פונדמנטליזם שיצר פתיחות?

שו”תקטגוריה: פילוסופיהפונדמנטליזם שיצר פתיחות?
יוספון שאל לפני 4 שנים

שלום מרן שליט”א .
אני לא יודע אם הרב שמע על המתרחש בשנים האחרונות בקהילה הלא-רשמית של בעלי התשובה אז אני יבאר בשנים אילו מרבית בעלי התשובה בסוג של נטישה של אורח החיים החרדי והחוזרים בתשובה החדשים אפילו לא נכנסים אליו ברובם נראה שקהילת הבעלי התשובה היא דתית-מודרנית גמישה ופתוחה(אני עצמי בן של בעלי תשובה שעבו את החרדיות) מאד כיום לכאורה אורתודוכסיה מודרנית על כל מאפייניה אולם כאשר מביטים על קו המחשבה שלהם ניתן לראות פונדמנטליזם מובהק של אמונה עממית פשוטה היצמדות לקו הפשטניקי בהלכה ועוד ואני תמה על תופעה כה סותרת אחד את השני דווקה האולטרה-פונדמנטליסטים יצרו קהילה כה מגוונת ופתוחה הייתי אומר שזה מפני האופי חסר המגדרים של בע\”ת וכן מהטראומות שעברו בעולם החרדי אגב רבים מבני הבע\”ת שפגשתי הם דתיים-מודרנים לכל דבר .
האם הרב יכול להסביר את התופעה? 
 

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

התיאור שלך מעניין, אם כי איני יודע עד כמה זה מייצג (האם זה באמת “מרבית בעלי התשובה”).
יש כאן שתי עובדות שטעונות הסבר: 1. שהם נעשים מודרניים. 2. שהם שומרים על פרשנות פונדמנטליסטית להלכה ולאמונה.
אני לא בטוח לגבי ההגדרות שלך. אורתודוקסיה מודרנית בד”כ קשורה גם לפרשנות הלכתית גמישה יותר. בהגדרתך נראה שזה עיסוק במשהו לפרנסתך, או קריאת שירה וספרות, או עיסוק באמנות. לא ברור לי.
יכולות להיות לזה הרבה סיבות: היכרות עם עולם אחר (יש לפניהם אלטרנטיבה). מאיסה בפונדמנטליזם יתר (ריאקציה לצעד של ההורים מחד, וחיקוי של מרידה מאידך). יש כמובן סיבות פסיכולוגיות (הטראומות. הם לא גדלו באופן שורשי על מסורת חרדית. ההורים שלהם גם מהסוג המחפש).
בו בזמן אין להם מודל דתי אחר, כי הם מכירים חילוניות או חרדיות. אולי לכן תפיסת ההלכה שלהם היא חרדית.
כל אלו הסברים אפשריים, אבל התופעה שווה בדיקה שיטתית יותר.

גדעון הגיב לפני 4 שנים

בדרך כלל חזרה בתשובה לא קורית ממניעים אינטלקטואליים, (כן, שמעתי על “הפרופסורים” שהשתכנעו מ’ערכים’ ו’הידברות’) לכן שימוש בשכל אצלם יגרום לחזרה בשאלה שוב

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

זו הכללה גסה. כמעט כל צעד של אדם מורכב מכמה מישורים, פסיכולוגי ופילוסופי. אבל שניהם קיימים גם בחזרה בתשובה וגם ביציאה בשאלה.

השאר תגובה

Back to top button