שימוש בטכנולוגיות שנגנבו ממדינה

שו”תקטגוריה: הלכהשימוש בטכנולוגיות שנגנבו ממדינה
אורי שאל לפני 2 שנים

שלום ובוקר טוב.
לאחרונה נודע לי שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתלונן על כך שמדינת סין גונבת מארה”ב קניין רוחני בשווי 300 מיליארד דולר בשנה.
בנוסף לכך, זה דבר ידוע למדי שטכנולוגיות אשר משתמשים בהם בסמארטפונים, מחשבים ניידים וכו מסין, דומים להפליא במפרט שלהם לסמארטפונים ומחשבים ניידים שהומצאו במקור בחברות כמו apple ו LG.
ידוע גם שקשה למדינות אשר הסינים גונבים מהם להתלונן, שהרי סין היא ענק כלכלי, ועדיף להיות חכם ולא צודק וכו.
יתכן שיש עובדות נוספות וחשובות שלא הבאתי בחשבון.
 
השאלה שלי היא כזאת- בהתחשב בכל העובדות הנ”ל, האם קיימת בעיה בקניית מכשירים שהטכנולוגיה בהם הועתקה ממדינה אחת (בעידודה הסמוי של מדינה אחרת) או שלא ?
(דוגמאות; מכשירי xiaomi , hawei וכו)
 
אני עצמי סבור, שייתכן ניתן לקבוע שהמדינות במצב “מלחמה קרה”, ועל כן, טכנולוגיה נגנבת היא “שלל”, אם מה שאני סבור נכון – מהו היחס לשלל כזה ?
 
תודה ויום נעים.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אני חושב שאין בעיה לקנות עד שייצא פס”ד של טריבונל משפטי כלשהו שיקבע שאכן מדובר בטכנולוגיה גנובה. כל עוד אין לך מידע קונקרטי מדובר בחשדות כלליים שלא יכולים לאסור קניית מוצר מסוים. אם תרצה להדר ולפנים משוה”ד להימנע מקניית מוצרים סיניים – תבוא עליך ברכה.

ב הגיב לפני 2 שנים

לא צריך טריבונל משפטי ולא כלום. הרב לא בעניינים. כל בר בי רב יודע מה הכוונה ואלה ממש לא חשדות “כלליים”

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אני לא מאמין בדברים ש”כל אחד יודע”. לא כי זה לא נכון (גם אני מכיר את מה שאומרים) אלא כי זה לא תקף משפטית. אי אפשר לאסור כל עוד אין קביעה מוסמכת שזהו המצב. גם אם “כל אחד יודע שגנבת” אי אפשר להכניס אותך לכלא או לדרוש ממך לשלם.
לשיטתך, בעידן הדיסקים אסור היה למכור דיסקים לישראלי כי כידוע ישראל היא “מדינה של דיסק אחד”.

השאר תגובה