האם הרב חושב שהוא באמת נהיה ליברלי עם השנים?

שו"תקטגוריה: כלליהאם הרב חושב שהוא באמת נהיה ליברלי עם השנים?
ישי שאל לפני 7 חודשים

שלום וברכה הרב,
מהשמועות ששמעתי משמעי לקחך הם מחלקים אותך לשני תקופות, תקופת הקוורטט ואלוהים משחק בקוביות ותקופת הטרילוגיה (בעיקר אין אדם שליט ברוח ומהלכים ברוח) בעוד בתקופה הראשונה אתה לא מנסה לקרוא תיגר על התפיסות המקובלות ביהדות ואתה משמש אפולוגטיקן די טוב להן בתקופת השנייה אתה יוצא חזיתית אליהן, יש הטוענים שזה קרה משום שינוי דרסטי שלך לכיוון הליברלי, האם אתה סבור שיש ממש בדבריהם? (אם כן זה לא פסול כלל וכלל כפי שהארכת בטוב טעם בפוסט על הרב מלמד) ואם כן מדוע?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 חודשים

כדרכם של "מחקרים", החלוקה לשתי תקופות שבלונית וקשיחה מדיי. יש תהליך מתמשך ורציף של הידרדרות לכיוון הליברלי. על השאלה מדוע, אפשר לענות בשתי רמות לפחות:
מה השפיע עליי פסיכולוגית? זה עניין לפסיכולוגים וחוקרים.
מה השפיע אינטלקטואלית? פשוט כי זה נראה לי עכשיו נכון.

mikyab צוות הגיב לפני 7 חודשים

אבל אם אחבוש את כובע החוקר אומר שיש קשר בין ה"תקופות". המצוי הראשון מקביל לשתי עגלות. הגנה על האמונה. אלא שההגנה הביאה אותי לבסס אותה על חשיבה ביקורתית, והפעלה של זו על ההלכה והמחשבה הביאה לטרילוגיה. זה במישור המהותי.
במישור הפסיכולוגי/חברתי, ההגנה מפני מתקפות ושאלות הפגישה אותי באופן בלתי אמצעי עם הקשיים. הבנתי שזה חסר יושר תמיד להגן ולהניח שהצדקהכבר נמצא אצלי. הקשבה ישרה לשואלים ולמאוכזבים ולתוהים מביאה להכרה שהצדקה עמם בלא מעט דברים. כמו שאני דורש מהם יושר ומסקנות, הם בצדק דורשים זאת ממני.
קל להגן על תזה מושלמת כשאינך פוגש ברצינות את הערעורים עליה ומסתפק בסיסמאות. כך מתנהלת כל הכת

השאר תגובה

Back to top button