל ושרידתו
אריאל שאל לפני 5 שנים

שלום הרב. הרבה פעמים עולה כאן באתר (וכן גם במחברת שלך) שאם עם ישראל שרד אז הוא עם שמימי.
אבל משהו כאן תמוה. בוא נדבר תכלס, מי כבר שרד? רק שאריות משבט יהודה ובנימין. עשרת השבטים נאבדו חרבו והלכו כליל ואין לנו לדעת איפה הם היום. בוא נתחשב בזה שבעתיד הקרוב כנראה גם שיהודים התבוללו ולא ישאר עם יהודי. אז מה כבר נחשב לדבר “שמיימי” כביכול בכך שעם ישראל שרד?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

ראה במחברת החמישית. אין כאן משהו “שמיימי” בהכרח. אגב, השרידות באלפיים וחמש מאות השנים האחרונות היא של השבטים הללו בלבד. הם היו והם נשארו. מה שהיה קודם היה. לכן יש כאן שרידות מרשימה מאד. אבל כפי שאני מסביר שם, זה רק שיקול אחד מתוך מכלול שלם.

אריאל הגיב לפני 5 שנים

אבל עם ישראל המלא זה שנים עשר שבטי ישראל. ולא יהודה ובנימין. אם כן מה מיוחד בזה?

א"ח הגיב לפני 5 שנים

החלוקה לשבטים היא סתם שרירותית (לפי האבא). הDNA של כולנו מורכב מכל השבטים כמעט בוודאות. אז היו יהודים שכל צאצאיהם לא שרדו (אלה שבאותו זמן היו שייכים לעשרת השבטים). אז מה? זה בדיוק כמו לומר ש”שבט גרמניה” נכחד בשואה ולכן עם ישראל כרגע לא בהרכב מלא ולכן לא באמת שרד.

אריאל הגיב לפני 5 שנים

לא הבנתי.. תוכל להסביר את עצמך יותר טוב? אתה בעצם אומר שכולנו תוצר של שנים עשר השבטים? הרי המקרא אומר לנו במפורש כי הם גלו לארץ אשור.

א"ח הגיב לפני 5 שנים

ליעקב נולדו 12 בנים. לאחר מכן, אם נולדת לאב משבט x, אתה משויך אוטומטית לאותו שבט (גם אם אמך ואם אביך וכל סבתותיך משבט אחר). כך שהיו הרבה מקרים של מישהו עם DNA משאר האחים, אבל שייך טכנית לשבט אחר. כמה מאות שנים אח”כ, הוגלו כל אלה ששייכים טכנית לעשרת השבטים (הם לא באמת יותר “יששכריים” ממנו, בגלל הערבוב). זה בדיוק כמו שימותו 90% מעם ישראל כיום. זה פשוט פחות יהודים, זה לא שעם ישראל לא נמצא בהרכב מלא עכשיו

בנימין דוד לוי הגיב לפני 5 שנים

שרדו שבט בנימין, שבט יהודה (שממנו יצא דוד וביתו), ושבט לוי. זהו עצם העניין! וד”ש חם לרב מיכי!

בברכה, בנימין דוד לוי

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

שצ”ל, אתה מתעלה כל פעם מחדש בעניין בנימין דוד לוי. 🙂

א”ח, לא לגמרי מדויק. השבטים לא התערבבו בהתחלה כי יש איסור הסבת נחלה. מעבר לזה, אין כאן שאלה של אבולוציה אלא שאלה היסטורית. לכן השרידות שבה מדובר אינה שרידותו של הגן אלא שרידותם של האנשים או הקבוצה.

אריאל, תתחיל להתבונן מאמצע בית ראשון על 2500 שנות ההיסטוריה האחרונות של אנשי ממלכת יהודה. בתקופה זו יש תהליך של שרידות נדירה. בממלכת ישראל היו כל מיני דברים, אבל מה זה משנה. גם בתקופת אדם הראשון חצי מהאנושות הרגה את החצי השני (קין את הבל). תכל’ס ממלכת יהודה מדגימה תופעה נדירה.

א"ח הגיב לפני 5 שנים

דומני שמאז שדרשו (תענית ל:) “זה הדבר אשר ציוה ה’ לבנות צלפחד” – דבר זה לא יהא נוהג אלא בדור זה, עד שעשרת השבטים הוגלו, עבר מספיק זמן כדי להתערבב (כשהכריזו על איסור חיתון עם בנימין כבר היו רגילים לזה שהשאר כן מתחתנים).

אם בשואה (ובכלל ב1000 שנים האחרונות) נעלמו קהילות שלמות זה אומר שעם ישראל לא ממש שרד? לא. העיקר שעם ישראל כעם שרד.
הטיעון האבולוציוני בא רק כדי לשלול את הטענה שהחלוקה לשבטים היא משהו אחר מהחלוקה לקהילות בזמנים מאוחרים יותר. שניהם לא קריטיים באמת לכך שהעם שורד כעם. אין שום חשיבות לזה ששבט ראובן לא קיים – היהודים שם היו בדיוק כמונו

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אני ממש לא בטוח. ראשית, עד גלות עשרת השבטים לא חלף כל כך הרבה זמן. שנית, באותם דורות (גם אחרי ההיתר להינשא לשבט אחר) היו נחלות שמחולקות לשבטים, וכידוע באותם זמנים אנשים חיו במקום בו נולדו וגדלו והתחתנו עם מי שהכירו. לכן אני משער שהערבוב לא היה כ”כ דרמטי כפי שתיארת.
אבל כאמור כל זה לא חשוב לעניין השאלה.

י.ד. הגיב לפני 5 שנים

ישנו מדרש הטוען כי ריבונו של עולם לשבטים כי זרעם לא יעלם מן העולם. לצורך זה מספיקה שושלת זכרית אחת ששרדה עד היום (וכדאי לעיין במאמר של נדב שנרב בעניין שושלות זכריות).

את המחלוקת אם השבטים עתידים לחזור או לא בסנהדרין אפשר להסביר כנוגעת לזיהוי עצמו של כל יהודי ויהודי לפי השבט שממנו בא.

כל זה כמובן לא קשור לעצם שרידותו של עם ישראל שלפחות לפי הגמרא ביומא שרד אך ורק בגלל מוראו של הבורא שיש על הגוים. לגמרא זו יש נפקא מינה בכוונה של ברכה ראשונה בשמונה עשר בפירוש המילה נורא של “האל הגדול הגיבור והנורא”.

Back to top button