פסיקה אוטונומית

שו"תקטגוריה: הלכהפסיקה אוטונומית
מליצת השיר שאל לפני 2 שנים

מאחר והרב סובר שהוא בר הכי (נראה לי), האם הרב באמת פוסק לעצמו אוטונומית בשאלות הנוגעות לאיסורים כבדי משקל כמו עירוב, בשר חלק, מוצ"ש רבנו תם וכו'?
(עלתה לי השאלה כי ראיתי שלך ששאלו אותך על עירוב ואמרת שאנחנו סומכים על המקילים כי אין ברירה והפנית לפניני הלכה, שזה היה קצת תמוה לי כי הרב מלמד פוסק בדיוק בדרך הפוכה ממך לחלוטין)

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

ראשית, איני רואה מדוע הנושאים הללו הם כבדי משקל יותר מאחרים. עקרונית אני מחליט על דרכי, אבל אני בהחלט נעזר בפוסקים וכתבים שונים. לא בכל סוגיא אני מונח, ובחלק מהן לא עסקתי ואיני מתמצא מספיק כדי להכריע בעצמי. בחלק גדול מהמקרים אין דילמה כל כך קשה כי הפתרון המחמיר הוא קל ופשוט. כמובן שגם למנהג יש משקל, גם אם לא מנדטורי.

מליצת השיר הגיב לפני 2 שנים

הנושאים הללו כבדי משקל יותר מאחרים פשוט מכיוון שמצד אחד הם נוגעים לאיסורים חמורים ומצד שני האדם הממוצע נתקל בהם בתדירות גבוהה – כל שבת, או כל פעם שרוצה לאכול בשר – ומסתכן כל פעם מחדש. עם כל הכבוד לתובנות לגבי סוליפסיזם רוחני (שזה בהחלט חשוב ומעניין כשלעצמו) הייתי חושב שסיכון לחלל שבת *כל שבת* שווה השקעת זמן מסויימת לצורך עיון בסוגיה, הלא כן?

למנהג יש משקל מצד זה שאתה לא חייב לשנות אם הרוב נגדך גם אם לא בדקת את הסוגיה, אבל ממה שהבנתי פעמים רבות זה בכל זאת מומלץ לצורך המנעות מעבירות חמורות, הלא יחיד התולה בבי"ד חייב, לא כל שכן יחיד התולה באבותיו שבארצות שו"ם.

השאר תגובה

Back to top button