פונקציונליזם

שו"תקטגוריה: פילוסופיהפונקציונליזם
איתי שאל לפני שנה 1

שלום וברכה. טענה שעלתה בקורס שלקחתי בפילוסופיה של הנפש אומרת את הדבר הבא: 
רשת חלקיקים בפיזיקה יוצרת שדה אנרגיה אלקטרומגנטית (תוצר לוואי של רשת החלקיקים). אם כך, מדוע אי אפשר לומר על רשת פונקציונלית כדוגמת הרשת הפונקציונלית של האדם שהיא כולה נגזרת מחומר, שתוצרי הלוואי שלה הם קוואליה שונות? היות כאב, היות ראיית אדום וכולי..  
הטענה באה לכפור בטיעון המוח הגדול של סין (של נד בלוק), אך קבלתה תהווה ראיה חזקה לכיוון מטריאליסטי.
אני מתבונן בטענה והיא לא נראית אינטואיטיבית, כי יש משהו אינטרינזי בהיות כאב ובאינטואיציה זה לא נראה לי דומה לשדה אלקטרומגנטי שנוצר מרשת חלקיקים. אך שאלתי היא האם יש לך תשובה יותר מבוססת שתסביר מדוע זה לא אותו דבר?
תודה מראש. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

זה מה שמכונה אמרגנטיות, תפיסה מאד רווחת כיום. בספרי הסברתי מדוע זה לא סביר. השדה הא"מ אינו תוצאה של רשת חלקיקים. לכל חלקיק בודד יש שדה. לכן זו ממש לא דוגמה מוצלחת לאמרגנטיות. שנית, האם בגלל הטיעון הזה תאמר שהשדה האלקטרומגנטי אינו קיים אלא רק חלקיקים? הרי המטריאליסטים טוענים שאין נפש אלא רק גוף. אפשר להציג טענה מתונה יותר, אפיפנומנליזם, שהנפש היא תוצר של הגוף. לזה המשל אולי קצת יותר דומה, ועדיין בלי קשר לרשת של חלקיקים (מה זה בכלל?). חבל שפילוסופים לא טורחים ללמוד קצת פיזיקה לפני שהם משתמשים בה.
קשה להאריך כאן, אבל בספרי הסברתי מדוע זה לא סביר. אוסיף שתמונה כזאת כמובן לא מאפשרת בחירה, אז אם אתה מניח שיש בחירה זה לא בא בחשבון.

איתי הגיב לפני שנה 1

תודה רבה. כדי לא לפתוח עוד שרשור אשאל כאן עוד שאלה ברשותך:
אם אני יוצא מנקודת הנחה שיש דבר כזה בחירה חופשית, האם יש עוד רכיב נפשי שלא מושפע דטרמיניסטית מהסביבה (הפנימית והחיצונית)? המוח קובע הכל חוץ מבחירה לדעתך? עצב, שמחה, תקווה, תהייה ועוד, האם אין לנו שליטה בכלל על דברים אלו? ואם כן (וגם אם לא) איזה מהות יש להם בחיינו הרוחניים\אישיים, כלומר מה המשמעות העמוקה שלהם לפי ראות עינייך? (כמו שהמשמעות של בחירה היא בערך הכל, כי בלעדיה לא היה משמעות לקיום שלנו פה, ועל פי אמירות נוספות לא הייתה מתקיימת הבריאה). ואולי שאלה נוספת מעניינת- דואליזם אינטרקציוניסטי טוען שיש אינטראקציה בין החומר לנפש הרוחנית, אבל הקשר הזה (כפי שמוצג בדיונים על מה מדעי המוח גילו) הוא לא מקרי ואף סיבתי. שאלתי השנייה (שקצת מתקשרת לראשונה) היא מה גורם למה? הרי צריך להיות משהו ראשוני שנגרם והוא מתחיל את השרשרת הזאת. האם המשהו הזה יכול להיות נפשי רוחני (חוץ מבחירה)? ואם הטענה היא שהוא פיזיקלי, אז מאיפה הדבר הפיזיקלי התחיל (לדוגמה פעילות פיזיקלית בתוך נוירון שמתחיל שרשרת)? מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי, תודה מראש!

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

יש נסיבות שבתוכן אנחנו פועלים והן לא בידינו. הן נקבעות על ידי תנאים חיצוניים (סביבה, בית גידול, חברה הורים) ועל ידי המבנים המולדים והנרכשים שלנו פנימה. בתוך כל הבלגן הזה יש לנו אפשרות לבחור. בין אפשרויות שונות. הנסיבות משפיעות על הבחירה שלנו ולא קובעות אותה. תוכל לראות על כך למשל במאמרי על הבחירה:
https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%91%D7%98-%D7%A9%D7%99%D7%98%D7%AA%D7%99-%D7%A2%D7%9C-%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9-%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%95%D7%9F
גם הרגשות שלנו הן תוצר של הנסיבות אבל יש לנו אפשרות להשפיע עליהם כמובן. אמנם לדעתי למרות זאת אין לרגשות שום חשיבות במובן הערכי. כתבתי על כך לא מעט כאן באתר. חפש רגשות.
למיטב הבנתי כל אקט של בחירה מתחיל מהנפש ולא מהפיזיקה/הגוף. הפיזיקה היא דטרמיניסטית. אחרי ההתחלה יש שרשרת סיבתית בגוף. ראה במאמרי הנ"ל.

השאר תגובה

Back to top button