בקשה לעזרה בענייני אמונה

שו"תקטגוריה: אמונהבקשה לעזרה בענייני אמונה
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב.
קוראים לי X, אני בשיעור ב בישיבה בY ובזמן האחרון החלטתי לחקור את האמונה שלי.כרגע אני במצב פוסטמודרני כזה שהכל אצלי רק בספק.
התרשמתי לטובה מאישיותך וידיעותיך וניסיתי לעקוב אחרי סרטונים שלך, אשמח אם תוכל לענות לי על השאלה הראשונית
 למה אתה מאמין באלוקים? איך עשית את ההכרעה הזו? האם בגלל שזו הדרך היחידה מבחינתך ליצור עולם רציונלי שלם בגלל עיקרון הטעם המספיק שבעקבותיו מבינים שאלוקים הוא סיבת הסיבות ובלעדיו אי אפשר להסביר מה גרם למפץ הגדול 
האם מין מנוע פנימי לחיפוש משמעות היה שיקול? ורק כתוצאה מנוכחות של אל מצווה נוכל לומר שיש משמעות (אם לא זו הסיבה אשמח אם תתייחס אל הטענה שבעולם חילוני אי אפשר לטעון למשמעות).
האם היה עוד שיקול להכרעה?
זו השאלה הבסיסית והראשונה, אני מקווה שיהיה לך זמן לענות לי ואולי אני אוכל להמשיך לשאול עוד שאלות לפי התשובה.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום X.
הערה מקדמית. אם אתה כבר במצב פוסטמודרני אין טעם לדיון. אדם במצב כזה לא יכול לשמוע ולשקול טיעונים, כי כל מה שאומרים לו הוא מייד אומר שזו הזיה סובייקטיבית של הדובר ובעצם אין אמת וגם ההיפך נכון באותה מידה. ואפילו אם יש טיעון משכנע, זה שכנוע פסיכולוגי-סובייקטיבי. אז מה טעם לדון?
אם אתה בכל זאת רוצה לדון, אז אני מניח שאתה עוד לא במצב הזה, אלא רק שוקל אותו.
האמונה באלוקים מבחינתי לא יכולה להיות תוצאה של חיפוש משמעות. הרצון שתהיה משמעות הוא מאוויים ולא טיעון. זה שאני רוצה שתהיה משמעות לא אומר שאכן יש כזאת (כזכור, אני לא פוסטמודרני ולא פרגמטיסטי שמזהה מאוויים או תועלות עם האמת).
רק כעת כתבתי ארבע מחברות (ארוכות) שעוסקות בארבעת סוגי הראיות לקיומו של אלוקים (שלוש מהמיון הקאנטיאני ועוד אחת). שם אני מפרט את הדרך להגיע לאמונה. לדעתי מי שלא מאמין הוא פשוט לא רציונלי, כלומר אמונה באלוהים היא דבר מבוסס ביותר. ואני אומר את זה כסקפטיקן לא קטן. כמובן שמדובר באלוהים פילוסופי (או באלוהימים פילוסופיים, כי כל ראיה מניחה הגדרה שונה שלו). מכאן למחוייבות דתית יש עוד דרך לעבור, ועל כך כתבתי חוברת חמישית. עוד שני ספרים שאני כעת עוסק בהם אמורים להשלים את התמונה של האמונה מעודכנת לימינו (לזרוק כל מיני סיסמאות לא מבוססות ולא מחייבות שכולנו מחונכים עליהן).

לדון בכל זה במייל כמובן קשה מאד. אם תרצה להתחיל לקרוא את הטיעונים הפילוסופיים לאמונה באלוהים אוכל לשלוח לך את המחברות הנ"ל. הראשונה עוסקת בראיה האונטולוגית, ודומני שרוב האנשים לא ישתכנעו ממנה. אבל יש לה ערך בבירור המושג הוכחה והמושג אלוהים והמתודולוגיה של הדיון בכלל. הטיעונים בשלוש המחברות הבאות לדעתי הרבה יותר חזקים מבחינת כוח השכנוע שלהם.
המחברות מיועדות לצאת כספר כנראה, ולכן אבקש בינתיים לא להפיץ.
———————————————————————————————————————-
שואל:
הרב מה אתה אומר על האמירה הזו של הרב שרלו אולי כל החוברות נועדו לכישלון? אולי אין אנו בכלל יכולים להוכיח בצורה מוחלטת את מציאותו של אל?

"בקשת ביסוס האמונה על הוכחות היא אכן בלתי אפשרית.
אין השכל מסוגל להכיל דברים גדולים ממנו. בדיוק כפי שאינו מסוגל להכיל את המושג "אהבה" ולהוכיח את קיומה, או את המונח "מוסר" ולהוכיח את קיומו.
יש לשכל תפקיד חשוב. אך מוגבל. כמו לכל דבר אחר.
האמונה שלנו יונקת מהאינטימיות המיוחדת שיש לנו עם אבותינו, עם ההיסטוריה שלנו, עם מה שסופר לנו על הא-לוהים שלנו, ועם ההוכחות השכליות החלקיות (ההיסטוריה המיוחדת של עם ישראל; ההיסטוריה המיוחדת של ארץ ישראל; וכדו'), ועם צדדים נוספים רבים של האישיות.
מבחינה זו, האמונה דומה יותר לתהליך התאהבות מאשר לתהליך של הוכחה מתמטית"
———————————————————————————————————————-
הרב:
אמירה מאד רווחת, אך שגויה בעליל. נכון שיש מקום להתרשמות אישית מהמסורת (ראה חוברת חמישית) אבל זו בהחלט לא כל התמונה, ובוודאי לא בהכרח כל התמונה (אולי אדם יכול לבסס את אמונתו על התרשמויות כאלה, אבל הרב שרלו טוען שחייבים לבסס על זה כי אי אפשר אחרת). קרא את דבריי ותראה שזה לא נכון. זה שמדובר במשהו גדול מאיתנו זוהי סיסמא בעלמא. אם אני מאמין במשהו אז אני אמור להבין במה אני מאמין. וכשהבנתי טענה כלשהי איני רואה כל מניעה להוכיח אותה. ולאידך גיסא, אם איני מבין משהו איני יכול להאמין בו,
———————————————————————————————————————-
שואל:
אני יכול לצלם לעצמי את החוברות,זה יהיה בסדר מבחינתך?
———————————————————————————————————————-
הרב:
כן
———————————————————————————————————————-
שואל:
אתה רואה אותה כטענה לגיטימית אבל היא לא תופסת מקום בעולם האמוני שלך? אם כן או לא אז למה?
מה לגבי האל היהודי? אתה חושב שמי שלא מאמין בו ומאמין באל מוסלמי או נוצרי הוא גם לא רציונלי?
———————————————————————————————————————-
הרב:
יש לה משקל. ככלל, העולם שלי בנוי על מכלול של טענות. לא נכון לדון בכל טענה לחוד (ראה חוברת ה).
הרציונליות מחייבת אמונה בא-ל כלשהו.
———————————————————————————————————————-
שואל:
קודם כל ממש תודה על התשובה וגם על המהירות המפליאה.
לגבי חיפוש המשמעות- הבנתי את הטענה שלך. אבל האם אפשר להתעלם מזה שכל בני האדם מחפשים משמעות? ואדם ללא משמעות הוא אדם דיכאוני,.זו לא טענה פילוסופית אבל היא אומרת שאם זה ככה אצל כולם אז יש בזה משהו. יש אצלי רבנים בישיבה שכך הם אומרים וזה הבסיס לאמונה אני רואה שיש פער בינך לבינם כי הם היו אומרים, אני חושב, שזה מעל כל הדיון הפילוסופי הם פשוט לא יקבלו שזה מנוע כל כך חזק באדם והוא לא מעיד על אמת מסוימת.מה אתה אומר?
אני ממש אשמח לקבל את החוברות! (אני מקווה שאני אבין אותם… אמרו לי שהספרים שלך קשים)
אגב, גם מי שלא מאמין באל היהודי הוא לא רציונלי לשיטתך?
———————————————————————————————————————-
הרב:
הטענה שאם כולם מחפשים משמעות זו אינדיקציה לכך שיש משמעות היא טענה לגמרי לגיטימית, ונשמעת לי סבירה. כאן יש הנחה פילוסופית ולא פסיכולוגית כמו הניסוח הקודם (שאנחנו רוצים משמעות).
הנה החוברות. כמובן זה מה שכתבתי עד עכשיו. הניסוח לא סופי.
———————————————————————————————————————-
שואל:
כתוצאה מהספקות שלי, אני לא יודע אם להמשיך להתפלל או לשמור כרגע בכלל מצוות. למרות שהייתי מאוד מחובר אליהם מאוד ומתלהב מהם,
כל הזמן תעלה לי השאלה "יכול להיות שזה סתם ריגוש בעלמא? הרי גם הנוצרי והבודהיסטי ועוד הרבה טוענים להתלהבות ולהתמסרות מוחלטת"

אני גם רוצה להשאר אובייקטיבי בחקירה, יכול מאוד להיות שאני אחליט שהיהדות איננה נכונה, על אף הצער שיהיה לי בדבר.
אולי אני צריך להמשיך ולשמור "חסד נעורים" לזמנים שהייתה לי וודאות חוויתית וזה בסדר שיש לי ספקות מסוימות, תמיד היה לי(בפחות עוצמה).

אני ממש לא יודע, כרגע אני עושה קצת "סלט" אני עושה את המינימום(הוא לא כזה מוגדר כמובן) וחוזר ללמוד על הנושא.

מה דעתך?
———————————————————————————————————————-
הרב:
אני פוגש הרבה אנשים במצב כזה, ולדעתי רבים מהם קצת מערבבים בין אמת לוודאות. העובדה שאין לך וודאות היא רק הגיונית וטבעית. אין וודאות בכלום. אבל זה שאין וודאות לא אומר שמה שאתה חושב הוא בעל מעמד דומה לכל מחשבה אחרת (=ספקנות פוסטמודרנית). עליך להחליט האם הדבר נראה לך סביר או לא, ולא להטריד את עצמך בשאלה אולי יש שד מתעתע. ערעורים כאלה יכולים לעלות גם ביחס למדע וסתם דברים שאתה רואה בעיניים. אך אתה חושב שזה נכון אז זה נכון, וזהו.
גם לי אין וודאות, לא בקיומו של אלוקים ולא במעמד הר סיני ולא בשום דבר אחר. ועדיין מה שאני חושב זה מה שאני חושב, ואם להערכתי זה נכון אז אני הולך על זה. אדם לא יכול להגיע ליותר מכך, ולכן סביר שהוא גם לא נדרש ליותר מכך. באשר להשוואה לדתות אחרות, ראה במחברת החמישית ששלחתי.
חשוב להבהיר שאני לא מציע כאן תרפיה פסיכולוגית או מרשם להרגעה. אני מדבר על האמת. הכלים שלנו להגיע לאמת הם אלה שיש לנו, ולכן מי שמאמין ביכולת להגיע לאמת במישור כלשהו (מדע, תיאולוגיה, מוסר או כל תחום אחר) – נותן בהם אמון ואין לו סיבה לפקפק בהם. הוא כמובן צריך להבין שאין וודאות, אבל כוונתי כאן פקפוק במובן שלא נותן להם מעמד כי הסיכוי שהכל אשלייה הוא כמו הסיכוי שהכל נכון.
במקרים אחרים הספיקות מתחילים מזה שמבינים שחלק ממה שחינכו אותנו עליו הוא מפוקפק (במקרה הטוב), ואז מתחילים לתהות על הכל. גם כאן אני מציע (מניסיון) לא להתרגש. לזרוק את מה שלא נראה נכון (בלי להסס, אבל אחרי בירור רציני), ולהשאיר את מה שכן נראה סביר. בניגוד למה שמוכרים לנו, המסורת שלנו זו לא עסקת חבילה. מותר וראוי לברור את מה שסביר מתוכה ולזרוק דברים אחרים. מה שסביר אינו בהכרח מה שאנחנו מבינים אותו, אלא מה שראוי לעשותו (ניתן מסיני, או על ידי נביא, או לגבי הוראות מעשיות – התקבל במוסד הלכתי מוסמך, להבדיל מעקרונות מחשבתיים ששם אתה אמור  להחליט בעצמך ואין שיקולי סמכות.
כל אלו אמירות כלליות. אתה מוזמן לדבר איתי אם תרצה ללבן אותן ביתר פירוט. קשה לעשות הכל במייל.
כל טוב ובהצלחה,
מיכי
———————————————————————————————————————-
שואל:
כן אני אשמח לדבר איתך, יש לך שיעורים שאפשר להגיע אליהם?
———————————————————————————————————————-
הרב:
יש לי שיעור קבוע בימי ה ברבע לתשע בערב בביכ"נ בפ"ת. אבל אם אתה רוצה לדבר קבע איתי פגישה באוניברסיטה (בר אילן).
———————————————————————————————————————-
שואל:
אני אגיע לשיעור. יש השבוע? באיזה בית כנסת זה?
כן, אני גם רוצה לקובע פגישה, באיזה זמנים אתה יכול?
———————————————————————————————————————-
הרב:
השיעור בימי ה ברבע לתשע בביכ"נ משכן ישראל ברח' גליצנשטיין 7 פ"ת. אם אתה מתכונן להגיע קבוע יש לתאם תשלום עם יצחק
כמובן שחד פעמית אין בעיה. וכמובן שזה גם לא קשור לשיחה איתי, שאותה יש לתאם בנפרד. אני מעדיף באוניברסיטה. אפשר בימי ד בשעות 10-12, או בימי ג בשלוש. או בימי ב או בלילות בביתי בלוד. 052-3320543
———————————————————————————————————————-
שואל:

הנושאים של השיעורים מדברים על סוג הדברים שמטרידים אותי?

לגבי הפגישה, מתי אתה חושב שאפקטיבי יותר שנפגש אחרי שאני אקרא את החוברות ואז אני לא אגיע בור לגמרי. מצד שני אני לא מצליח להבין את ההוכחה האונטולוגית אז אולי כדי שאני אשמע ממך בעל פה?
ואם יש לך זמן ואני מצטער אם אני מטריד;
זה דומה להוכחה שאתה מציג? זה פשוט נראה שהוא ממציא את כל הפרמטרים  :

שלב א: הגדרות.

אלוקים = היש השלם בהחלט (כלומר, המושלם לחלוטין).
הבהרה: ניתן להגדיר את אלוקים בהגדרות שונות, אבל מותר לי לבחור כל הגדרה שארצה, שכן מה שבחרתי להגדיר הוא מה שבחרתי להוכיח את קיומו. אתה תבחר להגדיר את אלוקים אחרת – לבריאות, תוכיח את קיומו של משהו אחר.

שלם בהחלט = שיש בו את כל השלמויות (כל התכונות החיוביות) ואין בו אף חסרון (תכונה שלילית).
הבהרה: כאשר אנו מדברים על תכונות חיוביות ושלילות אין כוונתנו לקנה המידה המוסרי או החברתי, שהרי ע"ז ניתן לחלוק וכו', אלא מבחננו הוא: מי שיש לו משהו, הרי שיש לו "תכונה חיובית", ומי שחסר לו אותו משהו – הרי זה בעל "תכונה שלילית".

ההוכחה:
מבין התכונות החיוביות, ציין איזוהי החיובית ואיזוהי השלילית:

חכם – טפש.
בעל כח – חסר כח.
טוב – רע.

ברור שהחכם הוא בעל חכמה והטפש נעדר אותה, לכן החכם הוא בעל התכונה החיובית. והוא הדין בבאים אח"כ.

והנה עוד צמד:

קיים – לא-קיים.

ברור שה'קיים' הוא התכונה החיובית, כנ"ל.

מכאן שעל פי ההגדרה הנ"ל אלוקים הוא בהכרח חכם, בהכרח בעל כח, בהכרח טוב – ובהכרח קיים.

מש"ל.
———————————————————————————————————————-
הרב:

הנושאים של השיעורים לא בהכרח מדברים על סוג הדברים שמטרידים אותך. אני עוסק בנושאים שונים. השיעור מתנהל כבר 11 שנה. השנה דיברתי על הגדרות, על ימין ושמאל וציבור ויחיד, וכו'.

עדיף להיפגש אחרי שתקרא. כפי שכתבתי הראיה האונטולוגית לא משכנעת את רוב האנשים, והוספתי אותה בעיקר מסיבות מתודולוגיות. אבל ערעורים שונים עליה נדונים במחברת. אם זה מעניין אותך, נסה שם ואז נדבר.

בכל אופן, לא הבנתי את טענתך כנגד הראיה. כתבת כמה טיעונים לוגיים ולא אמרת מה אתה רוצה להסיק מהם. האם התכוונת לומר שאפשר כך להוכיח כל דבר שרוצים? זהו ערעור דומה לזה של האי הקיים: ההנחה שאינו קיים מביאה לסתירה ולכן בהכרח הוא קיים. זה מטופל במחברת.

אעיר שגם ההבהרה שלך בעייתית לדעתי. למה אתה מגדיר חכמה כיישות וטיפשות כהעדר? נגדיר טיפשות כיישות וחכמה כהעדר.
———————————————————————————————————————-
שואל:
רציתי לשאול לגבי הטיעון הקוסמולוגי
אתה מעלה את הערעור הזה אבל לא הבנתי את התשובה
איך אפשר לומר שיש יישות עליונה אינסופית הרי זו רגרסיה אינסופית
אתה עונה שם שהאל הוא אינסוף פוטנציאלי אך אם הוא פוטנציאלי אז איך הוא קיים?
———————————————————————————————————————-
הרב:
הוא קיים קונקרטית, אבל אינסופיותו היא פוטנציאלית. כלומר מה שאנחנו יכולים לומר עליו הוא רק שהוא גדול מכל מה שאנחנו מכירים. זו המשמעות של האמירה שהוא אינסופי.
———————————————————————————————————————-
שואל:
אני לא מבין, אם אתה אומר שהוא אינסופי פוטנציאלי אז איך הפכת אותו קיים קונקרטית?
———————————————————————————————————————-
הרב:
קיומו הוא קיום רגיל. כעת אני דן בתכונותיו/מאפייניו. לגבי אלו, מקובל לומר שהוא אינסופי. השאלה היא מה משמעות המונח הזה, קונקרטי או פוטנציאלי? כאן אמרתי שהאינסופיות שלו היא פוטנציאלית. כשאני אומר על מישהו שיש לו תכונה שמתוארת בשפה פוטנציאלית אין כאן כל נגיעה לשאלת עצמם קיומו. זו שאלה לגבי השפה בה משתמשים כדי לתאר אותו.
כדוגמה, הרמב"ם שאומר שתיאוריו נעשים רק בצורה שלילית (תארי השלילה), האם פירוש הדבר שהוא לא קיים אלא על דרך השלילה? הוא קיים, והשפה בה הרמב"ם משתמש כדי לתאר אותו היא שפה שוללנית.
———————————————————————————————————————-
שואל:
טוב נראה לי שהבנתי פחות או יותר.
עוד שאלה שעלתה לי.
לגבי אלוהי הפערים – בטענה הקוסמולוגית ואולי גם בטענה הפיזיקו תאולוגית מבססים את הטענה על בסיס כך  שמה שהיה לפני הנקודה הסינגולרית זה אלוקים (או מה שגרם לחוקים או שגרם לה להתרחב) אך  יום יבוא וייפתרו גם את השאלה הזאת מה קדם לנקודה הסינגולרית.
נכון שאנחנו לא יכולים להעלות זאת על דעתנו וכרגע זה נראה לנו כמו שאלה ששייכת לפילוסופיה ולא למדע אך בעתיד ייפתרו הבעיות על ידי המדע
———————————————————————————————————————-
הרב:
הסברתי את זה גם במחברת וגם בספר אלוהים משחק בקוביות.
לפחות במונחים שמוכרים לנו כיום לעולם לא יוכלו לפתור את זה כי כשימצאו מה יצר את המפץ אשאל מי יצר את זה שיצר את המפץ. בסוף מגיעים למשהו מסוים שהיה קיים תמיד וזה אלוהים.
כמובן שניתן לומר שאולי יגלו משהו עם לוגיקה לגמרי אחרת (אני לא מצליח אפילו לדמיין מה זה יכול להיות, ואני חושב שאף אחד כיום לא יכול לדמיין זאת), אבל זה נשמע לי מגוחך לבנות על זה משהו. זה כמו שמישהו יביא לי טיעון טוב לטובת טענה X, ואני אדחה את זה בטענה שאמנם זה מאד משכנע אבל אולי אי פעם מישהו ימצא איזושהי פירכא על כך (אף שכיום אין דרך לראות אפילו כיוון שיוכל לעשות זאת). כך תוכל לזרוק גם את כל חוקי המדע או כל מסקנה אחרת שלך לפח, שהרי אולי ההיסקים שהובילו אליהם ואפילו המתודה המדעית שבבסיסם יופרכו בעתיד? זה לא רציני. זה בעצם אומר שאי אפשר להשתמש בהיגיון שלנו בשום תחום והקשר כי אולי ימצאו פעם שהוא לא נכון.
———————————————————————————————————————-
שואל:
יש ההבדל בין ההוכחה לאלוקים לבין חוקי טבע כמו כוח המשיכה. בגלל שאת חוקי הטבע אפשר להעמיד למבחן אמפירי ולנסות להפריך אותם.
מצטער שלוקח לי הרבה זמן לענות אני פשוט מחפש דברים כנגד מה שאתה טוען.
שוב תודה על התשובות:)
———————————————————————————————————————-
הרב:
ברור שהטענה שיש אלוקים אינה מדעית. כתבתי זאת בעצמי במחברת. ולכן?
אזכיר את הקונטקסט: יש טיעון פילוסופי טוב לטובת קיומו, ואתה אמרת שאולי פעם המדע יסביר זאת. עניתי על כך שזה מגוחך לדחות טיעון בטוב בטענה כזאת, ולא הבנתי מה לא מוסכם בזה.
אגב, גם לגבי חוקי הטבע לא ממש ברור שניתן להעמיד אותם למבחן הפרכה. תמיד יש אפשרות לטיעוני אד הוק, ותמיד יש אפשרות לתיאוריה חלופית שגם היא מסבירה את כל העובדות. כידוע, אם משהו לא הופרך זו לא הוכחה לאמיתותו. גם קיומו של אלוקים לא הופרך.
———————————————————————————————————————-
שואל:
הרב ההצעה לשיחה איתך עדיין תקפה? נוכל לקבוע פגישה?
———————————————————————————————————————-
הרב:
אפשר. תאם איתי בטלפון: 052-3320543
———————————————————————————————————————-
שואל:

שלום הרב.

שוב תודה על המגש שלנו אתמול.
רציתי לשאול אם אתה מכיר פילוסוף אתאיסט רציני, שיהיה מוכן לדבר איתי במייל או בפגישה, כמו שאתה עושה?
———————————————————————————————————————-
הרב:
לא. אולי דרך האתרים?
———————————————————————————————————————-
שואל:
אני אנסה. יש אתר מסוים שאתה יודע עליו או פשוט לחפש?
———————————————————————————————————————-
הרב:
אני יודע שיש אתר בשם "חופש". לא מאד מרשים להבנתי אם כי לא התעמקתי שם.
———————————————————————————————————————-
שואל:

שלום הרב.

לגבי הטענה שאי אפשר לגזור מוסר תקף מעובדות ללא אל.
ראיתי שישעיהו ליבוביץ' כתב שגם עם אל אין כאן תשובה למוסר תקף וגם זה "הכרעה"
רציתי לשאול מה דעתך?
ואם הבנתי נכון הסיבה שהוא אומר את זה, זה בגלל שגם על אלוהים נוכל לשאול "ומי אמר שהאל צודק" ?
———————————————————————————————————————-
הרב:
ברור שאין אפשרות להוכיח מחוייבות מוסרית. טענתי היא שרק אמונה מאפשרת מחוייבות זאת (אבל לא מכריחה).
זה גם לא קשור לשאלה האם הוא צודק אלא האם ציוויו מחייב. זו משמעותה של "הכרעה" לדעתי (אקסיומה שלא ניתן להעמידה על עקרונות שקודמים לה, אבל לא החלטה שרירותית). לייבוביץ היה מבולבל בסוגיא זו, בגלל המגבלות שהטיל עליו הפוזיטיביזם שלו (פוזיטיביסטים לא מסוגלים להכיר בכך שיש עקרונות שהם נכונים בלי הוכחה, ולכן מערבבים בין לא מוכח לבין שרירותי).
———————————————————————————————————-
שואל:
לא כל כך הבנתי, אפשר דוגמא איך מוסר עם אל מחייב ואיך צו בלי אל לא מחייב?
———————————————————————————————————-
הרב:
ראה במחברת הרביעית בחלק  שלישי.
———————————————————————————————————-
שואל:
שלום הרב, בכל פעם כשאני מדבר איתך על המוסר אני משתכנע שזו יכולה להיות ראייה,
אז אני מדבר עם איזה בחור נחמד, אתאיסט, שהסכים לעזור לי והוא משכנע אותי, שאין להביא ראיה מהמוסר.
אני חוזר ומדבר איתך וחוזר חלילה.
אני לא יודע אם זו בקשה נורמלית ולא מוגזמת, אני יודע שאתה מאוד עסוק אבל הנושא מאוד בוער בי.
רציתי לשאול, אם יהיה לך זמן להפגש איתי ואיתו, אתם תדברו בניכם ואני אשב ואחליט איזה צד אני לוקח, או שנעשה ביחד שיחת ועידה בפלאפון,
מה שיותר נוח לך.
הבחור ההוא הסכים, (אחרי שקצת הצקתי לו :)) והוא מעריך אותך מאוד.
מאוד אשמח אם התשובה תהיה חיובית אבל אבין אם התשובה  תהיה שלילית.
חוץ מזה תודה רבה על התשובות והפגישה עד כה זה לא מובן לי מאליו.
———————————————————————————————————-
הרב:
אפשר שתבואו לביתי בלוד. תאם איתי מועד כאן או בטלפון. אני כעת בחופש עם לו'ז גמיש
———————————————————————————————————-
שואל:

שלום הרב.

שוב תודה על שנפגשת איתי ועם שי בבית שלך.
אני מדבר עם דר' למדעי המוח, הצגתי לו את הבעיה הפסיכו פיסית ושממנה מסתבר שיש נשמה. הוא ענה לי שאמנם אין כרגע למדע תשובה איך יש את אותו "מנטלי" אבל זה רק בפיזיקה שאנחנו מכירים היום. אמרתי לו שזה נראה לי לא בסדר להפריך טיעון בטענה נגדית ש"אולי עוד ימצאו תשובה אחרת". והוא ענה שאם הייתי מבין יותר בפיזיקה הייתי יודע שהפיזיקה משתנה, כמו בפיזיקה של לפני איינשטיין היו חוקים אחרים מהפיזיקה אחריו. זה לא אותה פיזיקה ולכן יכולים להיות וקרוב לודאי שיהיו עוד הרבה שינויים.
חוץ מזה הוא טען "זה עובדה(שה"מנטלי קיים") שאנחנו העדים שלה אבל אין לנו דרך חיצונית שהיא לא אנחנו לאשש אותה"
מה דעתך?
———————————————————————————————————-
הרב:
תמיד אפשר לטעון שהפיזיקה עוד תשתנה וימצאו הסברים לכל. אבל לטעון מכוח זה שיש רק חומר נראה לי בעייתי. מה עוד שבפיסיקה של היום הבעיה לא היעדר ידע אלא אין אפילו שפה שיכולה לתאר את ההגחה של המנטלי מתוך המוח החומרי. הפיזיקה אמנם משתנה אבל מכוח זה אני יכול גם לטעון שיש פיות וזה שהפיסיקה כיום לא יודעת להסביר את זה זה רק בגלל שהיא עוד לא השתנתה מספיק. זה בסיס חלש למדיי לטיעונים.

לא הבנתי מה פירוש שאין לנו דרך חיצונית לאשש את המנטלי. האם יש לך דרך חיצונית לאשש שיש כסא לידך? אתה יודע זאת מפני שיש לך בהכרה תמונה של הכסא. וכל אישוש גם הוא מבוסס על משהו אחר שיהיה בהכרה שלך. בפרולוג לספר הסברתי (כמו בשיחתנו) שהקוגיטו של דקרט הראה שהאמון שלנו במנטלי קודם לאמון שלנו בחומרי, שהרי הידיעה שלנו שיש חומר מבוססת על כך שההכרה שלנו מכירה בכך.
———————————————————————————————————-
שואל:

תודה רבה על התשובה.

שתי שאלות:
1.האם המסקנה שיש לנו נשמה מקרבת אותנו להכרה שיש אלוהים חוץ מהעובדה שאנחנו מבינים כעת שלא הכל מטריאליסטי בעולם? לדוגמא אולי אפשר להגיד שהנשמה אמורה להגיע אלינו מאיפה שהוא, או משהו אחר שחשבת עליו?

2.במחברת שלך "מדאיזם לתאיזם" אתה כותב שבמידה וקיבלנו שהאל הוא נותן התוקף של המוסר אז אפשר לגזור מזה שהמוסר לא מספיק, כי אם הקב"ה ברא את העולם למטרה מסוימת היא לא יכולה להיות מוסרית,
"אם מטרת הבריאה הייתה התיקון המוסרי אז מה הטעם בה?!עדיף היה לא לברוא אותנו כלל, ואז לא היה צורך בתיקון"…"שכן המטרה האמתית של בני האדם הנבראים צריכה להמצא מחוץ להם"
גם לגבי המצוות אפשר לומר,איזה צורך יש לאלוהים שנעשה את זה? ואם תגיד שזה כדי לגרום לנו טוב, אז גם אפשר לומר שאם לא היה בורא אותנו אז לא היה לנו צורך בטוב.

גם מתוך היהדות אני מכיר דברים אחרים שהמטרה היא לדבקה בו וכיצד היא הדרך לדבוק אחריי השכינה?! ללכת אחר מידותיו מה הוא רחום אף אתה רחום…
"הגיד לך אדם, מה-טוב; ומה-יהוה דורש ממך, כי אם-עשות משפט ואהבת חסד, והצנע לכת, עם-אלוהיך"
והרמב"ם בסוף מורה נבוכים וכו" ואני בטוח שאתה מכיר יותר דוגמאות ממני
———————————————————————————————————-
הרב:
1. אכן. שני הטיעונים נכונים.
2. ההבדל הוא שבמוסר המטרה היא לתקן אותו עצמנו. אבל אנחנו אלו שנבראו. המצוות לא מתקנות אותנו (להנחתי), ולכן אפשר שיש להן מטרה שמחוץ לעולם שנברא. הן מועילות לקב"ה עצמו (בבחינת "תנו עוז לאלוהים" או "סוד העבודה צורך גבוה").
3. יש מצווה לדבקה בו, אבל זה לא אומר שזה ייעודנו ולזה נבראנו. בנוסף, גם אם ייעודנו הוא לדבקה בו, עדיין זו המטרה שאנחנו צריכים להציב בפני עצמנו. אבך הדבקות הזאת יכולה להשיג מטרות אחרות שלשמה נוצר כל התהליך הזה (אנחנו עצמנו והצבת הייעוד בפנינו להידבק בקב"ה).
———————————————————————————————————-
שואל:
איך אפשר להגיד שהמצוות מועילות לקב"ה?
———————————————————————————————————-
הרב:
בזהירות.
וברצינות, זה מה שמכונה "סוד העבודה צורך גבוה". אם זה לא מועיל לו למה הוא עשה את זה? האר"י פותח את עץ חיים שהקב"ה רצה לגלות ולהוציא לפועל את שמותיו. גם זה סוג של תועלת עבורו.

ראה בדיון על השלימות וההשתלמות בסוף מאמרי כאן:
https://mikyab.net/%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%99%d7%9d/%d7%9e%d7%90%d7%9e%d7%a8%d7%99%d7%9d/%d7%97%d7%99%d7%a6%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%96%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%9f-%d7%95%d7%94%d7%a4%d7%99%d7%a1%d7%99%d7%a7%d7%94-%d7%94%d7%9e%d7%95%d7%93%d7%a8%d7%a0%d7%99%d7%aa1/יוצא שהיכולת של הקב"ה להשתלם תלויה בנו ולכן הוא צריך אותנו.

———————————————————————————————————-
שואל:
כמה שאלות:
1.בנוגע להשתלמות האל זה נשמע לי כמו המשפט "מטבע הטוב להיטיב" אך השאלה שנשאלת על זה וגם על התיאוריה שלך היא למה כך הדברים?

למה כך הטבע? ולמה המושלם צריך להשתלם? אם נגיד שפשוט זה לוגי אז האם אלוקים היה מוכרח לברוא את העולם?

2.עוד שאלה שעלתה לי במהלך המחשבה על מה שכתבת היא:

מה קרה "פתאום" שאלוקים החליט לברוא את העולם?למה זה לא קרה לפני?

3.רציתי לשאול גם לגבי השיחה שהייתה לנו בבית שלך:

מה הסיבה שאסור למשל לרצוח ברמה המוסרית ? האם זה אקסיומה? בגלל שאלוקים ציווה? או מסיבות רציונליות כמו "למצוא חוק שהיית רוצה שיהפך להיות לחוק כללי?
———————————————————————————————————-
הרב:

1. אין ולא יכולה להיות תשובה לשאלת "למה?" לגבי ערכים. ערך הוא ערך ככה. כל שרשרת הנמקה מתחילה בנקודה שאמורה להיות מובנת מתוך עצמה, אחרת השרשרת היא אינסופית ואין כאן הנמקה. נקודת הבסיס בתחום האתיקה היא ערכים. מהם מתחילה שרשרת ההנמקה, ולכן אין משמעות לשאלה למה ערך מחייב. מי שלא מבין את זה לוקה בסוג של עיוורון, וזה כמו שאי אפשר להסביר לעיוור מה זה לראות. הטענה שאחת השלמויות היא ההשתלמות נראית לי מובנת. אם לך לא, אז לא. ומכאן שאם הקב"ה מושלם הוא לא יכול להשתלם, אבל אז הוא לא מושלם (כי ההשתלמות היא אחת השלמויות). האפשרות היחידה היא לומר שהוא משתלם דרכנו. ואכן נראה שאלוקים היה מוכרח (מתוך טבעו לא מחמת אילוץ חיצוני) לברוא את העולם. כמו שהוא כפוי לחוקי הלוגיקה, שזו לא כפיפות כמו לחוקי הטבע.
זה כמו לשאול למה הוא מוכרח להיות מושלם? האם הוא יכול להפוך ללא מושלם. התשובה היא שלילית. טבעו מכריח אותו להיות מושלם ולא להשתנות בעניין זה.

2. הוא היה  מוכרח וזה לא קרה פתאום. השאלה למה זה קרה ברגע מסויים של הזמן לא בהכרח מוגדרת. הרי הזמן עצמו נוצר עם המפץ הגדול, ולא היה זמן לפני כן. לכן זה לא יכול היה לקרות "לפני" כי לא היה לפני.
3.ראה 1. ערך מחייב מתוך עצמו. אין סיבה קודמת שמבססת אותו. תמיד תוכל להטיל ספק במושכלות היסוד, אבל אז בהגדרה אין תשובה. זו ספקנות. מבחינה דתית ערכים מחייבים גם מתוך עצמם וגם בגלל שאלוקים ציווה. אמנם במחברת הרביעית שלי (ודומני שגם בשיחה שלנו) הסברתי שבלי אלוקים אין מוסר.

———————————————————————————————————-
שואל:

לא הבנתי מה נחשב ערך? למשל לא לרצוח זה ערך? ואם אדם מדאעש יגיד לי שלו יש ערך שכן לרצוח והוא אפילו יאמר לי שהאל שלו אמר לו לעשות את זה ובכך ייתן תוקף למחויבותו. פשוט נאמר לו שהוא משוגע? ואם נרד לרזולציות יותר נמוכות כמו המתת חסד גם שם נגיד לצד השני שהוא משוגע? איך קובעים מה הוא ערך?

האם גם המשפט ש"אחת השלמויות היא ההשתלמות" זה  נחשב ערך?
2.לא בטוח שאני מבין את המילים "לא היה זמן" אבל פעם שאלתי אותך האם הטיעון ש"לפני מפץ הגדול לא היה זמן" מפיל את הראיה מהקוסמולוגיה וענית לי שלדעתך אפשר עדיין לשאול את השאלה מה היה לפני. זה לא אותו מקרה?
3. הבנתי את הטיעון של "אם אין אלוקים אין מוסר" אני מנסה להבין איך אנחנו יכולים לדעת מה המוסר שאותו ציווה אלוקים?

———————————————————————————————————-
הרב:

השאלה שלך אינה איך קובעים מהו ערך אלא איך משכנעים לגביו או איך מתווכחים. זו שאלה אחרת לגמרי. איך קובעים אקסיומות בגיאומטריה? פשוט מסתכלים חושבים ומגיעים למסקנה אינטואיטיבית. את הערכים קובעים על ידי אינטואיציה מוסרית (תשובה ל-3). כשיש עליהם ויכוח – מתווכחים. בספרי אמת ולא יציב הסברתי שהויכוח על ערכים נערך במסגרת של רטוריקה (שזה משהו שונה מדמגוגיה, בניגוד למוציאי לשון הרע על הרטוריקה) ולא של לוגיקה.

ההשתלמות היא ערך.לגבי הזמן שלפני המפץ זה בויכוח כיום, והוא תלוי בשאלה האם היה משהו לפני היקום שלנו (יקומים אחרים). אבל לפני שהקב"ה ברא את היקום/ים לא היה כלום, ואז ודאי לא היה זמן.

פ' הגיב לפני 6 שנים

שלום הרב.
אחרי שהפנת אותי אל הספר שלך אמת ולא יציב,קראתי אותו והתבהרו לי דברים, בעיקר על מושג ה"אינטואיציה" שהופתעתי שלא הבנתי עד עכשיו שזה תיאוריה מרכזית אצלך.אז קודם כל תודה רבה.
אני העלתי טענה בשיחה שהייתה לנו על המוסר (למרות ששללת אותה בשיחה, נדמה לי שהיא צריכה לעלות מהספר.) שלא חייבים להניח שיש אל מצווה(שמהאנטואיציה אנחנו מבינים שאנחנו מחוייבים לדבריו) כדי לבסס מוסר תקף,מספיק לצפות אינטואיבית שהמוסר מחייב. כולנו "צופים" בזה.
נדמה לי שכתבת את זה גם באחת מההודעות למטה:
"מבחינה דתית ערכים מחייבים גם מתוך עצמם וגם בגלל שאלוקים ציווה. אמנם במחברת הרביעית שלי (ודומני שגם בשיחה שלנו) הסברתי שבלי אלוקים אין מוסר."
אני קצת מבולבל כי כתבת "ערכים מחייבים מתוך עצמם" אז למה צריך להגיד "וגם בגלל שאלוקים ציווה"
ובסוף בכלל כתבת "בלי אלוקים אין מוסר".

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

הצפייה האינטואיטיבית שהמוסר מחייב היא נקודת המוצא. כעת אתה מגיע למסקנה שלדעתך המוסר אכן מחייב. אבל כשאתה חושב מדוע באמת לדעתך הוא מחייב (שהרי בלי אלוקים לא ייתכן מוסר מחייב) התשובה היחידה היא שאתה מניח במובלע שאלוקים ציווה עליו. זה מה שכיניתי במחברת הרביעית "ראיה תיאולוגית" (להבדיל מפילוסופית). ראה שם בהרחבה את ההסבר ללוגיקה הזאת.

פ' הגיב לפני 6 שנים

אני כבר הבנתי שכתוצאה מהכשל הנטורליסטי אז אי אפשר לשיטתך לדבר על מוסר ללא אלוהים. אבל אני לא מבין למה זה מחוייב, אני מציע שכמו שעל סיבתיות אנחנו אומרים שהיא ישנה כי אנחנו צופים בזה אינטואיטיבית, כך גם לגבי המוסר אנחנו צופים בזה שיש דבר "ראוי" וזה דבר ראשוני-אקסיומתי. אני ולא צריך לשאול "מדוע לדעתי הוא מחייב" הוא פשוט כך לא צריך עוד הסבר. מוזר לי שאתה לא רואה את זה כך,כי כתבת למטה "ערך הוא ערך ככה" בדיוק כמו האקסיומות בגיאומטריה.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

כבר הסברתי בדיוק את זה ואחזור שוב.
יש הבדל בין להבחין שיש מוסר מחייב לבין לתהות מדוע באמת הוא מחייב. כמו שאני רואה שיש כוח משיכה שמופעל על גוף כלשהו, וזה לא פוטר אותי מלשאול מי מפעיל אותו. או שאני רואה שיש עולם ואני תוהה מי ברא אותו.

פ' הגיב לפני 6 שנים

עוד שאלה ברשותך.

בזמן האחרון נפתחתי לפילוסופיה האקסיסטנציאליות, בעקבות כך שהרבה אנשים שדיברתי איתם טענו שקיומו של אלוקים ברור להם. חקלם אפילו התקשו לתאר את מכלול חוויותהם, ממש הבנתי אותם בעיקר שגם אני חוותי את הדבר ה"מיסטי" הזה במשך השנתיים שלי בישיבה.(מיסטי אני לא מתכוון לאקטזה מתפרצת כזאת, אבל אולי היא גם כלולה באותה חוויה כוללת) אולי המילה חוויה אפילו חלשה מידיי בכדי לתאר את איך שהם דיברו הם תיארו את זה כחוויה אותנטית של רוב בני האדם("פחות דיברו על האל היהודי")
ומי שאין לו את אותם חוויות הוא תינוק שנישבה.
התיאורים האלה הזכירו לי מאוד את המשל שלך על העיוור והרואה, האדם שרואה פשוט רואה והעיוור לא ישכנע אותו ההפך כי הוא לא מבין.
התחלתי לקרוא גם את הספר "אני ואתה" ואלוקים מחפש את האדם" של מרטין בובר והשל ואני חושב שם אמנם מתארים חוויה שונה אך מאוד דומה בכיוון שהם מגיעים אליו.
לא פרטתי יותר מידי כי אני מעריך שאתה מכיר את הגישה הזו יותר ממני.
ראיתי כמה רמיזות שלך לכיוון האקסיטנצילזם אך לא הבנתי בדיוק את יחסך אליהם.
אשמח לשמוע את דעתך על טיעונים האלה.( אולי הם לא יאהבו לקורא לזה טיעונים)

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

למי שיש חוויה כזאת יכול להאמין בלי טיעונים (אכן זה משל העיוור). אבל אין בזה שום משנה פילוסופית. אתה מרגיש – לבריאות. כשהופכים את זה למשנה פילוסופית זה בד"כ פסיכולוגיה ולא פילוסופיה, או שהמעטה האקזיסטנציאליסטי מכסה על משנה פילוסופית רגילה. אקזיסטנציאליזם בעיניי אינו פילוסופיה (בדיוק בגלל שאין שם טיעונים אלא תיאורים).

פ' הגיב לפני 6 שנים

1.בסופו של דבר כולנו מאמינים אותה חוויה?

בשפה שלך אולי אפשר לקרוא לזה אינטואיציה.
כתבת בספר אמת ולא יציב משפט שעורר אותי:
…ולכן בשורה התחתונה, אמונה באלוקים מבוססת על אינטואיציה,כזו שמולידה את האמונה עצמה או כזו שמולידה הנחות שמכילות את האמונה ולכן ניתן לגזור אותה מהן בכלים לוגיים, זוהי גם משמעותן של הוכחות לאמונה באלוקים…
אז אולי אותם תיאורים שהם מתארים זה אותה אינטואציה ב"צפייה" באלוקים?
2.אני גם תוהה אולי לא צריך משנה פילוסופית ומספיק להתעמק בתוך נפשנו ולהגיע לחוויות האותנטיות האלה…
אולי אנחנו מתכחשים לחוויה האותנטית (שאני מאמין שרוב האנשים חווים אותה) בכך שאנחנו עוסקים בפילוספיה
אני ממש מבולבל אשמח לעזרה… ותודה שאתה עונה לי תמיד על השאלות זה ממש חשוב לי

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

בספריי אני מסביר זאת בפירוט (אמת ולא יציב, שתי עגלות). האמונה היא אינטואיציה, והאינטואיציה היא שעומדת גם בבסיס האקסיומות שלנו בכל התחומים.

ההתעמקות בנפשנו פנימה דורשת זהירות. אתה צריך לחשוב האם מה שאתה מוצא שם הוא הרצון להאמין או את האמונה. חשוב להבחין בין אינטואיציה לרגש.

כאמור, אין חובה להיזקק לפילוסופיה. אם אתה מסתדר בלי – לבריאות. מי שכן נזקק הוא מי שהאינטואיציה שלו לא נותנת לו ישירות את האמונה אלא הנחות שמהן ניתן לגזור את האמונה.

בכל מקרה למיטב שיפוטי התחושות אינן עומדות לעצמן. רצוי להעמיד אותן לביקורת הגיונית-פילוסופית. אבל כאמור אין כללים בזה.

פ' הגיב לפני 6 שנים

1. אני אשמח אם תוכל לתת דוגמאות מהראייה הפיזו תאולוגית ומהראייה הקוסמולוגית איפה הם מניחות אקסיומות שמבוססות על אינטואיציה של אמונה

2.האם הביקורת ההגיונית יכולה להיות "כלי בטיחות" למחשבה; האם מה שאני מוצא בתוכי הוא הרצון להאמין או את האמונה?

3. אם היה מגיע אלייך אדם כמוני ששואל שאלות באמונה היית מנסה לעורר אצלו את האינטואיציה באמונה באל?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

1. כל טיעון תקף המסקנה שלו חבויה בהנחותיו. אני מפרט את כל העניין הזה במחברות שבאתר. בראיה הפיסיקותיאולוגית, ההנחה שלכל דבר מורכב יש יוצר מניחה בחובה אמונה.
2. כבר כתבתי שכן.
3. כן. הייתי מנסה עם הטיעונים השונים מהמחברות.
אנחנו חוזרים על עצמנו וטוחנים מים. כל הדברים הללו נדונו בהרחבה במחברות, עיין שם.

פ' הגיב לפני 6 שנים

שלום הרב מיכאל

חזרתי לישיבת מעלה גלבוע ככה שלשמחתי יש לי הרבה זמן ללמוד על הנושא שידברנו עליו בעבר (אלוהים וכאלהwink)

במחשבות רבות על המחברות שלך אני חושב שלבעיה הפסיכו פיזית יש משקל גדול.
לגבי הבעיה מהמוסר אני מתלבט בעיקר בגלל הפיתרון שאלוהים מתקף את המוסר, תהייתי העיקרית היא האם אני מקבל את האקסיומה שמה שאלוהים מצווה הוא בהכרח מחייב כי לפי מה שהבנתי ממך אפשר להבין את זה רק כאקסיומה…(אם יהיה לך פנאי אליי אשמח שנדון בזה בהמשך)

אמנם כרגע מעסיק אותי ההוכחה הקוסמולוגית וההוכחה הפיזקו תאולוגית ואולי מצטרפת אליה הראייה האפסטימולוגית(למרות שאני לא בטוח שאני מבין את האחרונה עד הסוף, בדיוק כמו שהתבררה לי עומק טענתך בראייה מן המוסר רק לאחר שישבתי איתך ואם חבר שלי אצלך בבית)

עיקר הכוח של הטיעונים בעיניי הייתה העובדה שהראיות עומדות על "פער מהותי" שלא כמו השיטות הישנות של "אלוהי הפערים".
אך את הטיעון הקוסמולוגי אפשר לדחות בטענה כי לפני המפץ הגדול לא היה זמן ולכן אין טעם לשאול "מה היה לפני"
גם אם נגיד שאין הזמן החל עם המפץ הגדול עדיין אין לראות את הפער כפער מהותי אלא פער שניתן לענות עליו או כמו האמירה המפורסמת שאומרים לי תמיד "אולי המדע עוד יגלה את זה… כמו שהיה עם בעיות דומות בעולם המדע".

בעבר אמרת לי שמבחינה מדעית אין זה ברור עדיין אם לא היה זמן לפני המפץ הגדול או שהיו יקומים נוספים.
אני לא יודע אם האם התכוונת לתאוריה של היקומים המקבילים .
בכל מקרה עצם האפשרות להעלות את תיאורית היקומים המקבילים גם אם מדעית עדיין אין לה בסיס מספק
אני חושב שזה מעיד על כך שהפער הוא איננו מהותי, שלא כמו הבעיה הפסיכו פיסית ששם אין אפילו שפה שיכולה להעלות התחלה של פתרון.

בסוף בכל הראיות, אלוהים מופיע כ"ג'וקר", אם הפער הוא מהותי כמו שאמרתי אני מוכן לקבל את אותו אלוהים, אך אם לא, אני לא בטוח עד כמה זה יהיה ישר לקבל את הטיעונים הנ"ל שכעת נשמעים לי מדעיים ולא פילוסופים.

תודה על כל השיתוף פעולה הלא מובן מאליו

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

שלום פ',
ראשית, הטיעונים השונים מצטרפים זה לזה. ההפרדה ביניהם היא בעיקר דידקטית. גם אם הטיעון הקוסמולוגי נתקע עדיין צריך הסבר כיצד נוצרו החוקים והמורכבות של העולם (הפיסיקו-תיאולוגי)
שנית, גם אם לא היה זמן לפני המפץ, עדיין יש מקום לשאול מה עילתו/טעמו של מה שנוצר (בעיקר המורכבות והתכנון. ראה דיון על עקרון הטעם המספיק מול עקרון הסיבתיות). זה בעצם כמו הפתרון של עולם קדום.
יקומים מקבילים וזמן שנמשך אחורה הם פתרונות בעייתיים בגלל רגרסיה אינסופית.

ומעבר לזה, גם אם לא היה זמן לפני כן, עדיין שאלת הסיבתיות בעינה עומדת. התלייה של סיבתיות בזמן היא רק במצב שיש זמן. כשאין זמן אז צריך לדבר על סיבתיות בלי זמן. הטענה שגם סיבתיות לא היתה שם היא טענה בעייתית שכן היא עומדת נגד עקרון הסיבתיות. מילא לגבי הזמן המדע הראה שלא היה זמן אבל לגבי הסיבתיות אינה סיבה (!) להניח זאת.

פ' הגיב לפני 6 שנים

נראה לי שבאמת עקרון הטעם המספיק (שיפור של הטיעון הקוסמולוגי) עומד במבחן "הפער המהותי"

אך הפיזיקו תיאולוגי- איך הוא "פער מהותי"?
לא הבנתי למה יקומים מקבילים זה רגרסיה אינסופית?כשאני אומר יקומים מקבילים אני מתכוון למספר רב של יקומים שבכל יקום ישנו חוקים שונים. לא יקום שהיה לפני היקום שלנו.
ושוב אני לא עומד על טיב התאוריה של היקומים המקבילים אלא רק על עצם העובדה שישנה אפשרות נוספת מלבד אלוהים, גורמת לי לחשוד שישנו פער לא מהותי שהמדע יוכל לפתור.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

ככל הזכור לי, הסברתי זאת. ראשית, אף אחד לא מכיר מכניזם ליצירת יקומים או מערכות חוקים, גם אם הם אקראיים ולא מורכבים. עדיין יש ברקע מכניזם, וזה שב ומעורר את השאלה מי יצר אות ועצמו. לכן יש כאן תליה בשלב קודם שגם אותו יש להמשיך הלאה. מעבר לזה, ההשערה שיש אינסוף יקומים שאף אחד לא ראה אותם היא משוללת כל יסוד. כך כל תוצאה בסבירות נמוכה תוסבר על ידי הימצאותו של שד שאף אחד לא ראה אותו שדאג להתקבלות התוצאה הזאת. בהגרלת מפעל הפיס הקובייה נפלה אלף פעמים רצופות על 6, כנראה היה שד שדאג לזה, או אינספור הטלות אחרות שאף אחד לא ראה. לכן אי אפשר לחקור את הנאשם ש"טיפל" בקובייה.
וגם אם כל זה נכון, אין כאן הסבר מדעי, כי כל הסבר ייזקק למכניזם שתיארתי לעיל, וזה ידרוש שוב הסבר, ולכן בשורה התחתונה שום מדע לא יציע הסבר מלא. זה פער מהותי.

פ' הגיב לפני 6 שנים

שלום הרב מיכי
עד עכשיו נהנתי מכך שהיה לנו שירשור ארוך. אבל לצערי הוא ארוך מידי ופשוט נמחק לי.
רק אזכיר לך שהייתי עם חבר שלי אצלך בבית ודיברנו על הראייה מהמוסר ועל גוף ונפש. ושאלתי העיקרית היא על אלוהים.

במהלך הלימוד התווספו לי עוד כמה שאלות, בעיקר על נושא האינטואיציה וההנחות יסוד בשיטתך:

1.לגבי ההוכחה מהמוסר; לפי מה שהבנתי, אתה אומר שאת עצם המחויבות שלנו למוסר כמו את הערכים עצמם אנחנו צופים "בעיני השכל"\אינטואיציה
ואתה בא ושואל למה יש את המחויבות שהיא סוג של עובדה… מה הוא הגורם שבעקבותיו ישנה מחויבות בעולם? ואתה עונה שהאופציה האפשרית היחידה שתתקף מוסר מחייב הוא הנחתו של אלוהים. עד כאן אני מקווה שהבנתי את ההוכחה.
השאלה שלי האם גם על אינטואיציות והנחות יסוד רגילות, כמו שישנה סיבתיות, נשאל את עצמנו למה יש סיבתיות בין דברים ? מה הוא הגורם שבעקבותיו ישנה סיבתיות בין דברים בעולם?
אם התשובה היא לא אז למה לשאול את זה על מחוייבות (אפשר להגיד שאנחנו פשוט מחוייבים וזו עובדה פרימיטבית "טאו כזה כמו בספר "ביטול האדם" שאתה נוהג לצוטט")

2. הייתי שמח שתרחיב את ידיעותיי בדבר ההנחות יסוד של המדע, האם ישנם הנחות יסוד נוספות מלבד הסיבתיות (האינדוקציה והאנלוגיה שנובעות ממנה) העובדה שאנחנו קיימים ושאנחנו יכולים להבין את העולם?

והשאלה הכי חשובה:
3. אחת ההתלבטויות הגדולות שלי היא אם לתת אמון בפילוסופיה האקזיטנציליסטית והפנומנולוגית.
למען האמת אני התחלתי לתת בהם אמון כפועל יוצא מגשתך ואז נוכחתי לדעת שאתה מגנה את הפילוסופיות האלה מכל וכל.
אשמח אם תעמיד אותי על טעותי…
החוויות והדיאלוג עם משהו רוחני בחיים הם כמו אהבת אישה או כמו מוסר, זה משהו שאנחנו "צופים בו בעיני השכל". "עובדה רוחנית" כמו שאתה מכנה "עובדה נורמטיבית"
אם תגיד לבן אדם שזה סתם שטויות מה שהוא מדבר אז אמנם לא יהיה לו איך לשכנע אותך (כנראה הוא יוכל לשכנע אותך ברטוריקה) אך עבורו זה נכון ואתה פשוט עיוור לאינטואיציה שלו.
לפעמים אני גם חושב שאותם חוויות הם הם ההנחות יסוד של ההוכחות שאתה מביא במחברות
תחושת "הבראות", "חרג"- מהקוסמולוגית.
חוויות אינוסוף, "צלם אלוהים, בתוכי- מההוכחה של הנשמה (גוף ונפש) וכו'

אני קורא הרבה טיעונים חלקיים והאשמות הדדיות בנושא אבל לא דיון מסודר. הרב מנחם נאבת כותב על זה באופן רציני אבל לי קשה שאין דיון מסודר והתייחסות מיצדך חוץ מלהגיד שזה סתם תיאור של אדם את הסובייקטיביות שלו.
מחכה בצפייה לתשובותך, שתמיד משאירות בי טעם של עוד לחפש ולחקור.

מעריך מאוד,

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

שלום פ'.

1. אכן. במחברת הרביעית אני מרחיב את היריעה לגבי ראיות תיאולוגיות. ניתן לבסס ראיה כזאת על הרבה דברים. זה שיש עובדה זו לא תשובה לכלום. השאלה למה יש עובדה כזו או אחרת.

2. קשה לי למנות את הנחות היסוד של המדע. זה נושא לעבודת מחקר.

3. גם כאן כדי לכתוב משהו מסודר צריך להקדיש זמן ומחקר שיטתי. בקצרה אומר שפילוסופיה אקזיסטנציאליסטית אינה מוגדרת רק לפי המתודה אלא גם לפי נושאי העיסוק שלה. גם אם האקזיסטנציאליסט "רואה" את התובנות שלו, זה משותף לו עם כל פילוסוף אחר (בפרט לשיטתי הסינתטית). לכן זו לא יכולה להיות הגדרה של אקזיסטנציאליזם. האקזיסטנציאליסט חוצב תובנות לגבי עצמו ורואה בהן פילוסופיה. בד"כ זו יותר פסיכולוגיה מאשר פילוסופיה. מעבר לזה, אקזיסטנציאליזם לא מנמק ולא עוסק בטיעונים אלא בטענות. במובן הזה אין כאן פילוסופיה.

פ' הגיב לפני 6 שנים

תודה רבה על התשובה!

משום מה ההודעה נשלחה לי אוטומטית ל"ספאם" לכן לקח לי הרבה זמן לענות.

1. בשאלתי ניסיתי להגיד שאי אפשר לשאול על אקסיומות, כמו שאין מה לשאול "למה יש סיבתיות" התשובה היא פשוט ככה. אין הסבר למה…
ככה גם לגבי השאלה "למה אני מחוייב" אין לה תשובה או תשובתה אתה מחויב כי אתה מחוייב ככה גם יש סיבתיות כי יש סיבתיות.

באותו הקשר קשה לי להבין איך כשמגיעים למוסר על אף שמדובר באקסיומות אנחנו יכולים להגיד שאפשר לשכנע מישהו בנכונות האקסיומה שלנו על ידי רטוריקה הרי כשאני אומר שישנה סיבתיות ואדם אחר יגיד אין סיבתיות או שהוא אומר "אני לא קיים" איזה רטוריקה תועיל לשכנע אותו שהאקסיומה שלנו נכונה ? אגב להגיד גם שהצו של אלוהים הוא מחייב. אין לו שום הסבר, אם בין אדם לא "רואה" את זה איך תשכנע אותו?

דבר נוסף אני לא יודע עד כמה זה מוגזם לבקש, אבל קשה לי מאוד להתנסח בכתב ופעם שעברה שהגעתי אליך עם חבר שלי, אתאיסט שעושה דוקטורט לפילוסופיה המושגים התבהרו לי הרבה יותר
רציתי לשאול האם זה אפשרי שנפגש פעם נוספת לדבר על המחברות ועל השיטה הכללית שלך על אינטואיציה.
עוד חודש אני חוזר לצבא לקורס קצינים
נראה לך יהיה אפשרות כזאת?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

שלום רב.
אתה יכול לשאול כיצד אדם בכלל מאמץ הנחות יסוד מלכתחילה. הסברתי בספריי אמת ולא יציב ושתי עגלות שמדובר בסוג של ראייה (לא בעיניים כמובן). כלומר זהו הליך של הכרה ולא של חשיבה. בה במידה הרטוריקה יכולה לגרום לבן השיח שלך לראות משהו שלא ראה קודם. כך מתבצע שכנוע. כך אפשר לגרום לאדם להיות מוסרי, להאמין באלוקים, או להבין שיש סיבתיות וכו'.
תוכל לתאם איתי מועד לפגישה בטלפון.

השאר תגובה

Back to top button