השלכותיה של תפיסת המצוות המוצגת בטרילוגיה

שו”תקטגוריה: אמונההשלכותיה של תפיסת המצוות המוצגת בטרילוגיה
בינוני ומטה שאל לפני 4 שבועות

בספר “המצוי הראשון” נחשפתי לתפיסתך את המצוות וההלכה כמערכת נורמטיבית נפרדת, שמגשימה מטרות שאיננו מסוגלים לדעת (למשל תיקון עולמות עליונים או משהו), וכן לתפיסתך את המערכת המוסרית (שדווקא כן רלוונטית לנו כבני אדם) כאינסטרומנטלית לעומת המערכת ההלכתית כיעד ה”סופי”. קראתי גם את שני החלקים הראשונים בספרך “מהלכים בין העומדים”, ואני מבין מבחינה פילוסופית את ההיגיון בזה, את זה שמשמעות חייבת לכאורה להיגזר ממשהו חיצוני לנו ואת הקשיים הרבים שיש בתפיסות אחרות (המצוות כמוסר וכו’).
יחד עם זאת, נפל לי האסימון שהתמונה שמצטיירת בעקבות זה היא די עגומה. אינני בא להתריס אלא רק שואל מפאת קוצר הבנתי, אך אתנסח בצורה בוטה לשם הבהרת הדברים. לכאורה התמונה העולה מתפיסת המצוות הזו היא שכל משמעות קיומנו היא להיות עבדים להגשמת מטרה שאין לנו דבר וחצי דבר איתה. גם אם קיום המצוות ייגרום לנו סבל, אין לנו ברירה אלא לעשות אותו מתוך קיומו של ציווי. עבור אדם שמאמין שהציווי הזה אכן קיים, אי מילוי שלו הופך אותו לרשע גמור. אם אדם לא רוצה להגשים יעד בלתי ברור שלא משפיע עליו למשל כי הוא מעדיף לחיות חיים טובים יותר, אפילו אם הוא מוסרי, זה הופך אותו לרשע. התמונה הזו לחלוטין לא עושה יותר מדי חשק לקיים מצוות, ולכן אני מניח שאני טועה איפשהו בהבנה שלי, אז אשמח לתיקון.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

אתה לא טועה. רק איני מבין מדוע אתה צריך להבין את המטרות כדי להזדהות עם העשייה. די לי באמון בקב”ה שכך ראוי ושזה מועיל. זו מהות ההשוואה שעושה המדרש בין ישראל לגוים לפני מתן תורה שהם שואלים מה כתוב בה ואנחנו מקדימים נעשה לנשמע. מעבר לזה, הלימוד והקיום מגלים אצלנו אינטואיציות גם ביחס למצוות שטעמן לא ברור. ישנה תחושה של הזדהות עם המכלול הזה, ומה נכון ולא נכון בתוכו. כמו האינטואיציה שמלווה את לומדי קדשים, למרות שהתחום הזה לא קשור לעולם היומיומי שלנו ולא הייתי מצפה שתהיינה לנו אינטואיציות לגביו (לא כמו דיני ממונות למשל).

פאפאגיו הגיב לפני 4 שבועות

מדוע הרב מנסח שההבדל בין אוה”ע לגויים היא שלא היה להם אמון, מה רע בכך? ומלבד זאת- זה שלנו יש אמון הופך את העשייה לפחות אנוכית, והרי שניהם למען הטוב שלנו?
נראלי שיותר מסתבר לבאר, שאוה”ע לא ביטלו את רצונם, משא”כ אנחנו.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

עובדתית זה מה שכתוב במדרש הזה. הם שאלו מה כתוב ורצו לבדוק האם מתאים להם ואנחנו לא.
מדוע זה שבח? מי אמר שזה שבח? זו העובדה שלישראל היה אמון ולגוים לא.
שאלת האנוכיות לא קשורה לכאן. גם אם אתה עושה למען מטרה שאתה מבין זה לא אנוכי.

השאר תגובה

Back to top button