שלבי ביטול קידושין

שו"תקטגוריה: עיון תלמודישלבי ביטול קידושין
שואל שאל לפני 8 שנים

שלום רב הרב מיכי,
האם הליך ביטול קידושין ע"י פסילת עד קידושין מורכב משני שלבים:
א. פסילת עד הקידושין
ב. ביטול הקידושין
דהיינו בשלב א בעל הדין הינו העד בלבד, כך שהאשה והאיש אינם בעלי הדין אלא נוגעים בדבר. לכן זו זכותם להיות חלק מההליך, אך לא חובתם.
 
למעשה בכל הליך חושן משפט / יורה דעה אזי הצדדים הם בעלי הדין והציבור הוא נוגע בדבר (חלים עליו איסורים ו/או היתרים בעקבות ההליך)
 
אכן?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 8 שנים

שלום רב. לא בטוח שהבנתי את השאלה.
כשבע"ד מעיד נגד עד, זו סוגיית סנהדרין כג ע"ב."בבא הוא ואחר לפוסלן". שם מוכח שבע"ד שמעיד על עד הוא נוגע (ולא בע"ד), וכשהוא מעיד על הורי העד (למשל שהם עבדים), נחלקו תנאים האם הוא כשר או לא. להלכה קי"ל כחכמים שלא. עיין ברש"י שם שזה רק כשמעידים על עדים ולא על דיינים. אבל בשו"ע סי' יג ס"ד משום מה מביא זאת רק על דיינים, וראה שם בנו"כ.
אם כן, הבעל והאישה הם כנראה נוגעים בדבר ולא בע"ד. אבל לא הבנתי את מה שכתבת "זו זכותם להיות חלק מההליך אבל לא חובתם". מה זה?
דומני שציבור אף פעם לא נחשב נוגע בדבר, אחרת דיינים לא היו יכולים לדון עבריינים או לדון בדיני מעמד אישי. אנשים מהציבור הם נוגעים בדבר (ראה ב"ב מג ע"ב על ס"ת שנגנב מהעיר ועוד).

שואל הגיב לפני 8 שנים

האם כדי שעד יהיה פסול לעדות צריך פסק דין של בית דין? אם כן, אז בכל זאת בית הדין יכול לפסול אותו רטרואקטיבית ולא רק מעת פסק הדין והלאה?

mikyab צוות הגיב לפני 8 שנים

בעבירות דאורייתא הוא נפסל למפרע (למעט עד זומם, שלגביו נחלקו אביי ורבא בפ"ג דסנהדרין אי נפסל למפרע או מכאן ולהבא). לגבי פסולי דרבנן נדרשת גם הכרזה, ולכן הוא נפסל רק מעת שנפסק והוכרז.

השאר תגובה

Back to top button