זהות ובחירות

שו”תקטגוריה: כלליזהות ובחירות
רזי רזים שאל לפני 3 שנים

שלום וברכה,
לפי הערכתי השקפת הרב די תואמת את מצע מפלגת זהות,
א”כ מדוע אין הרב כותב טור דעה בעד המפלגה?
או מביע תמיכה בצורה זו או אחרת?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני שוקל, אם כי זו זריית חול לרוח. הם לא ייכנסו.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

קודם כל, קיימים סקרים שמצביעים על כך שיעברו את אחוז החסימה, וגם בסקרים שהוא לא עובר, הוא הכי גבוה מלמטה, כך שלפי טעויות סטיה הוא ג”כ עובר.
דבר שני זו נבואה שמגשימה את עצמה, אני מכיר הרבה שהיו מעוניינים להצביע לה ומטענה זו נמנעים מלהצביע ובכך מגשימים את נבואת הסקרים.
לדעתי, לו וכל מי שהיה רוצה להצביע בעבורם היה מצביע להם, הם היו זוכים בלפחות פי שנים מנדטים.
בנוסף, יש עוד סיבה לא להאמין לסקרים, הם לא סוקרים אותם באותה רמה שסוקרים מפלגות אחרות, זו עובדה.
לכן יש להוכיח את הציבור (ואת הרב) על שנים – א. הצבעה להם. ב. טענה שכזו שמגשימה את עצמה.

רזי רזים הגיב לפני 3 שנים

מנין לרב נבואה זו שלא יכנסו, האם זה מפאת צדיק גוזר והקב”ה מקיים?
ואם הרב מסופק בדבר, אזי הצו הקטגורי מחייב אותו!

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ציפיתי לשתי ההערות. 🙂
יש נטייה בכל מפלגה לאמץ את הסקרים האופטימיים. ממה שאני ראיתי הסקרים הרווחים שמים אותם אי שם בתחתית החבית, רחוק רחוק מאחוז החסימה. לא טעות דגימה ולא בטיח. להערכתי הבלתי מקצועית זה עוד יילך ויירד. כל המפלגות המדשדשות מסבירות לנו שיש להם סקרים, ושלגביהם הסוקרים מוטים, ושזו נבואה שמגשימה את עצמה וכדומה. צר לי, זו אולי דרך טובה להמריץ את הפעילים אבל אני לא קונה.
באשר לצו הקטגורי, אין שום קשר לשאלה האם אני מסופק או לא. גם אם ברור שלא ייכנסו אני אמור להצביע להם. ואכן אני שוקל להצביע להם למרות ההערכה שהבעתי כאן, זאת גם בגלל הצו הקטגורי וגם בגלל שבין כה וכה אין מישהו אחר להצביע עבורו. אבל לעשות עבודת תעמולה ולהשקיע אנרגיות במשימה חסרת סיכוי בגלל הצו הקטגורי נשמע לי מופרז. כפי שכתבתי, אולי אכתוב פוסט על זה, דלא גרע מכל נושא מעניין אחר.
ומעבר לכל, היכולת שלהם לעשות שינוי כל כך מהותי ודרמטי קיימת רק אם הם יכניסו מעל 20 מנדטים (וגם אז לדעתי הסיכוי קטנטן). 5 מנדטים, גם אם יקרה נס גדול יותר מקריעת הים והם יקבלו אותם, לא ישנו מאומה מבחינת התכניות הגרנדיוזיות שהם מציגים. המצע שלהם הוא מהפכני, וחמישה ח”כים לא עושים מהפיכות כאלה, וגם לא הרבה פחות גדולות מאלה.
יש לי מחלוקת ארוכת שנים עם פייגלין (פעם, לפני הרבה שנים, אפילו התראיינו יחד ברדיו ודיברנו על כך), האם שינוי כזה נעשה בשיטה של טופ דאון או בוטום אפ. אני חושב שרק בוטום אפ, אם בכלל. הוא איש של טופ דאון, ולדעתי זה הזוי.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

אני מוכרח לציין שעם האמביציה הזו אכן יש פחות סיכוי.
אבל כך בחיים לא נצליח לשנות דבר שמקובל בציבור, בכל תחום בחיים (גם בהלכה אגב..).
בנוסף, זוהי עובדה שמטים אותם, אני עצמי איני פעיל של המפלגה, קיבלתי שאלת סקר בהודעה למי אתכוון להצביע, ובאתי לרשום את זהות, והופס, היא לא מוצעת, יש שם את הבית היהודי יש את הימין החדש, אך אין אותם…
לדעתי, גם אם אכן הם לא יעברו, הם על הגבול, והמאמצים שיושקעו יוכלו לעזור להם לעבור.
לגבי הטענה האחרונה של הרב (פוטנציאל העשיה בכנסת ביחס לכמות המנדטים), אני מבין א”כ שהרב רואה לנכון להצביע רק בעבור המפלגות הגדולות, אם אני טועה, אז ישנה סתירה בדרך הרב.
בוודאי שיש להם פחות אמצעים לשנות דברים רק עם חמישה מנדטים, אך קודם כל, הם יכולים להתחיל מהשינויים בדברים הקלים, ואילו הייתה לנו שיטת שוברים במשרד החינוך ולא צבא מקצועי דיינו.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

בנוסף, לאט לאט אפשר להגיע לקש שישבור את גב הגמל, לדוגמא, הם לא היחידים שבעד צבא מקצועי, יש עוד, ואיתם יחד, גם אם לא כעת אבל “ברבות בעתים, מהתקבצות הרשימות הנעלמות” משהו יחדור לחברה והכנסת, “ולציבור אחר יהפך”.
עוד נקודה, אם כעת יקבלו חמישה מנדטים, יותר סיכוי שבבחירות הבאות יוכלו לקבל כפליים, אך אם עתה לא יבחרו, הרבה סיכויים שבבחירות הבאות בכלל יעלמו מהמפה הפוליטית.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ראובן, עם האמביציה או בלי האמביציה אין סיכוי. כשהאמביציה נגזרת מהערכת מציאות זה מגוחך לומר שעם אמביציה כזאת אין סיכוי. אם היית מציע לי להקים מפלגה שתגרום לאנשים לעוף הייתה לי אותה אמביציה, וגם אז יכולת לומר שעם אמביציה כמו שלי לא נוכל להגיע לכך שאנשים יעופו. זו לוגיקה מגוחכת של טיעון.
גם הטענה השנייה שלך מופרכת. לא הצעתי להצביע רק לגדולות. להיפך, אמרתי שאני שוקל להצביע להם. טענתי שמי שמציע מהפיכה יוכל לעשות זאת רק במסגרת מפלגה גדולה. מצע פחות מהפכני יכול להתממש גם במסגרת מפלגה קטנה יותר. להערכתי הם לא יוכלו לעשות מאומה מכל השינויים שלהם, גם עם עשרה מנדטים. זה המחיר של חשיבה בגדול. שינויים בגדול נעשים רק בדרך של בוטום אפ (אני יודע שזה נשמע סתירתי, אבל זה לא).
גם הטענה שלך על כך שזהות לא מופיעה בטופס אין לה שום משמעות. כשסוקרים את זהות מקבלים נתונים. כשסוקרים מפלגות אחרות אכן לא מפרסמים נתונים על זהות. זה לא אומר מאומה על אמינות הסקרים לגבי זהות.
שים לב שכל הטיעונים שלך כאן היו מופרכים על פניהם, וניכר שהמוטיבציה היתירה שלך (שראויה לשבח) גורמת לך להטיות. גם אם המטרה נשגבת וראויה, כדאי לחשוב עליה בצורה שקולה ומחושבת.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני 3 שנים

הרב,

לא ברור לי האם חוסר התגובה לגבי מה ששאלתי לגבי הוראת הרב מברסלב משמעה שהתשובה חיובית או שלילית..

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

את האמת שאני סתם צמא רק לעוד פוסט מעניין של פוליטיקה ורכילויות, כך שאיני בטוח שהמוטביציה שלי ראויה לשבח…

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

לרב שליט”א,
בתחילה אודה על התוכחה הגלויה (מאהבה גלויה..).

כעת לנידון בעצמו,
לומדע’ס ופלפול על דברי אפשר לעשות עד בלי קץ.
אעמיד את דברי כשורה:
קודם כל, לא ענית על שתי טענותי האחרונות (או שהסתפקת במדגם מייצג על השאר..).
לגבי טענתי הראשונה, אין הנידון דומה לראיה, כאן לטענתי, הם גובלים באחוז החסימה גם לסקרים שלא מעבירים אותם, על כן עם עוד השתדלות ניתן לעזור. ולכך האמביציה יכולה לתרום.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

לטענה של המפלגות הגדולות, עומק דברי היה שממ”נ הטענה של הרב על הכח לשנות אינה תקפה.
ממ”נ אם הינך אוחז שאין להם שום יכולת (אפי’ מהפך קטן ביותר) אין טעם כלל להצביע למפלגות קטנות, ואם אתה סבור שיש על אף שאין כח גדול למפלגות קטנות כח במקצת יש, אזי עדיין ניתן להצביע להם, והם יתחילו עם המהפכות הקטנות יותר.
אני מבין שאתה טוען שאמנם יש להם כח קטן, אך פייגלין מנסה תמיד כאילו יש לו כח גדול והוא לא קולט את זה ועל כן אין טעם להצביע לו, נראה לי שבכנסת זו (במידה ויהיה בה כמובן..) הוא ילמד כבר כמה כח יש לו.
כך שטענות אלו קמו וגם ניצבו ובעינם עומדים.
לגבי דחית הטענה של הסקרים, שם יתכן שאתה צודק, זה נתון שלא ידעתי, לא ידעתי שפעמים סוקרים רק מפלגות מסוימות. אם כך אכן אין ראיה.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

מצטער, שאני שולח בכמה הודעות, אך יש כאן באתר איזו תקלה טכנית, וכשאני כותב תגובה ארוכה מדי אפשרות התגובה נמחקת (או שזה רמז דק…)

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אין כאן שום רמז. זו תקלה באתר מאז היווסדו.
לעצם העניין, כפי שכתבתי, הם רחוקים מאחוז החסימה מרחק ת”ק פרסה. היא לא רואה את האחוז הזה אפילו עם טלסקופ. לכן לא טרחתי לענות שוב על מה שכבר כתבתי.
על הפלפול בהמשך אני מציע שתענה לבד. זה ממש לא קשה.
במחילה, אבל דומני שמיצינו את הנושא המשמים הזה.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

בטח התכוונת מיקרוסקופ, כי עם טלסקופ דווקא רואים דברים די גדולים…

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

התכוונתי לטלסקופ, שכן תפקידו של זה לגשר על מרחק גדול בין הצופה לאובייקט (ת”ק פרסה).

י.ד. הגיב לפני 3 שנים

האם לעובדה שלמנהיג המפלגה יש בעיה בהתנהלות פוליטית אין משקל בהחלטה האם להצביע לה אלא רק לצו הקטגורי?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

בוודאי שכן. גם הצו הקטגורי אמור לקחת את זה בחשבון.

ראובן זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

https://www.kan.org.il/item/?itemId=48160
בהקשר לתחזית של הרב לגבי אחוז החסימה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

מעניין.

משה הגיב לפני 3 שנים

בכל הסקרים האחרונים ‘זהות’ מעל אחוז החסימה. דומני שכבר מאוד ריאלי לדבר על הצבעה לזהות. ואם הפוסט של הרב יגרום לעוד מצביעים – אז יפה שעה אחת קודם

השאר תגובה