תעודת כשרות – מאכלות אסורות ?

שו”תקטגוריה: הלכהתעודת כשרות – מאכלות אסורות ?
בנימין גורלין שאל לפני 3 שנים

שלום רב,
האם תתכן מציאות הלכתית בה אדם האוכל מאכלים בעלי “תעודת כשרות” יכשל במאכלות אסורות, ואם לא, מה הסיבה שבגללה רבנים רבים מורים לבדוק את “רמת הכשרות” (נראה לי דבר בלתי אפשרי) ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא הבנתי את השאלה. האם לא ייתכן שהרב או המשגיח טועה?
אולי אתה שואל מה הדין אם המשגיח טעה, האם האוכל עבר איסור. בפשטות כן – אלא שהוא אנוס או שוגג. מה עוד שאם ניתן לבדוק אז אתה לא אנוס אלא לכל היותר שוגג, ואז יש עבירה. ומעבר לזה, לגבי מאכלות אסורות חז”ל והראשונים טוענים שיש טמטום הלב באכילתם (“וניטמתם בם”), ולכן חוששים גם אם אין בכך איסור במישור ההלכתי הפורמלי.

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

מדוע הרב ממליץ על אכילת מאכלים בהכשר “צהר”(https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%9B%D7%A9%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%A6%D7%94%D7%A8) הרי הם לכתחילה אינם בודקים בציציותיהם של המשחטות ובתי המטבחיים, היכן עובר הגבול בין הרצוי למצוי, בין האפשרי ללא אפשרי בכל הנוגע לכשרות ? ובכלל, מה אותו מישור הלכתי פורמלי ?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני לא מכיר את פרטי ההשגחה של צהר, אבל הארגון מוכר לי כארגון שמתנהל באופן נכון וראוי על ידי אנשים יר”ש. אם הם לא בודקים בציציות זה אולי שיקול נכון מצד עצמו. לא בהכרח הבדיקה בציציות היא אכן ההתנהלות הראויה, הן בגלל הנאמנות של אנשים והן פרקטית שאם אתה יוצר תחושת שותפות עם בעל העסק אולי הכשרות דווקא תשתפר. ומעבר לכל זה, יש כמובן עניין לפגוע במונופול של הרבנות הראשית לטובת כולנו.

השאר תגובה

Back to top button