הכרעת הרוב מול הכרעה סטטיסטית

שו”תקטגוריה: כלליהכרעת הרוב מול הכרעה סטטיסטית
אורן שאל לפני שנה 1

שבוע טוב הרב,
לאחרונה בעוונותי יצא לי לראות “הישרדות” (תוכנית ריאליטי) ועלו לי הרהורים לגבי קבלת החלטות קבוצתית. אפשר לקבל הכרעות לפי הרוב או לפי הכרעה סטטיסטית שבה כל קול מקבל הסתברות שווה בהגרלה שהקבוצה תנהג לפי דעתו. בדמוקרטיות מקובל שהרוב מכריע בדר”כ. אבל הכרעה סטטיסטית נראית לי יותר הוגנת כי בה גם למיעוט יש סיכוי שדעתו תילקח בחשבון. אני מבין שישנן החלטות שבהן חייבים ללכת על פי הרוב וישנן כאלו שאפשר להכריע בהן באופן סטטיסטי. אבל משום מה בקושי רואים את מנגנון קבלת ההחלטות הזה בעולם הדמוקרטי. מה דעתך על המנגנון הזה של הכרעה סטטיסטית, ומתי לדעתך נכון ליישמו?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

כתבתי בעבר שלמשל בביהמ”ש העליון כשהיה ייצוג פרופורציוני לדתיים, הוא לא היה מועיל בלי שיקבעו את הרוב בהרכבים השונים בהגרלה. אחרת לעולם המיעוט מפסיד ו-100% מההחלטות מתקבלות על ידי הרוב.
בהחלטות פוליטיות בדמוקרטיה זו שאלה מעניינת. יש תחושה ששם זה שונה, אבל אני צריך לחשוב על זה.

שטף הגיב לפני שנה 1

יש לומר בדרך אפשר שהחלטות הן תלויות אחת בשניה, ולכן צריכים מנגנון שמקבל את כל ההחלטות התלויות כולן. אבל אי אפשר לדעת מראש ולפרמל מי תלוי במה ולמה ולכן מחפשים מנגנון אחד (ממשלה). אבל באמת בהחלטות בת”ל או לגבי בחירת הממשלה עצמה נראה שזה טיעון משכנע וקוסם. בעיה מסוימת יש שאם מספר ההחלטות הסטטיסטיות קטן יחסית אז מגיעים לעניין של פסקל שבאחד הטורים נטען כנגד שימוש בתוחלת במספר ניסויים קטן וחד פעמי.

השאר תגובה