אוכלוסיות חלשות

שו”תקטגוריה: כלליאוכלוסיות חלשות
נועם שאל לפני 4 חודשים

שלום לרב !
אני שם לב שכאשר הרב כותב על אוכלוסיות חלשות/ מוחלשות.
הוא מזכיר גם את המזרחיים. מה הופך או מגדיר קבוצה, כקבוצה חלשה?
כאשר אתה מגדיר קבוצה זו כחלשה האם ילד שנולד לקבוצה זו ורואה שיש עליו סטיגמה שהוא שייך לקבוצה חלשה מקדם אותו או פוגע בדימוי העצמי שלו?
האם קיים רצון בטבע האדם להרגיש שהוא שייך לקבוצה חזקה ולכן חשוב לו להגדיר אחרים כחלשים?
איננו עוצם את עיני וחושב שכולם שווים. אך האם לא נכון לצמצם את קבוצות החלשים ולהגדיר מה הופך אותם לחלשים או מה הופך אותם בעינך כחלשים? . 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

מה שהם עצמם טוענים. מזרחיים זו אוכלוסייה גדולה מאד, אבל לא מעט מהם טוענים בעצמם שהם הוחלשו או שהם חלשים.

דורון הגיב לפני 4 חודשים

מיכי מעולם לא עשיתי זאת אבל הנה עכשיו…
מזמין טור על המזרחים/מזרחיות בישראל (אפליה, פערים תרבותיים, שיח ומה שבא לך).
ערב לך שטור עסיסי ופרובוקטיבי בנושא יניב לך “תשואה” גבוהה.

מיכי הגיב לפני 4 חודשים

דורון, נראה שלדעתך אני בוחר נושאים וצורת כתיבה לפי רייטינג. כדאי שתעבור על רשימת הטורים שלי, תבחן את אורכם ותוכנם, ותבחן מחדש את עמדתך בנושא הזה. הפעם נעלבתי (לא באמת).

דורון הגיב לפני 4 חודשים

מחילה מכבודו, אף שלא נעלבת…
קודם כל יש לי פשוט תגובות מוכנות על המדף בנושא זה ולכן רציתי לנצל אותך לעניין כדי לא לבזבזן… טוב, גם זה לא באמת.
אבל יש פה גם צד מהותי ולא רייטינגי ביחס לשאלה שהעליתי. למשל עד אותנטית המזרחיות שמדברים בשמה? מה מחירה ומה “תועלתה”? נראה לי שזה כן נושא שיכול לעניין אותך

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

בנושא יכולים להיות אספקטים מעניינים (אפ כי לא מאד). הערתי רק על הערתך לגבי ‘התשואה’.

לינקזעצער הגיב לפני 4 חודשים

https://mikyab.net/posts/779

הפוסק האחרון הגיב לפני 4 חודשים

אוכלוסיה חלשה זה מושג מעוות שמשתמשים בו בלי הבנה.
הסקאלה במדרג החברתי אינו חזק-חלש אלא שולט-נשלט. כל אדם נמצא היכן שהוא בסקאלה ההיא בתחומים מסויימים.
יש אוכלוסיות שסטטיסטית יש להם הרבה יותר אחוזים בנשלט מאשר בשולט מאחרים.

נועם הגיב לפני 4 חודשים

אתייחס לתשובתך.
ציטוט:”מה שהם עצמם טוענים” “לא מעט מהם טוענים” טיעונים של סטודנט שנה א’ {אני מניח שלא עשית סקר ,בדקת נתונים, טווחי גיל ומשתנים נוספים}. חבל, אתה אדם רציני שמתייחס לנתונים ואינך מדבר מתוך תחושות, השערות, או רגשות.
הדור הצעיר אינו חש כך. גם הוריו יטענו, שזה עניין של העבר. וחלקם יטענו שזה נמשך. 40 % מילדי ישראל היום הם ילדים מנישואים בין עדתיים. כיצד תגדיר אותם? מוזמן להכניס משתנה זה למחקר שעדיין לא עשית.
“מה שהם עצמם טוענים” כלשונך, זה בעיקר אתה וד”ר אבישי בן חיים ועוד כמה מזרחיים צעקניים שאף אחד לא בחר בהם כנציגם .
בימים בה החברה הישראלית מקוטבת ניתן להוריד חלק זה בקיטוב.
ניתן לכתוב על פריפריה חברתית הכוללת אנשים מכל העדות ולא לשון מכלילה על קבוצה גדולה בחברה הישראלית {כ – 50%) .
ואולי עוד נקודה אחת, משום מה לא ענית על שאלתי (שמא התעלמת ממנה במתכווין. אתה בדרך כלל יודע לענות ‘איני יודע’} האם קיים רצון בטבע האדם להרגיש שהוא מעל קבוצה אחרת על מנת לרומם את עצמו? {אולי זה אצלך בתת מודע}. כלך לך אצל יפות שבמידות ולא אל הדעות המפלגות והמתנשאות.
דרך אגב, שאלתי את בני אם הוא מרגיש חלש או מוחלש. הוא לא הבין לאיזה צד מזרחי אני מתכווין המזרח תיכוני או המזרח אירופאי.

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

נועם,
הקשקוש המתנשא שממלא את הודעתך האחרונה הוא תולדה של כשל פסאודו אקדמי נפוץ. כשאדם טוען טענה (בפרט אם היא סבירה ומתבקשת), אם אין לך מה לענות לו העצה היעוצה היא להביא לו את יוצאי הדופן והחריגים, להצביע על כך שמדובר בהכללה (מה שכמובן נכון, כמו כל טענה חברתית), ולציין שלא כל הקבוצה שאליה מתייחסת טענתו חשה כך. המהדרין, מביאים דוגמה מהבן שלהם שלא יודע אם מדובר על המזרח התיכון, המזרח הרחוק או מזרח שמש עד מבואו. כעת ממש השתכנעתי.
אבל לא כדאי לסיים רק בזה, שכן חסר עדיין הפאנץ’. העצה היעוצה היא לשאול בשלב הסופי: עשית סקר? ואז תוכל לחזור לביתך זחוח וטוב לב. ניצחת בנוק אאוט.
אז בטח תתפלא, אבל תשובתי היא שכן. עשיתי סקר. ואם כבר אנחנו מדברים, האם אתה עשית? אה, שכחתי את הבן שלך. דבריך מבוססים על סקר מדעי שנערך על מדגם מייצג של האוכלוסייה בגודל של פרט אחד (=1). או שמא רק אני חייב להתבסס על סקרים ואתה לא?!
והרי תיאור הסקר שערכתי (ארשה לעצמי לא לעמוד על ההנחות המתודולוגיות ותיאור הביצוע): משום מה, יש בישראל מפלגות (כיום יש בעיקר אחת) של מזרחיים שחשים מודרים ומקופחים ורוצים להחזיר עטרה ליושנה, אבל מאותו “שום מה” דומה, אין בישראל בכלל מפלגות שמייצגות אשכנזים כאלה (אם כי מפלגת העבודה ומרצ מתחילות להיראות כך). אז כן, בכעשרה סבבים שחזרתי שוב ושוב על הסקר הזה, התקבלה תשובה די דומה (תודה שזה כבר מדעי לגמרי): יש בערך שבעה או שמונה מנדטים בציבור (בעבר הגיע גם לשבעה-עשר) שחשים כך, ולהערכתי יש עוד רבים אחרים שחשים כך ולא מצביעים ש”ס מסיבות אחרות. ולא, התוספת האחרונה (על אלו שלא מצביעים ש”ס) לא מבוססת על סקר, אלא על מספר פרטים שאני אישית מכיר (אגב, גודל המדגם הזה גדול בהרבה מהמדגם שלך), וכמובן גם על עוד שני כלים מפוקפקים ולא מדעיים: ההיגיון וההיכרות עם המציאות.

לא עניתי לשאלה מטופשת שמנסה להסיט את הדיון לכיוונים פסיכולוגיסטיים. הדיון שאותו ניתן לנהל הוא האם יש או אין תחושה כזאת אצל אנשים, ולא השאלה מהו הגורם הפסיכולוגי שגורם לי לחשוב שיש תחושה כזאת. זו שאלה לדיון אחר שאני לא מתכוון להיכנס אליה. אגב, אוסיף עוד טיפ של הבנת הנקרא (בסה”כ הייתי מצפה שמזרחי גאה ולא מודר כמוך יגלה הבנת הנקרא מינימלית של מה שהוא עצמו כתב): זו בכלל לא הייתה שאלה. זו הייתה הערה צינית ומכוערת עם סימן שאלה בסופה. לכן לא ראיתי על מה יש כאן לענות. ואיתי תלין משוגתי.

מקווה שכעת הכל נענה לשביעות רצונך.

נועם הגיב לפני 4 חודשים

תודה רבה על התייחסותך. שמח מאד לקרוא את אי הסכמתך עם דבריי. אנשים שאינם מסכימים איתי גורמים לי ללמוד ולהחכים ועל כך תודתי נתונה לך..
טענתך: אתה מביא יוצאי דופן וחריגים.
טענתי: יוצאי הדופן הללו גדלים .
הראייה: מדבריך! מספר המקופחים והמקורבנים ירד מ- 17 מנדטים ל -8. {ההנחה שכל מי שמביע ש”ס מרגיש מקופח טענה שגם עליה ניתן להתווכח}.
אני מניח שהחוויה האישית שלך ביחס למזרחיים נובעת ממקומות בהן התגוררת והנך מתגורר, ירוחם ולוד בהן יש אוכלוסייה מזרחית הטוענת לקיפוח. מספר הטוענים לקיפוח קטן. לכן לא נכון לכתוב המזרחיים.
לסיום: בדבר אחד בוודאי שגית . אינני מזרחי ואינני גאוותן. (‘מצפה שמזרחי גאה’} מוצאם של הוריי בצד הדרומי לארץ ישראל ולא המזרחי. {אם תשיב לתגובתי זו ותרצה להקניטני, אנא רשום ‘דרומי צנוע’…}
ואיתי תלין משוגתי.
בהערכה רבה נועם.

השאר תגובה