שאלה על גזענות

שו”תקטגוריה: כללישאלה על גזענות
אלי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב, 
כשדונלד טראמפ רץ לנשיאות, הוא קרא להרבה נשים בשמות גנאי (“דומה לכלבה”, “ראש-סוס”, “משוגעת”, ועוד כהנה וכהנה). הרבה אנשים קראו לו שוביניסט, אבל תומכיו שבאו להגן עליו אמרו שהוא לא שוביניסט, כי הוא מדבר ככה על כולם. בפשטות, ההגנה הזו לא מחזיקה מים. הרי בתוך מאתיים מנה. למה זה יותר טוב לקרוא לכולם בשמות גנאי, מאשר רק לנשים? 
כתבת כאן https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%9E%D7%94%D7%95%D7%AA%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A1%D7%9C%D7%99%D7%93%D7%94-%D7%9E%D7%92%D7%96%D7%A2%D7%9F
שגזענות כערך שלילי זה לא השקפת עולם, אלא פעולה על פי השקפת עולם. אבל מה שפוגע באנשים זה הפעולה, לא ההשקפה. אם שני אנשים עושים את אותה הפעולה, אחד ממניעים גזעניים, והשני כי הוא פשוט רשע, האם הגזען יותר גרוע? למה? 
להבדיל מטראמפ, היטלר וסטלין רצחו מליונים, היטלר מאידיולוגיה גזענית, וסטלין מאידיולוגיה קומוניסטית (וכנראה מכיוון שהיה רשע). האם היטלר היה יותר גרוע? האם מתווסף לפשע של הרצח שלו גם גזענות? 
זה מזכיר קצת את הדיון לגבי האיסור של “לא תחמוד”, לפי השיטה שאומרת שעוברים על “לא תחמוד” רק כאשר עוברים על איסור נוסף בעקבותיו. 
אני בהחלט מסכים שגזענות זו תכונה מאוד מסוכנת, ובמהלך ההיסטוריה היא גרמה להרבה מאוד סבל ומוות, אבל הדבר נכון גם לגבי קומוניזם. 
אשמח להתייחסות, 
תודה 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

איני מקבל את הלוגיקה של השאלה. השאלה מה מכוער בגזענות ומה פוגע באנשים אלו שתי שאלות שונות. גם גאווה לא פוגעת באנשים, ועדיין זו מידה מגונה. בנוסף, אתה מערבב כאן בין שני מישורים: כשרוצחים את כל העולם זו רשעות. כשרוצחים רק יהודים בגלל גזענות זה מרושע פחות מבחינת היבט הרצח אבל מרושע יותר מבחינת היבט הגזענות. אלו שני אספקטים בלתי תלויים.

אלי הגיב לפני 3 שנים

עדיין לא ירדתי לסוף דעתך. הרי אתה אמרת שגזענות כערך שלילי זה לא השקפת עולם, אלא פעולה על פי השקפת עולם. לפי גישה זו, גזענות בפני עצמו הוא לא הבעיה, אלא התוצאה שלו, בשונה מגאווה.
ולגבי הנקודה השנייה שלך, נניח שאנחנו מנסים למדוד רמות שונות של רשעות, מאפס עד מאה. אם אדם רוצח את כל העולם, יש לו רמת רשעות של מאה מבחינת היבט הרצח, ואפס מבחינת רשעות הגזענות. לאדם שרוצח 6 מיליון יהודים יש רמת רשעות של נגיד 70 מבחינת רשעות הרצח, אבל מה יהיה רמת רשעות הגזענות שלו? האם זה יותר גבוה מזו של אדם ששונא את כל היהודים, חושב שהם גזע נחות, אך מעולם לא פגע ביהודי? הרי אם אתה מפריד בין הרשעות של הרצח, לבין רשעות הגזענות, למה שלא נגיד ששניהם גזענים באותו מידה?
ואין לי שום בעיה שאנשים יהיו ברמה הזאת של גזענות, כל עוד זה לא מתבטא בפגיעה בי. גם לא נראה לי שהייתי אפילו קורה לבן אדם כזה רשע.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא בהכרח. מחשבה גזענית שמובילה למעשה היא מחשבה בעייתית. להרהר באפשרויות היפותטיות זו אולי טעות אבל לא בהכרח גזענות. כשאתה מוכן לבצע משהו על בסיס המחשבה הזאת זה אומר שבאמת אימצת אותה. אבל גם אם הבעיה היא המעשה, הבעייתיות שלו היא עשייה מכוח מחשבה גזענית ולא עצם המעשה. כלומר לא הרצח אלא זה שאתה רוצח בגלל יחס גזעני. אחדד יותר: נאצי שרוצח בגלל יחסו ליהודים גרוע יותר ממי שחושב אותו דבר ולא מבצע. אבל הגריעותא אינה רק בגלל מעשה הרצח ואיסור רצח, אלא זו גזענות גרועה יותר. ודוק היטב.
זה גם עונה לשאלתך השנייה, וגם להערתך השלישית.

אלי הגיב לפני 3 שנים

תודה על התשובה המפורטת.
רק לוודא שהבנתי – אם יש שני גזענים, ראובן ושמעון, ושניהם מחליטים בנפרד שהם רוצים להרוג מישהו מאותו גזע. ראובן מצליח ושמעון נכשל, אך רק כתוצאה של מזל (שמעון פספס). אני מניח שבמקרה כזה, נגיד שלגבי רשעות של רצח, ראובן גרוע משמעון (כי רצח גרוע מניסיון רצח), ומבחינת רשעות של גזענות, שניהם רשעים באותו מידה, כי שניהם היו מוכנים לרצוח בעקבות הגזענות. האם זה מדויק?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

רק חלקית. לגבי הגזענות אתה צודק, אבל לגבי הרצח לא.
כבר כתבתי כאן לא פעם שהרשעות לא נעוצה בתוצאות אלא בכוונות. אדם שניסה לרצוח הוא בעיניי גרוע כמו מי שרצח בפועל. מי שחושב לרצוח אין ראיה לכך שהיה עושה זאת בפועל ולכן קשה להתייחס גם אלו כרשע גמור. אם יבוא אליהו ויאמר שהוא אכן היה רוצח בפועל אילו הייתה לו הזדמנות הוא רשע כמו רוצח רגיל. זה באשר למידת הרשעות. לגבי העונש המגיע, יש לחלק בין סיבות הענישה: סנקציה על רשעות מגיע לכולם אותו דבר. לגבי הרתעה יש לדון, לגבי אחריות לתיקון הנזק זה כמובן תלוי בקיומו של נזק בפועל.

אלי הגיב לפני 3 שנים

ועוד שאלה. נניח אישה זקנה וטובת לב שגיזענית כלפי שחורים. היא מחליטה לאמץ עשרה ילדים, ובגלל שהיא גזענית, היא במודע מחליטה לאמץ רק 2 ילדים שחורים, ו-8 ילדים לבנים. כל מרצה באוניברסיטה ליברלית שמכבד את עצמו יגיד שזה גזענות ושזה נורא. זה גם נכנס להגדרה שלך לגזענות, שכן זה מחשבה גזענית המביאה לידי מעשה. אבל קשה לי מאוד לקבל שיש כאן רשעות, אלא לכל היותר חסד לא מושלם. חשוב לי מאוד לעשות את ההבחנה הזאת. הרבה אנשים, במיוחד ליברלים, זורקים את המילה “גזען” כאילו שזה הדבר הכי נוראי בעולם. נראה לי שאנחנו סולדים מהמילה הזאת בגלל ההיסטוריה שלנו של אנטישמיות במהלך הדורות, ובארה”ב בגלל העבר שלהם עם עבדות. אבל כאמור יש רמות שונות של גזענות, וחשוב להדגיש את זה אם רוצים לקרוא למישהו גזען. האם אתה מסכים?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני מסכים, אבל זה נכנס לקטגוריה הקודמת. היא אכן יותר גזענית ממנו, אבל מצד שני היא יותר בעלת חסד ממנו. זה כמו ההשוואה בין רוצח יהודים ורוצח המונים ללא אבחנה. זו הערכה בשני מישורים בלתי תלויים ואין קיזוזים.

השאר תגובה

Back to top button