תפילה לא ניסית

שו”תקטגוריה: מחשבהתפילה לא ניסית
קרן שאל לפני 10 חודשים

אתה כותב שהיענות לתפילה היא בהכרח נס. לכאורה זה לא מוכרח. לעומתנו שאנו כבולים בתוך הסרט של הזמן, אלוהים הוא מחוץ לזמן והכל פרוס לפניו, כך שהוא יכול לסדר את תנאי ההתחלה שיתאימו לתפילות שמתפללים. כלומר הוא מראש יודע אם נתפלל או לא והוא יודע אם יענה לתפילותינו.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

מוכרח לגמרי. היענות לתפילה פירושו שללא התפילה היה קורה X ובגלל התפילה קורה Y. קדימה או אחורה או מהצד, תכלס המציאות משתנה ממה שהיה קורה באופן טבעי.
תנאי התחלה גם הם תוצר טבעי, ואם הקב”ה משנה או מתאים אותם, זו גופא התערבות בטבע.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

קרן כתב/ה:
הטענה היא כזאת. מרחב של אי ודאות הוא דבר שאפשר להתפלל עליו, באמת האי ודאות הזאת אם תנותח בשלימות, כבר פתורה. הפתרון הוא בהתחשב בתפילות. אלוהים ברא את העולם כשהוא לוקח בחשבון את העתיד. כלומר התפילה לא משנה את הטבע אלא הטבע נקבע מלכתחילה על פי התפילה של ההוה. סליחה על החזרה על הטענה במילים אחרות נראה לי שלא הובנתי.

התייחסותי,
אכן, עדיין לא הובנת. לי זה נראה כמו פטומי מילי בעלמא.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

קרן כתב שוב:
אנסה לחדד את השאלה, האם התפילה גורמת שיקרה x במקום y? כן.
האם זה שינוי מהטבע? לא. כך אמור לקרות על פי ההשתלשלות הטבעית מבריאת העולם.
אם לא אתפלל יקרה y ולא x אך גם זה באופן טבעי. ההבדל בין המצבים הוא שאלוהים כשבורא את העולם רואה מה אני בוחר כי מבחינתו הזמן פרוס מולו כמו סרט צילום של מצלמת וידאו.
אלוהים לא משנה כל פעם את תנאי ההתחלה, אלא מלכתחילה ברא אותם מתאימים לכל הבחירות והתפילות שלנו.

התייחסותי,
אקדים שלא אענה בשרשור נוסף שייפתח בעניין. אם יש תקלה כלשהי צריך לפתור אותה (תוכל לפנות לעורך האתר). כך איני יכול להתנהל.
אם הכל משחק מכור אז הכל דטרמיניסטי וזהו. כבר הסברתי כאן כמה פעמים שלהבנתי אין אפשרות לידיעה מראש ורצון חופשי. תוכל לחפש כאן ולמצוא.

השאר תגובה