פנסיה, קופת גמל, השתלמות, ואיסור ריבית.

שו”תקטגוריה: הלכהפנסיה, קופת גמל, השתלמות, ואיסור ריבית.
שמחה שאל לפני 6 חודשים

שלום הרב!
החלטתי להעביר את קרנות הפנסיה וההשתלמות שלי לקרן מסוימת שעדיפה לדעתי. נתקלתי לראשונה פתאום באפשרות של מסלול הלכה, (לצערי מסלול זה רחוק מאוד מצורת ההשקעה שאני חפץ בה ומאמין בה). האם הרב מכיר את הנושא? האם באמת מסלול ההלכה הוא האפשרות היחידה שמותרת הלכתית? האם יש שיקולים כמו הפסד מרובה וכדומה?
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 חודשים

זו שאלה קשה. בפשטות רבים נוהגים להקל אף שלא תמיד ברור הבסיס ההלכתי לזה.
יש היתרים שבנקים או חברות בע”מ אינם יישים שמחויבים בריבית או באיסורים בכלל. יש דיון האם השקעה כזאת נחשבת כאילו העסק בבעלותך (ואז העבירות הן גם שלך) או לא. במקרים רבים הבעלות היא של גויים או בשותפות עמם. ככלל, דומני שהמיקל יש לו על מה שיסמוך.

אורן הגיב לפני 6 חודשים

יש נספח השקעות כשרות של הבד”ץ שבו יש הנחיות מפורטות על מה נדרש להקפיד. להלן קישור לנספח:
https://drive.google.com/open?id=0BwJAdMjYRm7IeUJCVUEzRU01cWM

אתה יכול ליצור לעצמך קופת גמל בניהול אישי (וכן השתלמות ואולי גם פנסיה) שבה תנהל את כספיך כמיטב שיקול דעתך תוך הקפדה על מגבלות ההלכה כפי שמפורט בנספח. יש אפשרות להשקיע למשל בתעודות סל לפי הנספח, וזו צורת השקעה נפוצה מאוד בימינו. אני אישית מנהל את ההשקעות שלי בדרך הזו. אם יש מכשיר השקעה כלשהו שיש לך לגביו ספק, אתה יכול לעשות שאלת חכם ספציפית לגביו.

שמחה הגיב לפני 6 חודשים

תודה רבה הרב!
אורן תודה רבה גם לך, עזרת לי מאוד! אני משקיע במדדים בלבד, מסתבר שזה ממש בסדר… לגבי ניהול של התיק באופן אישי, גם מבחינה כלכלית זה משתלם מאוד, אני חושב על כך…

השאר תגובה