איפה אלוהים נמצא ? ?

שו”תקטגוריה: אמונהאיפה אלוהים נמצא ? ?
שי זילברשטיין שאל לפני 4 שנים

שלום,
א. נוהגים לומר על פי חז”ל שאחרי שהאדם הצדיק מת הוא זוכה להתענג על ה’ (גן עדן) או להיפך. יש לרב מושג מה הביא אותם לחשוב כך ?
הרי את אלוהים אני לא פוגש בעולם הזה (אולי רק דרך ספקולציות שכליות), אולי גם ”שם”, במצב הנשמה ללא גוף הוא גם לא נמצא ?
ב. מה הרב חושב על הספר של יובל שטייניץ ”טיל לוגי לאלוהים ובחזרה” ? שווה קריאה או שזה חירטוטים ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

א. כל הספקולציות על מה שקורה בעולם שמעבר נראות לי חסרות בסיס. ואיני מכיר אינדיקציות לכך שהדברים באו במסורת מסיני. לכן גם איני עוסק בהם.
ב. ספריו של שטייניץ מועילים לעורר מחשבות והיבטים שונים ששווה לחשוב עליהם, בעיקר אצל מתחילים שמצויים בתהליך התבגרות פילוסופי. אבל כשמתבגרים מבינים שהוא מה שקרוי בישיבות לייכטער, כלומר בקריאה יותר מעמיקה הטיעונים שלו, כולל אלו שנראים מבריקים והגיוניים, הם רופפים ורבים מהם לא מחזיקים מים. לכן אני בהחלט ממליץ לקרוא באופן ביקורתי את כל ספריו.

אהרון הגיב לפני 4 שנים

בקשר לשאלה “איפה אלוהים נמצא” – שתי אמרות חביבות:

פעם אחת פנה הרבי מנדל מקוצק אל כמה אנשים נכבדים ושאל: “היכן נמצא אלוהים?” צחקו האנשים והשיבו: “בכל מקום – הרי נאמר ‘מְלֹא כָל הָאָרֶץ כְּבוֹדוֹ’!” אמר הרבי: “הקדוש ברוך הוא נמצא במקום שנותנים לו להיכנס”.

ר’ לוי יצחק מברדיצ’ב , סניגורם של ישראל פגש בילד קטן ואמר לו : “אתן לך מטבע ותאמר לי היכן אלוקים ” השיב לו הילד :”אתן לך שתי מטבעות , ואתה תאמר לי היכן הוא לא נמצא “.

(יש ייחוסים שונים לאמרות הללו. השנייה מיוחסת גם לרבי העשיל מקרקא, בילדותו).

מיכי צוות הגיב לפני 4 שנים

טוב, לר’ העשיל מייחסים כמעט כל דבר שאינו כתוב (וכלל יהא נקוט בידך, כל “מקשין העולם” הוא הר”ר העשיל. ואחד הידועים שבהם הוא הקושיא הידועה במשנה ריש ב”ק. דומני שמופיעה בחנוכת התורה שם). כמעט כמו ייחוס כל סיפורי השנינה לר”י אייבשיץ.

ואוסיף עוד שני גרגירים על דרך ההאסוציאציה:
1. פלוני בא לביהכ”נ הרפורמי בחג ומצאו סגור. על הדלת היה שלט: סגור לרגל החגים.
2. הכומר הטיף בכנסיה וראה מולו את ידידו היהודי יושב על הספסל ושומע בקשב רב. הוא עצר וביקש: כל היהודים הנמצאים כאן בבקשה שייצאו. היהודי לא מגיב. הוא מבקש שוב ושוב והלה לא נענה. אחרי שהכומר ביקש בפעם העשירית קם היהודי לוקח את צלמו של אותו האיש מהקיר ואומר לו: שמע ידידי, לא רוצים אותנו כאן. נטלו ויצא.

השאר תגובה