קורונה

שו”תקורונה
ארז בן דוד שאל לפני חודש 1

מה דעת הרב לגביי ההתנהלות של המדינה במשבר הקורונה, והאם לתפיסתך ביבי פועל נכון, אני שואל בעיקר לאור העובדה שרבים יוצאים נגד ההתנהלות.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

ודאי שהוא לא פועל נכון. אין כאן שום ניהול של המשבר. יש אבדן עצות גמור. אבל זה כמובן לא רק ביבי, אלא הממשלה העלובה שלנו שקמה בשביל הקורונה (לטענתם), היא המכניזם הכי פחות יעיל לטיפול בה. ועדיין ביבי הוא האשם העיקרי. כדאי לקרוא את דבריו של קלמן ליבסקינד בעניין:
https://www.maariv.co.il/journalists/Article-790850
הוא דן בשאלה כיצד ייתכן שאדם כל כך מוכשר עם הישגים במדיניות חוץ וכו’, מגיע לתוצאות כה עלובות בלחימה בקורונה. מילה בסלע.
בשולי דבריי רק אציין שלמורת רוחם של רבים כבר כתבתי זאת הרבה לפני הבחירות, שאסור שאדם כזה ינהל את המדינה, גם אם הוא זכאי וצח כשלג. אדם במצבו לא יכול לנהל את המדינה בגלל חלוקת קשב ועוד יותר בגלל ניגודי עניינים (מה שמעניין אותו כעת הוא בעיקר מעמדו ומצבו האישי). אז כולם כאן כעסו עליי מאד (זה נגד הדמוקרטיה, ומתן פרס לכנופיית שלטון החוק והפרקליטות וכו’ וכו’). אמרתי לכם…

א. הגיב לפני חודש 1

ואולי הוא השעיר לעזאזל שלהם? מי אמר שהם היו מקבלים החלטות אחרות במקומו?

הכצעקתה? הגיב לפני חודש 1

בס”ד ה’ בתשרי תשפ”א

לנתניהו מגיע קרדיט על היחלצותו בראשית ימי הקורונה, כשרבים עוד לא ראו את הסיכון הגדול, הוא םעל בנמרצות ובחלטיות והכיר בעוצמת הסכנה.

כל מי שנזקק להחלטות חייב להתייחס מחד לצורך שלא להרוס את הכלכלה, ומאידך לחשש שפתיחה לא זהירה של המשק ומערכת החינוך תביא להגברת התחלואה. ומכיוון שלאף אחד, כולל ה’מומחים’ הגדולים, אי ןידע ברור באורחותיה של ה’קורונה’ – אין מנוס מהליכה ‘על חבל דק’.

כרגע המצב הוא שלמרות שמרבית המשק פתוח ומתפקד, הרי שאחוזי הפגיעה הקשה הם נמוכים מאד. אם ניקח יחד את המספר המצטבר של חולים קשים ונפטרים במשך יותר מחצי שנה, הרי מדובר בסדר גודל של 0.02 אחוזים מכלל האוכלוסיה (בלי להביא בחשבון שחלק ניכר ממספר זה הם בעלי מחלות רקע חמורות שלא ברור עד כמה ה’קורונה’ היא סיבה למצבם).

אין זה אומר שצריכים להיות שאננים. אדרבה, מסתבר שבגלל שלא היינו שאננים ונקטנו באמצעי זהירות קפדניים – הגענו למצב זה של היפגעות מצומצמת מאד. וצריך לענ”ד להמשיך הלאה בגישה של פתיחת המשק ושגרת החיים תוך הקפדה על אמצעי המיגון הנדרשים: מסיכות, מרחק בין אנשים, נקיון הידיים והימנעות מהתקהלות צפופה.

בברכה, ש”צ

תם. הגיב לפני חודש 1

אם היה מוכח שבשאר מדינות בעולם יש הצלחה מוכחת ודווקא כאן בארצנו הקטנה שהעומד בראשה מצוי בניגוד עניינים חמור המצב יצא מכלל שליטההיה מקום להאשים את מר ביבי בכישלון הנהגתי ובניגוד עניינים חמור, כמדומני שהנזק החמור ביותר שנגרם כאן במדינה בתקופה האומללה הזו, הוא האנרכיה ששולטת ואיש הישר בעיניו יעשה , והכל בתמיכה רבתי של כלי התקשורת, כל מפר חוקים הופך לגיבור , תוך מתן מגוון רחב של פתרונות ועצות כיצד להערים על המערכת. לנזק הזה הכמעט בלתי הפיך אחראיים שלל ארגוני השמאל הרדיקאליים העכורי שינאה לביבי תמורת שריפת כל הבית על יושביו, ובראשם אביחי מנדלבליט האיש בעל הניגודי עניינים מהחמורים שידעה האנושות, מומלץ לעקוב אחרי ‘אדם גולד’ בטלגרם ובטוויטר, מביא ראיות וסימוכין לכל הנאמר כאן, לראות ולא להאמין! אביא את דבריו האחרונים שנאמרו בכאב לרגל הסגר הנוראי העומד לפתחינו כל מילה בסלע:
“”אז לפי מה שמדווח כעת מדינה שלמה סוגרת את המשק הרמטית – בעלות עשרות מיליארדי שקלים שהנכדים והנינים של כולנו ישלמו כל חייהם – רק כי פקיד מלא היבריס שמנהל את המדינה, ואחריו כמה פוליטיקאים מופקרים, החליטו שמבחינה ‘משפטית’ אי אפשר להגביל הפגנות צפופות בלי לסגור את כל המשק.
השתגענו לגמרי, אין גבול להפקרות.””

לתם – שלום רב,

גמרא מפורשת מוכיחה שבהפגנות אנרעיסטים אין ‘קורונה’. הלא מבואר בגמ’ שחוצפא היא ‘מלכותא בלא תגא’, מלכות בלי כתר (Corona בלע”ז).

אף זכותם של המשפטנים לעשות כל העולה על רוחם מפורשת בגמ’: ‘ילבש שחורים ויתעטף שחורים… ויעשה מה שליבו חפץ’.

וכי יכולים אנחנו לחלוק על גמרות מפורשות? 🙂

בברכה, שין צין לין

תיקון הגיב לפני חודש 1

בשורה 1
… שבהפגנות אנרכיסטים אין ‘קורונה’…

קונספירציה הגיב לפני חודש 1

יש שאומרים שמטרת הקורונה היא בכלל לא בריאותית אלא כלכלית.
וביבי הצליח להחריב את כלכלת מדינת ישראל כפי שהורו לו לעשות.

החל מהיום הראשון הוא דאג שהקורונה תתפשט בארץ ולאחר שהיא התפשטה פתאום התחיל להפחיד את כולם. אבל רק אחרי שהיא כבר התפשטה. בדיוק כפי שארגון הבריאות העולמי התנהג ביחס לקורונה.

ביבי לא דואג ליהודים. הוא היה חייל טוב. וככזה הוא מציית לפקודות בקור רוח ובנחישות.

הם לא סתם שמו אותו שיהיה ראש ממשלה.

קונספירציה בינלאומית הגיב לפני חודש 1

ולא זו בלבד, ביבי השטני גרם גם למותם של איש 200,000 בארה”ב ושל מיליוני אנשים בכל רחבי העולם, ובפרט באיטליה ספרד וברזיל. תמיד דופקים את הספרדים…

בברכה, ז”צ [זקני ציון]

אהרן הגיב לפני חודש 1

1. המנהיגות חדלת אישים, עושה היסטריה ולא היסטוריה, ועסוקה בפוליטיקה ותחמונים. אין שיקול דעת וחשיבה ארוכת טווח, אלא התכוונות לפריים טיים בטלוויזיה בלבד.

2. החברה שסועה, עסוקה בהאשמות ובגזענות. מתקוטטים אלו עם אלו האם יש הדבקה בהפגנות, האם החרדים כן מפיצי מחלות או לא. החברה לא מתמודדת בבגרות עם הבעיה עצמה, אלא מחפשת להאשים ולהשליך את הבעיות על המגזר השני.

3. ברמה הפרטית ההתנהגות מזעזעת. ביחס למדינות אחרות, לאנשים אין טיפה סולידריות. הישראלי הממוצע כל הזמן עסוק בלתחמן ולקמבן. לא מצייתים להוראות, לפי הנתונים 41% מחייבי הבידוד הפרו אותו. לא מצייתים לסגרים, מתבכיינים כל הזמן על הנזק הכלכלי ומנסים לשאוב מהמדינה כמה שיותר כסף.

יכול להיות שמחדל ברמה אחת משפיע על המחדל ברמה השנייה, אבל לסיכום, בכל הרמות, ההתמודדות היא חרפה.

מעבר לעובדה שהעולם כולו יצטרך ללקק את הפצעים הרבה זמן, בפרט בתחום הכלכלי, ולהקים וועדות חקירה על ההחלטות שהתקבלו, אני חושב שישראל כמדינה וכלאום תצטרך להרהר בהתמודדות המנטלית בתקופת המשבר.

תם. הגיב לפני חודש 1

אהרון דווקא אחרי נתוני הסקר אתמול על האשמים בתחלואה הגוברת כתב עמית סגל ” הציבור בוגר ממנהיגיו: רוב גדול תומך בסגירת בתי הכנסת ובהגבלת הפגנות בלפור. לרבות רוב לשני המהלכים בימין ובשמאל. והפתעה: רוב הציבור סבור שהוא אשם יותר מהממשלה במצבנו העגום. סוף סוף אחריות לאומית?”

איך שלא יהיה גם לשיטתך הצודקת אהרון, האשמים הם התרבות הישראלית המקמבנת הן החרדים הן החילוניים והן הערבים, מי שנופל בין הכיסאות זה כנראה החרדליים והליטפאקערס החרדיים.
איך ביבי קשור לכל זה?!
כשהוא התחיל עם ההגבלות בסבב הראשון צעקו כולם שהוא עסוק בהיסטריה וכו’ וכו’, היום כשבדיעבד מתברר שהאיש צפה נכון את ההשלכות, הוא אשם בכישלון, בקיצור כל תוצאה שלא הייתה יוצאת הוא היה אשם, אם לא היה גל שני האשמות היו שהסגר הראשון היה מיותר והוא הרס את הכלכלה והכניס את כולנו לפאניקה.

סוף דבר , אין פיתרון קסם האירוע מתגלגל ומקבלים החלטות בתנועה זה מכריח כשלים אם הציבור היה ממושמע כולו היינו כנראה אחרי, לגיטימי שאחרי שעניין ההפגנות נהיה קודש קודשים בבחינת יהרג ואל יעבור , שכל אדם מחליט לעצמו מהו הקודש הקודשים שלו, עיקר האנרכיה מגיעה כתוצאה ישירה מההפגנות, אפילו אם לא היה שם נדבק אחד, המסר שמועבר הוא איש הישר בעיניו יעשה, אם אתה אהרון או כל אחד אחר היה ראש ממשלה כנראה שהמצב לא היה נראה שונה, המדינה כאן מגוונת ואתה אף פעם לא יכול לצאת ראש עם כולם זה לא כמו באיטליה וספרד שוויץ ואוסטרליה שם כולם באותו ריבוע פחות או יותר.

עמנואל הגיב לפני חודש 1

הרב מיכי לא אמרת לנו כלום

אז מה כל פעם שהפרקליטות תחליט להוריד ראש ממשלה מכהן בגלל שהיא שמאלנית , אז הוא יצטרך ללכת בגלל זה? נהדר מצאנו איך שוב להתעלם מבחירת רוב העם ( העם היהודי שלא נתבלבל . אצלך אא לדעת) שאין לו אמון בפרקליטות. בעצם לפי דבריך מי שאשמה העיקרית זו הפרקליטות

והיית יכול לחשוב על זה לבד. זה לא קשה כ”כ. וקלמן ליבסקינד הוא סתם עיתונאי מתחנף לקולגות שלו. ואולי גם אתה מתחנף לקןולגות בבר אילן שבעצמם מתחנפים לקולגות משאר האוניברסיטאות. אוניברסיטת בר אילן ידועה בנמיכות הרוח ורגשי הנחיתות שלה ( כמיטב המסורת הדתית לאומית בין זו החרדלית המתחנפת לחרדים ובין זו הליברלית המתחנפת לחילונים)

אנחנו רואים פעם נוספת את העיווורון המנטלי שלך הרב מיכי. “אמרתי לכם…” בטח . למה לא.

עמנואל הגיב לפני חודש 1

מעניין מה יקרה כשהם יתחילו לחפש ולהמציא על בנט כל מיני דברים מתחת לרצפה. יש לנו מספיק חוקים ויצירתיות של השופטים והמשפטנים בשביל שיגידו מי אמור להיות המנהיג

ארור מכה הגיב לפני חודש 1

עד שאתה בודק ברגשי נחיתות לא מוצדקים שיש לכל האחרים צא ובדוק ברגשי נחיתות המוצדקים שאתה צריך להרגיש ולא חלי ולא מרגיש

עמנואל הגיב לפני חודש 1

מה שכן באמת כל הדיונים הללו על כשלון הממשלה הם פשוט חלק מתרבות האי לקיחת אחריות על גורלנו ( מורשת השמאל הישראלי והעולמי. אצלם העם אף פעם לא אשם . רק המשטר. לא פלא שהם אוהבים אנארכיזם ). ולא פלא שהתקשורת כ”כ אוהבת לדבר על זה. אבל זה לא ציונות ( וגם לא קפיטליזם) . כל המהות של הציונות זה להפסיק להאשים אחרים ( אף אם הם באמת אשמים) ולהפסיק להתקרבן ולהתנהג כמו ילדים. אם הציבור היה לוקח אחריות ומפסיק להסתכל על הממשלה המצב היה מצוין. צריך פשוט להתבגר

ארור מכה הגיב לפני חודש 1

ובזאת האשמת את “הציבור” ואת “השמאל”. המשפט הכי חרוש של הרב קוק הוא “הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה וכו'”, ומעניין לציין שכל פעם שראיתי אותו מופיע הוא הופיע כקבילה על אלו שקבלו ולא הוסיפו טהרה (“מה אתם מקטרים? הצדיקים הטהורים אינם קובלים..”). כמו שתמיד המשפט “אין משיחין בשעת הסעודה” נאמר בשעת הסעודה עצמה, ושאף אחד לא זוכר מי בעל המימרא שהאומר בשם אומרו מביא גאולה לעולם. גם לפני הציונות היהודים לא התקרבנו (אלא קורבנו, וזה הבדל גדול). הציבור בסה”כ מתנהג בצורה אנושית רגילה, ומתנהל לפי התמריצים והמודעות. להאשים את ‘הציבור’ ולקוות שבאורח פלא הוא ישתנה זה קצת כמו להאשים את הגנבים בגניבות במקום את המשטרה ואת המנעולים.

מדבר או מכה? (לא"מ) הגיב לפני חודש 1

לא”מ – שלום רב,

אי אפשר להעמיד שוטר בכל מקום ומקום ועל כל אחד ואחד, ואי אפשר להעניש אלפי ורבבות אנשים. צריך שתהיה אוירה ציבורית של זהירות והקפדה על הכללים. כדי ליצור אוירה ציבורית צריך להסביר ולהעיר, ואז כשפירי הכללים הם רק בודדים, ניתן לנקוט כלפיהם באמצעי אכיפה.

הבעיה שגם בין המומחים יש חילוקי דיעות קוטביים בשאלה איך להתמודד עם המצב, וכשהמומחים לא מגיעים להסכמה – קשה שבעתיים להגיע ציבורית רחבה. צריך למצוא בכל ימקום ובכל מיגזר את המסבירים המוכשרים יותר שיידעו איך להעביר את המסר לציבור הייחודי שלהם.

ובקיצור: כשיש הסברה – לא צריך משטרה!

בברכה, ש”צ

עמנואל הגיב לפני חודש 1

לארור ( גם כן שם בחרת. הרי כשיקצרו אותו זה מה שיצא)

אתה טועה מאוד. יש הבדל עצום בין הדוגמאות שהבאת לזו שלי. אני הייתי מודע היטב למה שכתבת כשכתבתי את דבריי. אבל אתה טועה מאוד . קודם כל לא האשמתי אדם. יש הבדל בין אשמה לאחריות. וכשאנשים בוחרים ברע יש לזה השלכות. זה לא קבילה על הרע. זה מה שהנביאים עשו. חלק מלקיחת אחריות על עצמך זה גם לא לקחת על עצמך את האחריות של אחרים. הדבר היחיד שאפשר לעשות זה להבהיר להם עצמם שהאחריות שעליהם היא אצלם. ואני בהחלט נלחם נגד התרבות השמאלנית של חוסר לקיחת האחריות ע”י העם והטלת כל האחריות על הממשל. לתקשורת יש חלק נכבד בהפצת התרבות הזאת .

והאחריות שאני מדבר עליה זה לשים מסכה להתרחק 2 מטר לרחוץ ידיים ולשמור על כל ההנחיות והחמיר טיפה שהשכל הישר אומר גם אם ההנחיות מתירות. אני מקפיד כמעט בקנאות על כל אלה מתוך הבנה שזו משימה לאומית שרק היא תנצח את הקורונה ומי שלא נוהג כמוני הוא מפיץ את נגיף הזלזול. שאנשים לא עושים את זה אני מעיר ככל יכולתי ופעם אחת מישהוא עוד איים עליי . לא תעזור שום ממשלה ושום אכיפה ושום קנסות במקרה כזה. איך השוטרים יאכפו כשהם עצמם מזלזלים בבהניחיות ? א”א שחצי מדינה תהיה שוטרים ( ואם הם מזלזלים גם זה לא יעזור). אם העם ייקח אחריות הממשלה כבר תתעשת מעצמה . היא כל היום לחוצה ממה שהעם יאמר עליה וזה גורם לה לשיתוק. כל אחד מפחד מה הבוחרים שלו יעשו לו. אז אולי שהבוחרים יירגעו . נתניהו עוד אמר משהוא בנידון וישר האשימו אותו בהסרת אחריות. אבל הוא צודק ואני הייתי אומר את זה בקול הרבה יותר חזק. למעשה העובדה שהוא דיבר בקול חלש זו החלטה רעה שלו ( הנה אתה רואה – אני גם חושב שהוא טועה וזה היה באחריות שלו להבהיר בקול חזקשגם לעם יש אחריות) . זו כל המשמעות של מפלגה ליברלית – אנשים לוקחים אחריות על עצמם. וזה מה שהוא עצמו מאמין סו אבל מפחד לומר את זה בגלל ביקורת תקשורתית. מבחינתך אם אני שם מסכה אני לא יכול לבוא בטענות שהם לא שמים מסכה ?

אגב אני ממש נחרד כשאני רואה שאנשים לא מבינים דברים אלו ( על האחריות) מעצמם. ועוד שהרב מיכי מצטרף למקהלה הזו ( הוא ממש מושפע ממה שאנשים חושבים . הרבה יותר ממה שחשבתי שהוא). איך אתה לא מבין את זה לבד?

עמנואל הגיב לפני חודש 1

לארור

ותסלח לי על הטריוויאליות. באמת עיקר האחריות על גנבה היא על הגנבים. כל עוד הם בני אדם. וגם האשמה . באמת כשאני מאשים מישהוא בגניבה זה קודם כל את הגנב. אני עדיין לא מאמין שכתבת את זה. העובדה שאתה לא מבין שזה ככה רק מראה בדיוק לאן שטיפת המוח השמאלנית הזו הגיעה.

האמת שאני עדיין בהלם שהשווית בין האשמת הציבור להאשמת הגנבים בגניבה וזאת מתוך הנחת יסוד שמובן מאליו שעיקר האשמה בגניבה היא על המשטרה והמנעולים

עמנואל הגיב לפני חודש 1

מה שאמרת שהיהודים קורבנו זו בדיוק ההתקרבנות עליה אני מדבר. מי שלא מתקרבן לא חושב על עצמו בתור קרבן. ואכן המנטליות היהודית הלא ציונית היא המנטליות המתקרבנת הגדולה בתבל. לא פלא שברני סנדרס ורות גיזבורג הם יהודיים. אין להם שום נאמנות לשום עם. חושבים רק על עצמם ואיך להסתדר. יהודי קלאסי. ולא פלא שלא סבלו את היהודים שכל הזמן עסקו בלתחמן את השלטונות ( ועדיין עושים זאת אף פה בארץ ( לאו דווקא החרדים שהם באמת עדיין בגלות) מתוך אינסטינקט שלא סר מאיתנו “קל להוציא את היהודי מהגלות מאשר את הגלות מהיהודי”).

לעמנואל – שלום רב,

לענ”ד גם לאדם המכנה עצמו בכינוי שלילי, לא ראוי שנשתמש כלפיו בכינוי יזה שיש לו משמעות שלילית. עדיף לענ”ד לפנות אליו בכינוי ‘ברוך אשר לא יכה’, ובקיצור:LP ‘לבאל”י’ 🙂

בברכה, באיאאדה”ה

עמנואל הגיב לפני חודש 1

לש”ץ ( משום מה גם אתה מחליף כינויים כל הזמן)

הוא באמת לא כינה את עצמו כך. הוא בא לקלל אותי וקולל בעצמו בבחינת “כציפור לנוד.. כן קללת חינם לו (בקרי או כתיב) תבוא”

ארור מכה הגיב לפני חודש 1

במקום להניח שלא חשבתי על משהו לבד תנסה לחשוב קודם מה אתה מפספס כי א’ תזכה להבין, ב’ זה יחסוך לך כתיבה, וג’ יחסוך לי עייפות ופליאה על ההבנה הלקויה שלך.
הדרך הבסיסית שבה ציבור של מיליונים מתנהג היא נתון מבחינתי, והתנהגות בפועל מושפעת מהתמריצים (1. אכיפה 2. הסברה לגבי חשיבות הצעד המסוים, ושיכנוע שהצעד אפקטיבי ויעיל. 3. מתוך מודעות לאמוציות של טיפשים חשוב שתהיה גם הוגנות)
לקטר ש’הציבור אחראי’ בלי שיש משהו קונקרטי לעשות עם זה – זה בדיוק ההיפך מאחריות. הציבור צריך להקפיד לשים מסכות במפגשים וחללים סגורים ומי שבבידוד צריך להישאר בבידוד קומפלט, מי חולק על זה ומאי קמ”ל.
גם אם הציבור אשם רשלני וילדותי, והוא כמו גנבים, עדיין זה לא אפקטיבי לפנות (רק) אליהם אלא דווקא לפנות (גם) למשטרה.
בין היתר תפקיד הממשלה הוא לגרום לציבור הנתון (שהוא בסה”כ נורמלי וסביר וחפפן) להתנהג בצורה אחראית. ואת זה עושים עם התמריצים הנ”ל. וממשלה מוצלחת הייתה מצליחה לאלף יותר גם ציבור שנוטה לרשלנות.
למשל גם אם יבואו ימות המשיח והציבור מעצמו יבין את הכל ויעשה הכל בהקפדה ובזהירות אז יצטרכו מנגנון ציבורי של חקירת שרשראות הדבקה וכל שאר הטענות שטוענים הטוענים.

לא מבין מה אתה רוצה לגבי התקרבנות. היהודים בגלות סבלו התעמרויות גירושים אינקיוויזציות הגבלות חוקתיות פרעות פוגרומים ושואה, מה מאלה קשור להתקרבנות? ולמי בכלל היהודים פנו כדי להציג את עצמם כקורבנות כדי לסחוט חסדים? תביא כמה דוגמאות היסטוריות כדי שא(/נ)צליח להבין מה אתה מתכוון. על שאר האמירות שגלשת אליהן אין לי כח לעבור ולתקן את הטעויות וכו’.

‘ארור מכה’ התכוונתי בסה”כ להעיר מלשון הפסוק שאני אנונימי ומכה אותך בסתר אבל כמידתך מדדתי שאף אתה בסתר ושם פרטי אינו כלום ומתנשא להכות בשבט לשונך את כל העולם ואחותו.
ואכן כפי שרמזת אפשר לקרוא את ארור מכה בתור נושא ונשוא וגם אפשר בתור מושא ונשוא+נושא, והייתה דעתי שמי שמריח הוא המסריח.

. הגיב לפני חודש 1

עוד מעט ייכנס הסגר. למדנו על זה בגן.

אבא ואמא לחוצים כי הסגר נכנס בשתיים
, למרות שאבא אמר שמקסימום יש עוד 20 דקות של ‘תוספת סגר’ למי שלא הספיק.
ביום האחרון של הגן, אני הייתי אבא של סגר וטליה הייתה אמא של סגר,
והגננת סיפרה לנו סיפור יפה על חנה’לה ושמלת הסגר.
אם אני זוכר נכון חנה’לה רצתה לעזור לאמא שלה והשמלה התלכלכה,
ואז במשך כל הסגר היא הסתובבה עם אותה שמלה מלוכלכת –
כי אמא שלה אמרה לה שחבל לכבס, ממילא אף אחד לא רואה.

כשהסגר התחיל,
ראיתי עוד אנשים מסתובבים מחוץ לתחום הסגר של אלפיים אמה.
אח שלי שלומד בישיבה, אמר שאסור לחלל סגר ומי שמחלל אותו עייף.
או חייב מיטה, משהו כזה.
אבא שלי גם חושב שצריך לשמור את הסגר, אבל הוא פחות קיצוני.
בכניסת הסגר, שמעתי אותו מצטט את ר’ גבריאל הברבשי שאמר:
“יותר משישראל שמרו על הסגר, שמר הסגר על ישראל”

בהתחלה לא הבנתי איך זה שיש אנשים שלא שומרים סגר,
אבל אבא הסביר לי שאנחנו דתיים והם חיוניים. והחיוניים- לא שומרים סגר.
“ומה לגבי האיש עם הכיפה הסרוגה שם שנוסע לעבודה?” שאלתי כמה ימים אחרי ראש השנה.
אבא הסתכל עליי, חייך ואמר: “הוא מהחיונות הדתית. גם להם מותר”

ביום החמישי של הסגר, התקלקל לנו המזגן.
היה חם מאוד, אבל אי אפשר היה לנסוע ולקנות חלקי חילוף.
אמא הסתכלה על אבא במבט של “זה פיקוח נפש, ופיקוח נפש דוחה סגר”,
אז אבא קרא לשכן החיוני שלנו, וניסה לרמוז לו שחם בלי מזגן וקרץ.
אבל רגע לפני שהוא הבין, אחי האמצעי,
שכבר לא מאמין בקורונה והוריד את המסכה,
לקח את המפתחות של האוטו ואמר לאבא שלי
“חלאס, אין קורונה, תפסיקו עם השטויות האלה שלכם.
מישהו ראה פעם את הקורונה? דיבר איתה?
אתם באמת מאמינים שהיא הגיע מסיני?
לא נראה לכם מוזר
שרק המדענים רואים את הקורונה ואומרים לכם מה מותר ומה אסור לעשות?
ואיפה הקורונה הייתה בשואה?!”

אבא שלי היה נבוך
שהשכן החיוני שלנו רואה שאחי לא שומר סגר ובכלל לא מאמין בקורונה.
אבל ככה זה בציבור החיוני דתי, הרבה חבר’ה הורידו את המסכה.
יאמר לזכותם שכשהם מגיעים להורים הם מכבדים ושמים מסכה,
אבל אתה ישר רואה שהיא הייתה מקופלת בכיס הרבה זמן.
חלק מהם אומרים שאפשר להאמין בקורונה גם אם לא שומרים על 2 מטר,
ושמים מסכה, כי העיקר זה האמונה שבלב.

מה אני יודע, אני רק ילד קטן-
אבל שמעתי את אבא אומר לאמא “אם ישמרו ישראל שני סגרים מיד נגאלים”

תם. הגיב לפני חודש 1

. נקודת ארכימדס כפשוטוי מאמע’ש..

עמנואל הגיב לפני חודש 1

לארור מכה

אין לי באמת כח לכתוב אז בקצרה

עדיין לא הבנת. אני לא קיטרתי על המצב. הצבעתי על עובדה. אם העם רע אז הממשלה והמשטרה לא יצליחו לחנך אותו כי הן בעצמן תהיינה רעות – כי הם חלק מהעם עצמו (ונבחרו על ידיו) ויהיו להן אותן תכונות כמו שלו.

א”א להחליף חינוך (שזה כולל חינוך של אדם ע”י עצמו) בכפייה חיצונית. כפייה הי אמצעי עזר. היא לא מחליפה הבנה

אדם שהוא לא מתקרבן לא חושב על עצמו בתור קרבן. גם אם קרו לו דברים רעים הוא לא יהיה פאסיבי וריאקטיבי (מגיב) אלא פרואקטיבי (יוזם). אין שום עובדה שהיהודים היו קרבן העובדה היא שגרמו להם דברים רעים. להיות קרבן זה כבר שיפוט (שתלוי בבחירה ומעצב מציאות) וזה מה שהיהודים הלא ציונים בחרו בו בכל הדורות.

ארור מכה הגיב לפני חודש 1

העם רע ואם הממשלה וגופיה היו יותר חכמים ופעלתנים אז המצב היה יותר טוב, מפתיע שזה מתאים לאנלוגיית הגנבים והמשטרה. במקום המונח ‘כפיה’ אני מעדיף את המונח ‘תמריצים’, והבנה יש ויש. לא הבנתי את הביקורת על היהודים הלא ציונים בכל הדורות שגרמו להם דברים רעים והם בחרו להרגיש קורבנות. מניין לך מה הם בחרו להרגיש, ואיזו מציאות התעצבה מהבחירה הזאת? כאמור אם יש לאל ידך לספק דוגמה זה יעזור.

השאר תגובה