שאלה בהבנת תורת היחסות הפרטית‎

שו”תקטגוריה: מחשבהשאלה בהבנת תורת היחסות הפרטית‎
א' שאל לפני 2 שנים

שלום הרב מיכאל,
אני קורא את הספר שלך מגיע החופש ובעמוד 145 אתה מדבר על תורת היחסות הפרטית של איינשטיין ואני פשוט לא מצליח להבין.
הדוגמא  זה שקרון שנוסע במהירות האור ושולח קרן אור כלפי מעלה במהירות האור בנקודה A יגיע באותו זמן מבחינת היושב בקרון לנקודה B אם יש מראה וכו’  כמה שאלות:
1. כתבת שאליבא דאיינשטיין וחבריו מהירות האור שומרת על קביעות של מהירות האור – מה גורם לה לנוע באלכסון אם כן? האם לא צריך כח שמופעל על האור שיגרום לו לנוע באלכסון?
2. גם אם מופעל כח, ומשום מה האור שומר על מהירות האור למרות שלכאורה היה צריך להיות כאן האצה, איך זה ייתכן לוגית שהם מגיעים באותו הזמן? הרי האור עבר מרחק רב יותר? 
3.ואם זה עובדה שככה זה, איך איינשטיין הגיע לזה במחשבה? איזה פעולה לוגית יש פה? יש פה חשיבה נגד ההיגיון, ומה אם כן הניסוי המחשבתי כאן? אם היה לו מידע אמפירי שככה זה קורה, אני לא מבין את גדולת הניסוי המחשבתי
 
תודה,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב.
 

1. הגודל קבוע אבל לא הכיוון (speed  ולא velocity). אם נותנים לאור מהירות התחלתית עם שני רכיבים הוא נע באלכסון. לא צריך כוח אלא לתת לו מהירות התחלתית. לאור אין מסה.
2. בגל לשהזמן זורם מהר יותר (זה גופא מה שהראיתי שם). אם הזמן זורם מהר אז אפשר לעבור מרחק גדול יותר “באותו זמן”.
3. הוא הניח את העיקרון של קביעות מהירות האור (איני זוכר כרגע אם זו סברא או שהיה לו נתון אמפירי כלשהו). מכאן ניתן להמשיך במחשבה בלבד. הגדולה היא שמקביעות מהירות האור הוא גזר את השינוי בזמן ובאורכים בין מערכות במהירויות שונות. 

א' הגיב לפני 2 שנים

תודה הרב.
האם התכוונת שעבור הנוסע בקרון הזמן עובר לאט יותר (לא מהר יותר כפי שכתבת)? כלומר, שיש לו “יותר זמן” בשניהם אחת לעבור מרחק גדול יותר?

מיכי צוות הגיב לפני 2 שנים

אכן. הזמן זורם מהר יותר במערכת הקרן ולאט יותר במערכת הקרון.

צבי הגיב לפני שבוע 1

האם אפשר לשאול שאלה בעניין הניסוי המחשבתי לעניין הרכבת הנוסעת ו-2 ברקים הפוגעים בקצוות הרכבת?

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

אפשר לנסות

f הגיב לפני שבוע 1

שנון

השאר תגובה