תיאולוגיה יהודית לעומת מחשבת ישראל

שו"תתיאולוגיה יהודית לעומת מחשבת ישראל
דורון שאל לפני 4 חודשים

אני פותח פה שרשור חדש כי הדיון במסגרת הטור שלך על תגובתו של הרב ענבל עשוי לבלבל.
בכא, עשית שם הבחנה בין מחשבת ישראל (שלדעתך היא מושג ריק) לפילוסופיה המתארת ומסבירה את עקרונות היהדות. להבנתי מה שמייחד לשיטתך את מחשבת ישראל ושאין בפילוסופיה הוא העניין הנורמטיבי המחייב. אני מניח כרגע בצד את הקושי שיש לדעתי בתיאור הזה ושואל משהו אחר. מה ההבדל לשיטתך בין מחשבת ישראל לתיאולוגיה יהודית. לדוגמה האם יש חסידי מחשבת ישראל מנתחים אחרת את שאלת בריאת העולם מאשר מי שמגיע מהתיאולוגה היהודית? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

היו דיונים כאן בעבר, וכמובן גם בספר השני של הטרילוגיה. ראה למשל טור 275. אין הבדל בין מחשבת ישראל לתיאולוגיה יהודית. אתה יכול לערוך בירור מושגי במושגים שקשורים לאמונה היהודית. מה זו יהדות? מה זו התגלות? מה זו השגחה? מה זה עם סגולה? אם תרצה לקרוא לזה מחשבת ישראל, לבריאות. כל טענה בתחומים הללו היא פרי כרסו של ההוגה, ובדרך כלל מדובר במלל חסר תוכן וחסר בסיס.
התחום שבו אני מוכן לקבל הגדרה כזאת הוא מחשבת ההלכה. זה דומה לפילוסופיה של המדע.

דורון הגיב לפני 4 חודשים

אתה אומר פה שאין הבדל בין מחשבת ישראל לתיאולוגיה יהודית אבל בטור תגובה לרב ענבל אתה מבדיל בין השתיים ואומר שהראשונה לא קיימת והשנייה כן… (גם אם קיימת במתכונת "רזה", קונקרטית ולא מחייבת). יש לך סתירה פנימית.

שנית נראה לי שאתה טוען כנגד מחשבת ישראל – שאינה קיימת לשיטתך… – שהיא לא יכולה להיות מחייבת. יכול להיות שאתה צודק אבל למה זה מעניין? מה אכפת לנו ממעמדן הנורמטיבי של טענותיה? מה שכן מעניין זה אם במסגרתה נטענות טענות אמת או לא.
לא ככה?

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

טענתי היא נגד התחום המכונה 'מחשבת ישראל', שנכלל בד"כ בלימוד תורה. הוא טוען לכתב תורה ודורש יחס דומה ליחס ללימוד של תחומי אחרים שנכללים בתורה (כמו הלכה). אין לי בעיה עם כאלה שרוצים לחקור את מחשבת הרמב"ם או הכוזרי, וגם אם מכנים זאת 'מחשבת ישראל' כדיסציפלינה אקדמית. אמנם בד"כ מדובר בדברים חסרי ערך לדעתי אבל אפשר להגדיר תחום כזה.
'תיאולוגיה יהודית', אם אתה רוצה להגדיר מושג כזה, היא פשוט התיאולוגיה הנכונה. במובן הזה היא גם התיאולוגיה הנוצרית וההינדית. זה יכול להיות קיים. במידה שזה קיים זה נכון גם כל גוי ויכול להישאב מכתביו של כל גוי.

דורון הגיב לפני 4 חודשים

מחילה אבל אני הבנתי כל השנים (וזה משתקף גם בטור האחרון על הרב ענבל) שלדעתך "אין חיה כזו" (מחשבת ישראל). ככה, חד וגורף.
עכשיו נראה לי שאתה אומר משהו אחר, הגם שאתה מסייג את אמירתך.

נראה לי שהאמביוולנטיות הזו שלך משחקת דווקא לידיים של אנשים כמו ענבל.
האם אתה מסכים שיש פה בעיה ולכן אנשים כמו ענבל תוקפים את השקפתך?

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

אז לא הבנת טוב. כעת הסברתי את כוונתי. אני לא יכול ולא רוצה להכחיש עובדות. יש תחום מחקר אקדמי כזה ויש תחום עיסוק כזה.
לכן איני מסכים שיש כאן בעיה, ואיני רואה מה כאן משחק לידיו של ענבל.

השאר תגובה

Back to top button